Danimarka: Folkeskole'de Öğrenciler Falun Dafa’yı Öğrendi

Danimarka'nın Kopenhag'daki bir uygulayıcı, tatil sırasında mutlu yıllar dilemek için bir öğretmeni aradığında, öğretmen heyecanla "Çocuklarımız egzersizleri çok fazla çok sevdiler! Tekrar gelip daha fazla öğrencinin öğrenmesine yardımcı olur musun?" diye sordu.

Bu öğretmen, bir önceki dönem, birkaç uygulayıcıyı Folkeskole devlet okulunda iki 9. sınıfa Falun Dafa egzersizlerini öğretmeye davet etmişti. Kırk beş öğrenci egzersizleri öğrendi ve geri dönüş çok olumluydu. Daha fazla öğretmen ve öğrenci bunu duyunca, onlarda zihin ve bedeni geliştiren bu meditasyon sistemini öğrenmekle ilgilendiler.

Bu kez, uygulayıcılar toplam 70'den fazla öğrenci ve öğretmenin oluşturduğu, üç adet 7. sınıf sınıfını ziyaret ettiler. Önce birkaç uygulayıcının kendi hikayelerini anlattıkları, Falun Dafa'nın fiziksel ve spiritüel faydalarının anlatıldığı bir tanıtım videosu gösterildi. Seyirciler dikkatle izledi ve denemek için istekliydiler.


Kopenhag'daki Danimarka'daki yedinci sınıf öğrencileri Falun Dafa egzersizlerini öğrenirlerken

Falun Dafa'nın kurucusu Bay Li Hongzhi'nin egzersiz gösterim videosunu izledikten sonra, iki uygulayıcı bir egzersiz gösterisi gerçekleştirdi. Marco, adım adım Danimarkaca anlattı ve bazı öğrencilerin ve öğretmenlerin hareketlerini düzeltti.

Marco, geleneksel Çin kültürüyle bağlantılı olan; Falun Dafa uygulayıcılarının, Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerini takip ettiğini anlattı. İlkelerin günlük yaşama nasıl uygulanacağı konusundaki deneyimini paylaştı.

Bir sonraki tanıtımda, birçok öğrenci bu ilkeler üzerinde hemfikir olduklarını söylediler. Bir öğrenci, "Eğer bu ilkeleri heryerde, evde, okulda görüştüğümüz herkesle takip edebilirsek, bu dünya daha iyi bir yer olur" dedi.

Verilen ara sırasında bir uygulayıcı, öğrencilere Çince Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü kelimeleri yazmayı öğretti. Öğrenciler meraklıydı ve öğrenmek için çok çaba sarf ettiler. Bazıları çok iyi yazdı ve Çince karakterlerin yanına Danimarkaca kelimelerle beraber yazdı.

Bir uygulayıcı, egzersiz gösteriminden sonra, Çin komünist rejiminin, son 18 yıldır Falun Dafa’ya nasıl baskı ve zulüm uyguladığını ve bunun durdurulmasına yardımcı olmak için alınan küresel desteğini anlatan bir slayt gösterisi sundu.

Etkinliğin sonunda, uygulayıcılar her öğrenciye ve öğretmene Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü kelimeleri içeren el yapımı kağıt lotus çiçeği hediye etti. Bir uygulayıcı, lotus çiçeğinin mutluluk ve saflığı temsil ettiğini açıkladı, " Biz uygulayıcılar, zihin doğamızı geliştirirken, lotus çiçeklerinin çamur içinde yetişip yükselirken güzelliğini koruduğu gibi sürekli kendimizi geliştiriyoruz" dsedi. Öğrenciler çok etkilendiler ve ayrıca Falun Dafa broşürlerini ailelerine de götürdüler.


Falun Dafa uygulayıcıları tarafından yapılan el yapımı lotus çiçekleri

Ayrıldıktan sonra, uygulayıcılar gösteriyi organize eden öğretmene veda etti ve ona Falun Gong kitabının bir kopyasını verdiler . Öğretmen onlara teşekkür etti, onun ve öğrencilerin çok anlamlı bir gün yaşadığını söyledi.

İngilizce metin: İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince metin: Çince Metin İçin tıklayınız


Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.