Antik Hikayeler: Önceden Belirlenmiş Kader - Talihsizliklerle Dolu Bir Yaşam


Cui Yuanzong, Tang Hanedanlığı'ndaki İmparatoriçe Wu Zetian döneminde Çin Başbakanıydı. Bir gün resmi kayıtlardan sorumlu olan bir yetkili olan Xi Saner ona “Bugünden itibaren altmış gün içinde Nanhai'ye [şimdiki Çin'de Guangdong Eyaleti] sürgüne gideceksiniz. Önümüzdeki altı yılda, üç kez ölümün eşiğine geleceksiniz, ama sonunda kurtulacaksınız. Ondan sonra farklı bir pozisyonda görevlendirileceksiniz ve sonunda tekrar eski rütbenize geri döneceksiniz. Yaşamınız yüz yıl olacak ve sonunda açlıktan öleceksiniz. ”


Tam altmış gün sonra, Cui Yuanzong bir suç işlediği için Nanhai’nin güneyine sürgün edildi. Birkaç yıl sonra, yüz günden fazla dizanteri yaşadı. Kritik bir durumdaydı, ama hayatta kaldı. Bir süre sonra, büyük bir aftan yararlandı ve başkente dönmesi için izin verildi. Ancak, o gemiyle denizi geçerken, gemi fırtınada battı. Gemideki diğer tüm insanlar öldü, ancak Cui Yuanzong hayatta kaldı, çünkü ahşap bir tahta bulabildi ve denizde batmadı. Dalgalar onu küçük bir adaya getirdi ve onu kamış bataklıklarına itti. Ne yazık ki, tahtada bir çivi vardı. Tahta fırladı ve çivi Cui Yuanzong'un sırtını birkaç santim derinlikte deldi. Tamamen tükenmişti ve gece gündüz çamurda sadece inleyip sızlandı.


O sırada yelkenli bir gemi adadan geçiyordu. Gemideki insanlar inlemesini duydu ve onu kurtardı. Onu gemilerine getirdiler, çiviyi sırtından çıkardılar ve kanamasını durdurdular. Uzun bir süre sonra Cui Yuanzong kendine geldi. İnsanlar onun adını sordu ve o eskiden Başbakan olduğunu söyledi. İnsanlar onun için üzülüp ona yemek verdiler. Gemi yolculuğuna devam ederken yiyecek için insanlara yalvarmaya devam etmesi gerekiyordu.


Bir gün Cui Yuanzong gemide yatarken, koyu yeşil giysili bir yetkili gördü. Cui, Başbakan olduğu zamanlarda onun altında bir yetkili olduğundan onu tanıdı. Cui kendini tanıttı ve onunla konuştu. Memur, ona Cui'nin başkente geri dönmesini sağlayan daha fazla yiyecek verdi.


Altı yıl sonra, memur seçiminden sorumlu yetkili, İmparatoriçe Wu Zetian'a Cui'nin durumunu bildirdi. Bir istisna yaptı ve resmi bir pozisyona Cui Yuanzong'u atadı. Cui Yuanzong, teşekkür etmek için imparatorluk sarayına gittiğinde, onu giydiği koyu yeşil cüppeden tanıdı ve onu daha önceki günlerde kendisine vermiş olandan daha yüksek olan Görevliler Bakanlığında bir pozisyona tayin etmeye karar verdi. İmparatoriçe ikinci pozisyon için ikinci kez teşekkür etmek üzere saraya gittiğinde, yine onu daha da yüksek bir pozisyona getirmeye karar verdi. Bundan sonra birkaç kez terfi etti ve sonunda kabine düzeyinde bir yetkili olan Sekreterya'nın başına geçti.


Cui 99 yaşına ulaştığında, Cui'nin tüm çocukları ve yeğenleri ölmüştü. Cui Yuanzong yatakta hasta yatıyordu. Hizmetçilerinden ona yemek servisi yapmasını istedi. Bununla birlikte tüm hizmetkarlar, onun yaşlı ve hasta olduğunu görünce, ona güldü ve onun için hiçbir şey yapmadı. Cui Yuanzong onları cezalandırmak için çok zayıftı ve başka hiç kimse onları cezalandıramazdı. Yuanzong çok kızdı ve sonrasında bir şeyler yemeyi reddetti. Birkaç gün sonra öldü.


Cui'nin hayatındaki her şey kaderi tarafından belirlendi ve Xi Saner'in söyledikleriyle tamamen aynıydı. Xi Saner, Cui Yuanzong'un tüm hayatını görebildi, çünkü geleceği ve geçmişi görebilme olağanüstü yeteneğine sahipti.


Referanslar:
Kaderin Hesapları (Ding Ming Lu)


İngilizce Metin İçin tıklayınız


Çince Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.