Antik Hikayeler: Antik Bilim ve Teknoloji- Uçan Tahta Kuğu


Çin'de ilkbahar ve sonbahar döneminde (M.Ö. 770-475), Wei krallığında Anli adında bir kral vardı. Bir gün gökyüzünde uçan kuğular gördü ve büyülendi. “Eğer o kuğular gibi gökyüzünde uçabilseydim, yukarıdan dünyaya bakabilir ve diğer tüm kahramanlara onları küçümseyişimi gösterebilirdim” dedi.


Bu sırada izleyiciler arasındaki bir münzevi, kralın sözlerini duydu. Tahtadan bir kuğu yaptı ve Kral Anli'ye sundu. Kral, “Bir kuğuya benziyor ama işe yaramaz. İşe yaramaz bir şey yaptığı için kötü bir insan olmalı" diye düşündü.


Daha sonra Kral münzeviyi çağırdı ve onu cezalandırmak istedi. Münzevi, “Majesteleri yalnızca faydalı şeylerin faydalı olduğunu biliyorsunuz, ancak işe yaramaz şeylerin de faydalı olabileceğini bilmiyorsunuz. Bugün bu şansı krala bir uçuş gösterisi yapmak için kullanacağım.”


Sonra tahta kuğuyu aldı ve üzerine bindi. Tahta kuğu kanatlarını salladı ve uçtu. Kimse münzevi ve kuğunun nereye gittiğini anlamadı.


Bu hikaye bize, açık bir zihinle ve önyargısız bir şekilde yüzeyde önemsiz gibi görünen şeylere bakarsak, yeni bir dünya görebileceğimizi gösteriyor.


Referanslar:
Gizemli Krallık (Yi Yuan)


İngilizce Metin İçin tıklayınız


Çince Metin İçin tıklayınız

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.