Rusya: Irkutsk Şehrinde ÇKP’yi Bırakma Akımını Desteklemek

28 Mart 2007’de Irkutsk Şehrinden Falun Gong uygulayıcıları Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve bağlı kurumlarından geri çekilenleri destekleyen gönüllülerle birlikte, ÇKP’den geri çekilen 20 milyon insanı desteklemek için Irkutsk’deki Çin merkez ofisi yakınlarında bir miting düzenlediler.

Gönüllüler pankartları ve panoları açtığında bu görüntü birçok Çinli ve yoldan geçen insanın dikkatini çekti ve yazılanları dikkatli bir şekilde okudular. Bir Çinli iş adamı da öyle dikkatli bir şekilde pankartları okuyordu ki bir gönüllünün kendisine uzattığı kitapçığı bile fark etmedi. Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum kitapçığını aldıktan sonra gönüllü, adama ÇKP’yi bırakmayı önerdi. O korkarak “Eğer öyle yaparsam hapse atılırım” diyerek öneriyi geri çevirdi. ÇKP, Çinli insanları korkutmasına rağmen birçok Çinli memnuniyetle materyalleri kabul etti ve okumaktan mutlu oldu.

Bu faaliyeti düzenleyen Falun Gong uygulayıcılarına göre, şehir konseyi yetkilileri iki Kanadalı tarafından hazırlanan ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarının organlarını toplaması hakkındaki bağımsız araştırma raporundan sonra bu faaliyete izin verdiler. Onlar konuyla çok ilgilendiler ve rapor hakkında bilgi aldılar.

Sadece onlar değil diğer bölümlerde Video-CD’lerden aldılar. Şehir İdari Bölümü lideri meslektaşlarının Falun Gong uygulayıcılarını çok iyi tanıdığını ve Falun Gong uygulayıcıları hakkında çok iyi izlenimleri olduğunu söyledi. O ayrıca, “Falun Gong uygulayıcıları gerçekten iyi şeyler yapmaya çalışıyorlar.” dedi. Şehir İdari Bölümü çalışanlarından biri Falun Gong uygulayıcılarına onlara da Falun Gong hakkında bilgi vermelerini önerdi, onların hepsi Falun Gong ile oldukça ilgiliydi ve konuyla ilgili bilgi almayı umuyorlardı, bu yüzden gelecek defa uygulayıcılardan Falun Gong hakkında daha ayrıntılı bilgi anlatmalarını istediler. Onlar ayrıca Falun Gong uygulayıcılarına bu tip mitingleri daha sık düzenlemelerini tavsiye ettiler.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a38856-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.