İsveç: İsveç Parlamentosu Çin’deki İnsan Hakları İle İlgili Bir Seminer Düzenledi

16 Haziran 2008’de, İsveç Parlamentosu başkent Stockholm’de Çin’deki insan hakları durumu ile ilgili bir seminer düzenledi. Katılımcılara göre, bu seminerin amacı İsveç halkının Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri hakkında dikkatini çekmek ve uygun önlemler kullanarak ÇKP rejimini ifade ve inanç özgürlüğünü saygı göstermeye zorlamak ve Olimpiyat Oyunları hazırlanma sürecinde Falun Gong uygulayıcılarına ve insan hakları faaliyetlerine zulmetmeyi hemen durdurmayı istemektir.

Semineri, Avrupa Parlamentosu Kongre Başbakan Yardımcısı Goran Lindblad ve İsveç Parlamento üyesi Lennart Sacredeus birlikte düzenlediler. Seminere İsveç İnsan Hakları Örgütü, Tibet Derneği, Hıristiyan Yeraltı Kilisesi, Özgür Yazarlar Derneği, Falun Gong, Moğolistan ve Xinjiang (Sincan) Dernekleri dâhil olmak üzere yaklaşık elli örgütten temsilciler katıldı.

Uluslarararsı İnsan Hakları Derneğinin müdürü Bay Man Yang, ÇKP’nin milyonlarca Çinlinin ÇKP ve bağlı kurumlarını terk etmesinden korktuğundan Falun Gong’a karşı nefret yaratmak amacıyla yakın zamanlarda New York ve Varşova’da Falun Gong uygulayıcılarına karşı saldırı olayları düzenlendiği bildirdi.

Kong Bin adındaki bir Falun Gong uygulayıcısı kendisinin Çin’deyken beş defa tutuklandığını, zorla beyin yıkama merkezine götürüldüğünü ve bir çalışma kampında bir buçuk yıla mahkûm edildiğini anlattı. Bir defasında, eğer inancından vazgeçmezse, onu geri dönemeyeceği bir yere götürecekleri söylenerek tehdit bile edildi. Daha sonra, bahsedilen yerin canlı organ toplanan bir yer olduğunu fark etti.

Seminerin düzenleyicilerine göre, Pekin Olimpiyat Oyunları yaklaştığında, ÇKP hükümeti verdiği insan haklarını geliştirme sözünü gerçekleşmek yerine, Olimpiyatlara hazırlık adı altında Falun Gong uygulayıcılarına, Tibetlilere, insan hakları örgütlerine ve başka inanç gruplarına zulmetmeyi daha da arttırdı.

Avrupa Parlamentosu Kongre Başbakan Yardımcısı ve İsveç Parlamento üyesi Goran Lindblad bir röportaj sırasında, “Biz, Komünist Çin’de neler olmakta ve Komünist rejim kendi milletine ne baskı yapmakta olduğunu yayınlamaya ve tartışmaya devam edeceğiz. Bu yüzden bunun gibi seminerler çok önemlidir.” dedi.

Lindblad, “demokrat ülkeler ÇKP’nin zulmünü yurtdışına taşıması ile batı dünyadaki tenkitleri durdurmaya çalışmasından hiç hoşlanmıyorlar” dedi. Lindblad, “Onlar (ÇKP), (batılı) öğrencileri ve hükümetleri etkilemek için Üniversitelerdeki Konfüçyüs fakültelerini casus ve propaganda merkezleri olarak kullanır. Onlar, bir taraftan problem yaratmak için protestolar planlıyor, öbür taraftan ise bunun gibi stratejileri kullanıyorlar. Fakat onlar asla başaramayacaklar!” dedi.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a44932-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.