Antik Hikayeler: Kayısı Ormanı'nda Yürüyüş Hikayelerinden Hua Tuo ve Şakayık

Efsaneye göre üç krallığın ünlü doktoru Hua Tuo, ön ve arka bahçesinde farklı türde çiçek ve bitki ekmişti. Her bir bitkiyi hastalarına reçete etmeden önce özelliklerini bulmak için dikkatli bir şekilde tatma konusunda ısrarcıydı. Bu nedenle, hiçbir zaman zararlı bir ilaç reçetesi yazmadı.

Bir gün, birileri Hua Tuo'ya bir şakayık bitkisi verdi, ön bahçeye dikti. Şakayık yaprağını, kökünü ve çiçeğini tattıktan sonra, bitkinin şifa konusunda bir faydası olmadığını ve özel bir şey olmadığına karar verdi. Bu yüzden hastalık tedavi etmek için şakayık kullanmadı.

Bir gece, Hua Tuo bir kadının ağladığını duyduğunda bir ışık altında kitap okuyordu. Kafasını kaldırdı ve pencerenin dışındaki puslu ay ışığında gözyaşları içinde güzel ve kederli bir kadın gördü. Hua Tuo biraz şaşkındı ve ön bahçeye çıktı, ama kimse yoktu. Kadını gördüğü yerde bir şakayık bitkisi buldu. Hua Tuo'ya, kadının Şakayık olduğu düşüncesindeydi, ama neredeyse anında başını salladı ve saçma fikrine güldü. Hua Tuo şakayığa, "Başından ayağına kadar hiçbir şeye benzemiyorsun. Tıp için seni nasıl kullanabilirim?" Dedi. Odaya geri döndü ve okumaya devam etti. Hua Tuo oturduğunda, kadının tekrar ağladığını duydu. Kadına ikinci kez bakmak için dışarı çıktığında, şakayık dışında yine kimse yoktu. Bu olay kendini o gece birkaç kez tekrarladı.

Garip olaylara şaşıran Hua Tuo, daha önce olanları anlatmak için karısını uyandırdı. Karısı bahçedeki çiçeklere ve bitkilere baktı ve dedi ki, "Bu bahçede şakayık hariç her bitki ve ağaç tıp alanında yararlı ve çok sayıda hayat kurtarmıştır. Şakayıkların, özelliklerini yanlış bir şekilde, tıbbi bir bitki olarak işe yaramaz olduğunu ilan ettiğini düşünüyorum’’ Hua Tuo güldü ve şöyle dedi, "Ben tüm otları tadarım ve şifalı doğalarını iyice öğrendim. Her bitkiyi en iyi şekilde kullandım ve ilaç olarak faydalı olabilecek bir bitkiyi hiç kaçırmadım. Bu şakayıkta olduğu gibi, yaprak, gövde ve çiçeği birçok kez örnekledim ve nihayet bir ilaç olarak faydası olmadığına karar verdim. Ona haksızlık ettiğimi nasıl söylersin? "Karısı dedi ki," Dünya üzerindeki parçalarını örnekledin. Kökünü örnekledin mi? ”Hua Tuo konudan yoruldu ve uyumaya gitti. Eşi, kocasının eskiden olduğu gibi başkalarının tavsiyelerini kabul etmediğini fark etti ve hata yapmaya başlayabileceği konusunda endişelenmeye başladı. Birkaç gün sonra, adet dönemi başladı. Kanı bir nehir gibi sürekli olarak dışarı akıyordu. Ayrıca, alt karında ciddi ve kalıcı krampları vardı. Kocasının rızası olmadan şakayık bitkisinin kökünü kazdı, kaynattı ve çorbayı içti. Bir gün içinde, ağrı yavaş yavaş azaldı ve kan akışı düzenli hale geldi. Kocasına bunu anlattığında, Hua Tuo sonunda şakayık bitkisine gerçekten haksızlık ettiğini fark etti. Karısına, tecrübesiyle şakayığın ağrı ve kanamayı durduran ilaç olarak yarar sağladığını öğretmesinden dolayı teşekkür etti.
.
Şakayık özellikle görünümde güzeldir. Sapları ve çiçekleri güzeldir ve bu yüzden bu ad verilmiştir. [Not: Şakayık, Çince'de "güzel" anlamına gelen "Shao Yao" olarak adlandırılır.]


[PureInsight.org] Çince'de "Kayısı Ormanı" tıp topluluğu için kullanılan bir başka terimdir. Daha fazla detay için bakınız: http://www.pureinsight.org/pi/articles/2003/1/23/1368.html ]


İngilizce Metin İçin tıklayınız

Çince Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.