Fransa: Paris’teki Basın Toplantısında Falun Gong’a Odaklanıldı

19 Ağustos 2008 öğleden sonra, Fransa Falun Dafa Derneği tarafından Paris’teki ÇKP büyükelçiliği yanındaki Place de la Reine d’Astride meydanında ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmün gerçeğini açıklayan bir basın toplantısı düzenlendi. Fransız Parlamenter Bayan Francoise Hostalier ve Fransa Uluslararası Radyosu Çince Bölümünün eski müdürü Bay Wu Baozhang da Falun Gong uygulayıcılarına destek olmak için basın toplantısına geldiler ve birer konuşma yaptılar. Parisiens gazetesi başta olmak üzere birkaç Fransız medyası da gelip faaliyet sırasında katılımcılar ile röportaj yaptı.

Pekin Olimpiyat Oyunlarının kapanış törenine sadece birkaç gün kalmışken Fransa Falun Dafa Derneği özellikle tüm dünyanın dikkati Pekin Olimpiyat Oyunlarının üzerindeyken böyle bir basın toplantısı düzenlemek istedi. Çünkü ÇKP, uluslararası insan hakları örgütleri ve batı ülkeleri tarafından Çin’deki insan hakları durumunun geliştirilmesi yönündeki isteklerini ve bu konuda kendi verdiği sözü yerine getirmedi ve apaçık bir şekilde Olimpiyat Oyunları ruhunu ihlal etti. Olimpiyatları bir bahane olarak kullanarak farklı düşüncelere sahip olanlara -özellikle Falun Gong grubuna- karşı zulmü ve baskıyı daha da şiddetlendirdi.

Fransa Falun Dafa Derneği Başkanı Bay Tang Hanlong basın toplantısının açılışında konuşma yaparken

Falun Gong uygulayıcısı Bayan Feng Yajun (Sağda) ve Fransızca tercümanı Bayan Marie (Solda)
Fransız Parlamento üyesi Bayan Francoise Hostalier basın toplantısında Falun Gong uygulayıcılarına destek olmak için bir konuşma yaparken
Bayan Francoise Hostalier faaliyet alanında Fransız medyası ile röportaj yaparken

Fransa Falun Dafa Derneği Başkanı Bay Tang Hanlong, basın toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ÇKP’nin 9 yıl boyunca Falun Gong uygulayıcılarına yaptığı çeşitli insanlık dışı zulmü ve Falun Gong’u karalamak için gerçek anlamından saptırmaya çalıştığı çeşitli ahlaksız eylemlerini açığa vurdu. Falun Gong uygulayıcılarının yaşadığı çeşitli insanlık dışı işkenceleri ve bu zor durumda barışçıl bir şekilde zulme karşı protestolarını ve kahramanca hareketlerini de anlattı. Aynı zamanda Falun Gong’un egzersizlerini ve Zhen-Shan-Ren karakterlerini de tanıttı. Konuşma sonunda Bay Tang, farklı sosyal seviyedeki kişilerin ÇKP’nin sahte gücüne kanmamaya, ÇKP’nin gerçek doğasını net bir şekilde öğrenmeye ve birlikte ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü durdurma çağrısında bulundu.

Özellikle bu faaliyete katılarak destek veren Fransız Parlamento üyesi Bayan Francoise Hostalier, Pekin Olimpiyat Oyunlarından önce araştırma yapmak için Tibet’e gitmek istemiş, fakat ÇKP’nin Fransa’daki büyükelçiliği tarafından vize müracaatı reddedilmiştir.

Bayan Francoise Hostalier, basına Pekin Olimpiyat Oyunları bittikten sonra devamlı olarak Çin’deki insan haklarına dikkat etmeleri için seslendi. O, ÇKP’nin yurtdışında inanç özgürlüğü için çabalayan kişileri kontrol etmesinden ve bunun demokratik ülkelere getirebileceği tehlikelerden endişe ettiğini söyledi. O, “Biz, sizin tarafındayız, başka ülkelerde de aynı yapıyoruz. Fakat biz özellikle Çin’de sizin tarafındayız. Uzun zamandır Çinlileri bloke etmekte olan bir hükümete gerçekleri söylemeye, sesinizi duyurmaya ve kendi inanç, düşünce ve bakış açınızda sebat etmeye cesaret eden kişiler, biz sizin tarafınızdayız.” dedi.

Uluslararası Fransız Radyosu Çince Bölümünün eski müdürü Bay Wu Baozhang da toplantıda konuşma yaptı. O, “Falun Gong olayı masum, sahte ve yanlış bir davadır. Bir gün mutlaka gerçekler ortaya çıkacak. Bu yüzden, baskı ne kadar erken sona ererse o kadar az zararı olacak, çünkü bu grup diğer gruplar gibi o kadar kolay boyun eğmez. Eğer ÇKP’nin baskısı devam ederse, ÇKP kendi mezarını hazırlayacak.” dedi.

Paris’te kısa bir ziyaret için bulunan NTDTV Hakla İlişkiler Departmanı sorumlusu Bayan Fang Fei de bu faaliyete katıldı. O, “Pekin Olimpiyat Oyunlarından önce, merkezi Paris’te bulunan Eurotel, elektrik yetersizliği bahanesi ile NTDTV’nin Asya bölgesindeki yayınını kesti. NTDTV’nin sinyalinin kesilme sebebinin doğrudan Falun Gong ile bir bağlantısı var, çünkü NTDTV bu dünyada Falun Gong’a karşı yürütülen zulmün gerçeğini anlatmaya cesaret eden tek televizyon kanalıdır ve Çin’deki halkın refahını düşünen tek televizyon kanalıdır. Bunun yüzünden ÇKP, NTDTV’yi çoktan gözüne batan bir iğne olduğunu düşünmektedir. VOA (Amerikan Sesi) ve Özgür Asya Radyosu da Eurotel w5 uydusundan geri çekildikten sonra, Eurotel’in yeterli elektrik ve kapasite ile NTDTV’nin yayın sinyali yayınabilmektir. Dolayısıyla, Eurotel’in Fransa’nın özgür düşüncesini korumasını, diktatörlüğün tarafında yer almamasını, bu fırsat ile Çinlilerin, özgürlüğün ve adaletin tarafından durmasını umuyoruz.” diye konuştu.

Falun Gong uyguladığı için ÇKP’nin insanlık dışı işkencelerini yaşamış ve şu anda Paris’te oturan Bayan Feng Yajun da toplantıda Falun Gong uyguladığı için ailesinin ÇKP tarafından nasıl acımasızca zulüm gördüğünü, parçalandıklarını, çok acı çektiklerini ve Çin’deki zorunlu çalışma kampında yaşadığı insanlık dışı muameleleri anlattı.

Pekin Olimpiyat Oyunları dünyanın dört bir yanından Çin’deki insan hakları durumuna dikkat çekti. Meydanın Çin’deki insan hakları durumunu devamlı olarak yayınlamasıyla, Falun Gong meselesi de yavaşça batı medyalarında gündeme gelmekte. Geçen hafta, Fransa’nın en fazla seyirci kapasitesine sahip olan BFM televizyonu 24 saat durmadan Falun Gong hakkındaki özel röportajlar yayınladıktan sonra, Fransa’da toplumun her kesiminin dikkatini çekti. Parisien gazetesi dâhil olmak üzere birkaç haber ajansı, görsel basın ve Fransa’da çok güçlü başlıca entelektüellerden oluşan bir internet medyası gelip bu faaliyet sırasında röportajlar yaptılar.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.