İspanya: Madrid’de, Çin'de Yapılan 19 Yıllık Zulüm Kınandı

İspanya, Madrid’de 14 Temmuz tarihinde düzenlenen barışçıl direniş gösterisinde, Çin'de Falun Gong uygulayıcılarına 19 yıldır yapılan zulmün yıldönümü kınandı. Uygulayıcılar, Çin'in elçiliğinin önündeki çimlerin üzerine “Gerçeklerin Büyük Duvarı” yazan ve göze çarpan afişleri, pişirici güneşin altında sergilediler. Sürücüler pankartları okumak için araçlarını yavaşlattı. Yayalar gerçekleri öğrenmek için durdu. Zulüm sırasında işlenen insan hakları ihlallerini öğrendiklerinde çok şaşırdılar. Bazıları bu işkencenin bitmesini isteyen dilekçeyi imzaladı.

Falun Gong uygulayıcıları egzersizleri gösterirken

14 Temmuz'da Madrid'deki Çin büyükelçiliği önünde düzenlenen direniş gösterisi

İnsan Hakları avukatı Carlos Iglesias, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından 19 yıl süren zulmü kınadı ve büyükelçilik çalışanlarına, ÇKP politikasını izleyerek Falun Gong uygulayıcılarına zarar vermemelerini önerdi. ÇKP'nin işkence ve soykırım da dahil olmak üzere insanlığa karşı suç işlediğini söyledi. Çatışmayı başlatan ÇKP eski başkanı Jiang Zemin, İspanya da dahil olmak üzere birçok ülkede dava edildi.

İnsan Hakları avukatı Carlos Iglesias

Bay Iglesias, Çin büyükelçiliği çalışanları için bir seçenek önerdi - Çin dışındaki özgür çevreyi desteklemelerini, Falun Gong hakkındaki gerçekleri öğrenmelerini ve ÇKP'nin suçsuz insanlara karşı yaptığı zulme karşı gelmelerini.İspanyollar, zulmün sona ermesini isteyen dilekçeyi imzaladıla

Bir kadın gösteriyi görünce durdu ve organ nakilleri hakkında bir belgesel izlediğini söyledi, bu yüzden zulüm hakkında bazı gerçekleri biliyordu. Falun Gong uygulayıcılarına destek için dilekçeyi imzaladı.

Bir adam, uygulayıcılara ÇKP'nin yaptığı kötülükleri bildiğini ve suçlarını ifşa etmek için bir gazeteye yazdığını söyledi. O ve eşi dilekçeyi imzaladılar.

Çin büyükelçiliği yakınında yaşayan bir kadın, uygulayıcıların fotoğraflarını çekti. Resmi Barcelona'da bir arkadaşla paylaşacağını söyledi. Bu arkadaşı ona Barcelona'da da Falun Gong uygulayıcılarını gördüğünü söyledi. Kadın, resmi paylaşıp altına “Onlar (Falun Gong uygulayıcıları) Madrid'de” diye yazacağını söyledi.

Birçok şoför Falun Gong uygulayıcılarına desteklerini ifade etmek için korna çaldı. Bazıları uygulayıcılara elleriyle okey işareti yaparak desteklerini dile getirdi.

İngilizce metin: İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince metin: Çince Metin İçin tıklayınız


Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.