Antik Çin Hikayeleri: Altını Geri Vermek Sözünü Yerine Getirmek Sonraki Nesillere İyi Şans Getirdi

Geleneksel Çin kültürü ahlakı, karakteri, insanların nazik, dürüst ve güvenilir olmasını vurgular. Eski Çin'de insanlar "Açgözlülüğün olmamasının" değerli bir özellik olduğuna inanırdı. Bu, farklı toplumsal sınıflar arasında da sıkça görülen bir görüştü; bunları üstlenen akademisyenler de dahil olmak üzere her gün para ile uğraşan, etik kurallara sıkı sıkıya uyan işadamları kültürün taşınması ve devam etmesinden sorumluydu. Bir söz vardı: " Parayı seven bir beyefendi onu doğru yollarla elde eder. "

Yang Bo, Ming Hanedanlığının ünlü bir yetkilisiydi. Puzhou şehrindendi Yang Pu'nun babası Yang Zhang, bir işadamı olmadan önce resmi bir yetkiliydi. Yang Zhang bir zamanlar Huai Yang bölgesinde işini yürüttürdü. Bu süre zarfında, Kuzey Çin'den gelen bir tuz taciri Yang Zhang'dan geçici olarak onun için bin altın parayı saklamasını istedi. Bununla birlikte, tuz tüccarı para için asla geri dönmedi. Yang Zhang, parayla ne yapacağını bilmiyordu. Altın paraları saklamak için tencereden bir saksının içine gömdü ve üzerine çiçekler dikti. Aynı zamanda, tuz tüccarını aramak için birini Kuzey Çin'e gönderdi. Tuz satıcılarının evini bulabildi. Bununla birlikte, tuz tüccarı vefat etmişti ve evde sadece bir oğlu vardı.

Yang Zhang haberi alınca, tüccarın oğlunu evine çağırdı. Yang saksıya dikkat çekerek ona şöyle dedi: "İşte bu para senin, baban ölmeden önce bana bıraktı. Şimdi lütfen onları yanına al. " Tüccarın oğlu çok şaşkındı. O para hakkında bir şey bilmiyordu ve kabul etmeye cesaret edemedi. Yang Zhang " Bu para ailenin lütfen reddetme. " dedi. Ona altın madalyonların arka plan hikayesini anlattı. Oğlu derinden etkilendi. Yang Zhang'ın önünde diz çökerek ona teşekkür etti. Sonra altınlarla gitti.

Daha sonra Yang Zhang'ın bir oğlu oldu ve ona Yang Bo adını verdi. Yang Bo çocuk yaşından beri akıllı ve öğrenmeyi severdi. Jia Jing döneminde kamu hizmeti için bir imparatorluk sınavını geçti ve İdare bölümüne görevli olarak atandı. Daha sonra Liliao valiliğine atandı. Yerel orduyu yönetti ve yerel sakinleri defalarca korsanlara karşı savundu. Başarıları nedeniyle görevlendirilmek üzere imparatorluk sarayına çağırıldı ve Resmi Personel Başkanlığına terfi ettirildi. İmparator Ming Shi Zong Yang Bo'nun yetenek ve karakterlerini takdir etti ve en yakın asistanı olarak ona güvendi.

Yang Bo'nun oğlu Jun Ming de imparatorluk sivil hizmet sınavını geçti ve sonunda Maliye Bakanı oldu. Ailenin prestiji birçok nesil boyunca sürdü.

Yang Bo’nun babası Yang Zhang tuz tüccarı için altınları saklamayı kabul ettiğinde sadece basit bir tüccardı. Tuz tüccarı kaybolduktan sonra, sadece parayı saklamakla kalmadı, aynı zamanda tuz tüccarının ailesini bulmak ve parayı geri vermek için bir sürü zahmetle insanları seyahat etmeleri için binlerce mil gönderdi. Yang Zhang gibi asil zihinleri ve karakterleri olan insanlar sadece ödüllendirilmekle kalmazlar onların asaletleri için gelecek kuşakları da ödüllendirilir. Bu, Cennetin büyük erdemleri tam olarak hak ettiği şekilde ödüllendirdiğini gösterir.


İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.