Türkiye: Uygulayıcılar Bu Yıl 25'inci Yıl Dönümü Olan 13 Mayıs Dünya Falun Dafa Günü’nü Bir Seri Aktivite Düzenleyerek Kutladılar

12 Mayıs Cuma günü İstanbul'daki Çin Konsolosluğu önünde toplanan uygulayıcılar, Çin’de 18 yıldır devam eden Falun Dafa uygulayıcılarından zorla canlı organ hasadını kınadılar.

Faaliyet sırasında "Falun Dafa İyi’dir", "Çin’deki Zulmü Durdurun!", "Dünyanın Doğruluk Merhamet Hoşgörü'ye İhtiyacı Var!" yazılı pankartlar açıldı ve zulmü anlatan broşürleri almak için birçok araç durdu. Falun Dafa’nın huzurlu egzersizlerini izleyen araç sahipleri zulmü kınayarak oradan ayrıldı.

12 Mayıs 2017 tarihinde Türk uygulayıcılar İstanbul Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi yaptılar

 
İstanbul Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi sırasında egzersiz yapan uygulayıcılar

13 Mayıs Cumartesi günü Beşiktaş Demokrasi anıtı önünde saat 14.00’de başlayan faaliyette uygulayıcıların bir kısmı aralıksız Falun Dafa’nın beş takım egzersizini gösterirken, bir kısım uygulayıcı da gelen insanlara Falun Dafa hakkında bilgi materyalleri dağıtarak uygulamayı tanıttılar.

Çin'de 18 yıldır devam eden zülme bir son verilmesi için imza toplanırken

Huzur veren müzik eşliğinde gerçekleştirilen egzersiz görüntüsü yoldan geçen insanların oldukça dikkatini çekti. Uzun süre egzersizleri izleyen insanlar, uygulayıcılara uygulama hakkında sorular sordular, uygulayıcıların hareketlerini takip ederek egzersizleri öğrenmeye çalıştılar, egzersiz alanları ve günleri hakkında bilgi aldılar. Türkler kadar yabancı turistler tarafından da ilgi gören faaliyet sırasında farklı dillerde bilgi materyallerine ulaşabilmek turistleri de çok memnun etti.

Yoldan geçenlere Falun Dafa egzersizleri ve işkence hakkında bilgi verilirken

Birçok kişi sadece broşürü okuyarak imza standına geldi bunların bir kısmı Çin’de yaşamış ya da Çin ile ticaret yapan kişilerdi. Çin’in eski lideri Jiang Zemin’in Falun Dafa uygulayıcılarına başlattığı zulümden dolayı yargılanmasına çağrıda bulunmak için imza attılar.

Öğretmen Sevdiye Teker Hanım, "İlk kez duydum. Kelimelerin yetmeyeceği bir dehşet!"

Öğretmen Sevdiye Teker

Öğrenci Han Çalışkan Bey, "1 hafta önce broşürünüz elime geçmişti biraz araştırıp tanıtım videolarınızı izledim. Bugün etkinliğinizi görünce geldim. Yapılan egzersizler bana enerjinin yoğunluğunu hissettirdi. Egzersiz alanınıza geleceğim."

Öğrenci Han Çalışkan

Diğer bir öğrenci olan Selçuk Bey, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde öğrenci olduğunu Çin’e siyaset ve din üzerine bir araştırma için gittiğini, 6 ay boyunca Falun Gong olarak ta bilinen uygulamayı orada hiç kimseden duymadığını ancak Çin’e gitmeden önce Falun Gong’u araştırdığını söyledi, insanların inançlarını korkarak yaşadığını belirten Selçuk bey, yeni izin verilen Hristiyan ibadeti için açılan devlet kiliselerine bile bu inançtaki kişilerin devletten korktuğu için gitmediğini ekledi.

Faaliyet saat 19:10’da doğru düşünceler ile sona erdi.


İngilizce metin: http://en.minghui.org/html/articles/2017/5/18/163894.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.