Avrupa Parlamentosu Üyeleri Çin'in Eski Başkanı Tarafından Uygulanan İnsan Hakları İhlalini Kınıyor

Belçikalı uygulayıcılar geçen hafta Strasburg'da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Jiang Zemin adına açılan davadan haberdar olmak için yaptıkları başvuru sırasında bir basın toplantısı düzenlediler. Finlandiya'lı Parlamenter Piia-Noora Kauppi, bu fırsatı Çin'in insan hakları ihlalini ve Falun Gong'a yaptığı zulmü kınamak için kullandı. Hamileliği yüzünden erken ayrılmak zorunda kalan Bayan Kauppi basın konferansına kişisel olarak katılamadı ama yine de Jiang'ın Falun Gong uygulayıcılarına karşı yaptığı zulmün durdurulması için uluslararası topluluğu daha etkili yaklaşımlar kullanmaya çağırdı.

"Jiang Zemin iktidarda bulunduğu süre boyunca meydana gelen insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulmalıdır. Jiang'ın davası aynı zamanda Çin'in şu andaki başkanı içinde, Çin'in Uluslararası İnsan Hakları kriterlerini yerine getirmesi ve Falun Gong'a zulüm politikasında bir an önce düzeltme yapması için açık bir mesaj haline gelmiştir."

Bayan Kauppi bu konu başta Uluslararası Af Örgütü ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığının hazırladığı 2002 İnsan Hakları Devletler Raporunda olmak üzere birçok Uluslararası İnsan Hakları Topluluklarının raporlarında belgelenmiştir. Bu raporların içerikleri Jiang'ın İnsan Hakları tecavüzünü açıkça işaret etmektedir: birçok uygulayıcı yasadışı tutuklanmış, işkence görmüş ve 1999 yılından beri Jiang Zemin tarafından Falun Gong'a karşı yapılan vahşi zulüm sırasında öldürülmüştür.

Bayan Kauppi'ye göre, Falun Gong'a sistematik bir şekilde zulüm etme politikası Çin Hükümetinin gerçekleri saklamasının ve halka yalan söylemesinin açık bir örneği olarak görülebilir. O şöyle belirtmiştir, "Çin Hükümeti artık halka karşı tıpkı SARS'ta yaptığı gibi canavarlıkları ve hataları gizleme yolunu sürdürmemeli ve bu yolları var etmemelidir. Bugünün toplumunda Çin'deki ve tüm dünyadaki insanlar er ya da geç, gerçekleri öğrenecektir. Bu yüzden Çin, devlet kontrolündeki medya ile Falun Gong hakkında propaganda yapmayı durdurmalıdır."

Bayan Kauppi aynı zamanda Avrupa Topluluğu'nun Çin'le İnsan Hakları ile ilgili bir diyalog başlatma çabalarını övmüştür, ama Çin'in olgulara hiç dikkat etmemesi üzerine derin pişmanlığını ifade etmiştir. Avrupa Topluluğunu daha fazla adım atmaya çağırmıştır. O aynı zamanda, Çin eski başkanı Jiang'a karşı, yaptıkları konusunda ve devlet başkanı olduğu kendi iktidar döneminde meydana gelen insan hakları ihlallerinden sorumlu olması konusunda açılan davalara destek vermiş ve bütün suçlamalara katılmıştır.
Bayan Kauppi aynı zamanda “"in Devleti tarafından sürdürülen zulüm ve de şiddet karşısında Falun Gong uygulayıcıları barışçıl olarak kalmışlardır" demiştir.


Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a16881-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.