Moldova Okullarında 'Barışın Yaprakları'

Moldova'daki Falun Dafa uygulayıcıları bir eğitim konferansına katıldı ve her yaştan insana, şanslı olan çocuklara ve yaklaşık yirmi yıldır Çin'de vahşice zulüm gören Falun Gong uygulayıcılarının çocuklarına barış ve dostluk simgesi olan kağıttan lotus çiçekleri katlamaya davet eden 'Barışçıl Çiçekleri' projesini sundular.

27 Aralıktaki sunum, Eğitim Merkezi Pro Didactica tarafından hayata geçirilen ve Silahlı Çatışma Önleme Küresel Ortaklığı (GPPAC), tarafından finanse edilen "İlkokullarda İyi Komşuluk Kültürü Tanıtımı Yoluyla Barış Eğitimi" başlıklı bir projenin kapanış konferansında yapıldı.

Çeşitli bölgelerden ve etnik azınlıkların okullardan, 20'den fazla öğretmen, yeni bir seçmeli ders "İyi Komşuluk Kültürü" uygulamasındaki deneyimlerini paylaşmak için bir araya geldi.Uygulayıcılar, 27 Aralık 2017 tarihli bir eğitim konferansında ' Barışın Yaprakları' projesini sundular

Barışın Yaprakları projesi, 2001 yılında Avustralya'da başlatıldı ve kendisi bir yaşındayken babası zulüm gören, Fadu adında bir Çinli Avustralyalı küçük kız bu projeye ilham kaynağı oldu.

Proje, Falun Gong uygulayıcılarının Çin'de karşılaştıkları adaletsizliklerin yanı sıra Falun Gong'un Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkelerini çocukların, öğretmenlerin ve ebeveynlere anlatarak onların bilgilendirilmesini amaçlıyor. Organizatörler, genellikle lotus çiçeğinin Çin kültüründeki önemini ve kendini geliştirme uygulamasında dürüst, iyi kalpli ve hoşgörülü olmanın önemini vurguluyorlar.

Turistler uygulayıcılarla (sağda) konuşur ve dilekçeyi imzalar (solda).

Sunum beğenildi ve katılımcılar memnuniyetle broşürler aldı, kağıttan lotus çiçeklerini katlamayı öğrendiler ve uygulayıcıları ilkokullarında sınıf etkinliklerinde sunum yapmaya davet ettiler. Kış tatillerinden sonra uygulayıcıların biri başkenti Kişinev'de olan diğeri de 50 km uzaklıktaki Cocieri köyünde olmak üzere iki okula gidecekler.

Cocieri

Romen bir dil öğretmeni olan Elena Bejenari, uygulayıcıları Cocieri'daki okullarına davet etti. Daha önce çocuklara böylesine anlamlı ve renkli bir aktivite yapmadığını söyledi.

Uygulayıcılar 9 Ocak 2018'de Cocieri'deki Lyceum "Vlad Iovita" da bir başka aktivite düzenlediler. Yaklaşık 140 öğrenci Fadu'nun hikayesini duydu ve lotus çiçeklerinin sembolu hakkında bilgi aldı. Çoğu çocuk, aile üyelerine ve öğretmenlerine vermek üzere iki veya üç kağıt çiçek katladı. Uygulayıcılar ayrıca öğretmenlere Falun Dafa'yla ilgili bilgi veren duvar takvimleri hediye etti.


Çocuklar, 9 Ocak tarihinde düzenlenen bir etkinlikte Falun Dafa'yı öğrentikten sonra kağıt lotus çiçeklerini katlamayı öğrendiler

Kişinev

Kişinev'deki, Rus Lyceum AS Pushkin'de bir öğretmen olan Ocunev Tatiana, uygulayıcıları projeyi 12 Ocak'ta kendi okulunda sunmaya davet etti. Fadu'nun hikayesini anlattıktan ve çocuklara lotus çiçeklerinin katlanmasını öğrettikten sonra uygulayıcılar, “Lotus Hikayesi" videosunu YouTube’dan gösterdiler.

Bir Ukraynalı uygulayıcı tarafından yazılmış olan bu hikaye, annesinin ona öğrettiği Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü olan üç değerli ilkeyi hatırlatarak, yalanlar, kötülük, tembellik ve diğer zorlukların üstesinden gelen bir lotus tohumunun hikayesini anlatıyor. Bu ilkeler, tohumun suyun yüzeyine, ışığa ve anne Lotus'a doğru çamurdan geçmesine yardımcı oluyor.

Etkinliğe üç sınıftan yaklaşık 100 çocuk katıldı. Katlanmış kâğıt çiçekleri sevdiler ve onları aile üyelerine vereceklerine dair söz verdiler.Kişinev'deki bir Rus okulundaki öğrenciler, 12 Ocak'ta yaptıkları lotus çiçeklerini gösterirlerken

İngilizce metin: İngilizce Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.