BM  |  NGO  |  Avrupa Komisyonu  |  VIP

Bayan Mary Robinson İsviçre Uygulayıcılarını Çin'e Yapılacak Ziyaretinden Evvelki Kısa Tanıtım Toplantısına Davet Etti

İki İsviçre uygulayıcısı Mary Robinson'ın daveti üzerine İnsan Hakları Yüksek Komisyon Üyelerinin 8 Kasım'da Çin'e yapılacak ziyareti için hazırlanan kısa tanıtım toplantısına katıldı.

Sabah 11.00'de, Wilson Sarayı’na geldik (Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Üyelerinin bulunduğu yer), toplantı burada yapılacaktı. Toplantı salonunda bazı diğer NGO'dan temsilciler vardı, onlar da toplantıya Çin'de yaşanan insan haklarına ihlal etmenin yeni durumlarını belirtmek için davet ediltmişti.

Düşüncelerimizi sunabildik ve mektupta yazdıklarımızı ayrıntılı bir şekilde yorumladık. En son durumları tanıtırken Bayan Robinson'a Çin'in insan hakları politikasını geliştirmek için herhangi bir çaba göstermediklerinin çok belli olduğunu ve işkenceler ile ilgili delilleri almakta devam ettiğimizi söyledik. Ayrıca insan hakları politikasını ilerlettiğini ispat etmek için hiçbir gayret göstermeyen bir ülke ile işbirliği yapmaya kalkışılmadaki şüphemizi de açıkladık. Aksine, Bayan Robinson Çin'de bulunduğunda çok büyük sayıda insan haklarına ihlal etme olayları var olmaya devam edecektir.

Yapılacak olan görüşmede, Çin'in samimiyetliliğini delilleriyle ispat etmelerini mecbur tutmasını, Zhao Ming'in ve Dr. Teng Chunyan'in salıverilmesini ve 610 Ofisinin derhal kapanmasını Bayan Robinson'a ricada bulunduk. Falun Gong'a karşı olarak bütün emirleri veren bu ahlaksız kuruluş hakkında daha önce de ona bahsettiğimizi hatırlattık.

Bayan Robinson camdan aşağı atılarak öldürülen bir bayan uygulayıcının bu acı olayından çok etkilendi ve Zhao Ming vakasını da hatırlıyordu. Bize Çin'e son zamanlarda yaptığı ziyaretlerinde hep Falun Gong konusundan bahsettiğini açıkladı ve ideolojinin önemli olmadığını, insan haklarına olan saygının en başta olduğunu vurguladı.

Bu kez bizi şaşırtan ise tüm NGO temsilcilerinin de Falun Gong konusunda konuştukları oldu. “İnsan Hakları Gözetleme” nin temsilcisi Falun Gong hakkında bir raporun çok yakında tamamlanacağını belirtti ve Bayan Robinson'a Falun Gong uygulayıcılarının insan haklarına olan saldırı konusuna çok dikkat etmesini ve yakından ilgilenmesini rica etti. Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu temsilcisi ve Uluslararası Genel Af temsilcisi de aynı şekilde bu konuyu vurgulamıştır.

Toplantı sonunda ayrılmadan önce Bayan Robinson ile el sıkıştık ve ona bizim mektubumuzun ve bazı belgelerin olduğu bir dosya verdik. Bu takım materyaller toplantıdan önce toplantı salonunda dağıtılmıştır ve fotokopisi Bayan Robinson'ın iki asistanına verilmiştir.


Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a1990-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.