Hollandalı Bir Devlet Görevlisinden Çin'deki İnsan Hakları Durumuyla İlgili Endişelerini İfade Eden Mektup

Hollandalı bir Falun Dafa uygulayıcısı, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende'ye, Dışişleri Bakanı Bernard Bot'a ve Savunma Bakanı H. G. J. Kamp'e yazdığı mektupta Hollanda devletinin Çin'deki Falun Gong uygulayıcılarına karşı gerçekleştirilmekte olan insan hakları ihlallerine karşı ilgi göstermesini istemiştir. Bakanların adına, bir parlamento görevlisi ve Asya, Okyanusya Bölümü Başkanı bu uygulayıcının mektubuna 28 Ocak 2004 tarihinde yanıt vermiştir.

Cevap mektubunda şöyle belirtilmiştir. "Çin'deki insan hakları ihlali çok ciddidir. Mesela, canavarca işkenceler, hapishanelerdeki kötü muamele, insanların üzerine suç yıkmak ve keyfi tutuklama. Bunlara ek olarak, Çin devleti konuşma özgürlüğünü, birleşmeleri ve çalışan haklarını sıkı bir şekilde kısıtlamıştır. Bu arada, muhalifleri, azınlıkları, dini inançları, ruhsal grupları(Falun Gong gibi) ve genel suçlar işlemiş suçluları, Çin devleti son derece aşırı suçlarla cezalandırmıştır. Hollanda hükümeti duruma çok yakından ilgi gösterecektir."

Avrupa Birliğinde, Hollanda kendini ölüm cezası, din özgürlüğü, toplanma ve cemaat, suçlulara insanlık dışı muamele ve yasaklanmış grupların üyeleri örneğin Falun Gong gibi konuları gündeme getirmeye adamıştır. Bu başlıklar sıklıkla Avrupa Topluluğunun Çin ile yaptığı insan hakları diyaloglarının kapsamına dâhil edilmiştir.

Mektup aynı zamanda şuna da işaret etmektedir: "Hollanda uluslararası insan haklarına son derce inanmaktadır. Her devlet kendi vatandaşları hangi gruba ya da organizasyona dâhil olurlarsa olsunlar onların insan haklarını korumada tam sorumluluğu almalıdır."

Bu mektubun sonunda yetkili Dafa uygulayıcılarına şöyle bir garanti vermiştir. "Hollanda, Çin'de Falun Gong uygulayıcılarına karşı davranışlar da dâhil olmak üzere, Çin'in insan hakları durumunu geliştirmede Çin'i devamlı iteklemeye devam edecektir. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler oturumlarında, biz çeşitli fırsatları, Çin'deki insan hakları durumuyla ilgili endişelerimizi zamanında ortaya koymak için kullanacağız."


.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a17681-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.