Sınırsız Gazeteciler, Eurotelsat Firmasının NTDTV’nin Yayınını Pekin’i Pohpohlamak İçin Kestiğini Açığa Vurdu

Sınırsız Gazeteciler, Temmuz ayının 10’nunda Eurotelsat firmasındaki çalışanlar arasındaki konuşmalara göre, Eurotelsat’ın NTDTV’nin Çin bölgesindeki sinyalini kapatmasının Eurotelsat’ın açıkladığı gibi teknik bir problemden değil, firmanın çoktan planladığı siyasi bir karar olduğunu açığa vurdular.

NTDTV tarafından yayınlandığı bağımsız bilgiler ÇKP’yi çok rahatsız etmekte. Eurotelsat W5 uydusu üzerinden yayın yapan NTDTV’nin programlarını anakara Çin’deki sayısız aile serbest olarak seyredebiliyor.

Sınırsız Gazeticilere göre, Olimpiyat Oyunlarından birkaç hafta önce, Eurotel NTDTV’nin Çin bölgesindeki sinyalini kesti. Bu tamamen Eurotelsat’ın ÇKP tarafından çıkar elde etmek için gerçekleştirdiği bir pohpohlama eylemidir. 2005 yılında, Eurotelsat bir kez daha NTDTV’nin yayınını durdurmaya calışmıştı, fakat o zaman uluslararası destekler yüzünden Eurotelsat, NTDTV ile sözleşmesini uzatmak zorunda kaldı.

Sınırsız Gazetecilerin açıklamasına göre, 23 Haziran’da Eurotelsat’ın Pekin’deki temsilcisi, ÇKP’nin Propaganda Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı bir görüşmede şöyle bir konuşma yaptı, “Bu, firmamızın Fransa’daki baş yetkilisinin verdiği karardır, ... Biz herhangi bir transfer makinesini kapatabiliriz, (NTDTV’nin kapatılması) ana sebep bize Çin hükümeti tarafından gelen devamlı şikayet ve uyarılardır ... İki yıl önce, Çin’in Yayın ve Televizyon Bakanlığından bize aynı ifade durmadan tekrarlanmıştır, ... ‘İlk önce (NTDTV) televizyon kanalını kapatın, ondan sonra bizimle konuşun.’”

Sınırsız Gazeteciler kendi web sitesinde yukarıdaki konuşma metnini yayınlandı ve basına bu konuşmanın ses kaydı da verilebilmekte:
http://www.rsf.org/article.php3?id_article=27818(Bu kunuşma şu anda 61 sayfalı Çince ve İngilizce iki dili bir yazı oluşmuştu ve indirme adresi:http://www.rsf.org/IMG/pdf/Transcript_Eutelsat-2.pdf)
Habere göre, bu olay sonrası NTDTV yaptığı açıklamada, Eurotel ve ÇKP’in birlikte Olimpiyat Oyunlarından önce haber özgürlüğünü bloke etme eylemini şiddetle kınadı, aynı zamanda, Çin bölgesindeki tek özgür uyduyu kurtarmak ve Çin’de bir milyardan fazla seyircinin tekrar NTDTV’yi seyredebilmesi için uluslararası topluma bu olaya dikkat etmesi çağrısında bulundu.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.