Antik Çin Hikayeleri: İyi Kalpli Olun ve Hoşgörülü Davranın; Doğal Olanın Tadını Çıkar ve Alkışlara Hazır Ol

Yanbao olarak da bilinen Yu Shen, Xianye İlçesinden Kuzey Qi Hanedanlığı dönemindendi.(550 - 577 M.S.). Çok zeki ve gayretli idi ve daha çocukken Konfüçyüs klasiklerinden ve çeşitli diğer bilgelik okullarından her birinin kitabını okumuştu. Büyüdükten sonra, kehanette bulunuyor ve kaderi söyleyebiliyordu. O iyi kalpli biriydi ve çok fazla hoşgörülü biriydi.

Bir gün, Yu Shen eve dönüşte bir tekne kiraladı. Tekneye kendisiyle birlikte 150 Shi (kuru ölçüdeki Çin birimi, 1 Şi 60 kg.’a eşittir.) pirinç aldı. Yol üstünde bir adam teknede yolculuk etmek istedi. Onun 30 Şi pirinci vardı. Yu Shen ona yardım etmeyi kabul etti. Ancak adam vardıkları zaman "30 Şi pirinç senin ve 150 Şi benimdir" dedi. Yu Shen tek kelime bile söylemedi ve o sessiz kalırken, adam istediği kadar pirinç aldı.

Bir gün, Yu Shen’nın komşusu hırsızlıkla suçlandı ve yerel yetkililer tarafından tutuklandı.
Yu Shen ona üzüldü ve kitaplarını 20.000 Wen (en küçük para birimi, günümüzün kuruşu gibi) vererek rehin aldı. Evindeki hizmetlilerinden birine onun koruması için akrabası olduğunu söylemesini ve dışarı çıkması için ödeme yapmasını söyledi. Serbest bırakıldıktan sonra, komşusu gelip Yu Shen’e teşekkür etti, ama Yu Shen, "Ben sadece dünyadaki tüm masum insanlar için üzülüyorum. Bana karşı minnettar hissetmeni beklemiyorum ’’dedi.

Doğası gereği, Yu Shen barışın öncüsü gibi, saf ve sade bir yaşam tarzı vardı.Doğayı severdi, genellikle kalitesiz kıyafetler giyiyordu ve basit gıdalar yerdi. Hiçbir gayrimenkul satın almadı. Doğal olan şeylerden keyif aldı ve kaderine itaat ederek, şöhret veya zenginlik aramadı.

Çocukken Xiao Yan'ın yakın arkadaşıydı. Xiao Yan, Qin Hanedanına karşı ayaklandı, Yu Shen'i yüksek rütbeli bir subay olarak görevlendirdi, ancak Yu Shen bunu kabul etmedi. Xiao Yan daha sonra, Yu Shen'i oğlu ile aynı yüksek rütbede askeri görevli olarak atadı. Yu Shen hala görevi kabul etmedi. Xiao Yan, Qin Hanedanlığı'nı devirip İmparator Liang Wu olduktan sonra, Yu Shen'in şöhretine ve servetine kayıtsızlığından etkilendi, İmparator, Yu Shen'i bir kez daha Bakan Yardımcısı olarak atadı. Ancak Yu Shen hasta olduğunu ve makamı idare edemeyeceğini söyledi.

Liang’ın Kitabına göre;
Yu Shen, hayatının Sonbaharında Buddha’lığa doğru gelişim uygulamasını tüm kalbiyle yapmaya çalıştı ve öldüğünde çok huzurlu ve rahat görünüyordu. Orada bulunan insanlar gökyüzünden onun Buda cennetine gittiğine dair bir ses duydular. İmparator Liang Wu bunu duyduğunda onun onuruna bir imparatorluk kararnamesi gönderdi. Ölümünden sonra, Yu Shen’e ahlaki dürüstlüğü ve davranışını onurlandırmak için "İffeti Övgüye Değer Kişi" unvanını verdi.

İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince Metin İçin tıklayınız


Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.