Çek Cumhuriyeti: Çek Bakan Dzamila Stehlikova, Falun Gong Uygulayıcılarının Olimpiyatlardan Önce Zulme Dikkat Çekme Çabalarını Desteklediğini İfade Etti

Çek İnsan Hakları ve Ulusal Azınlıklar Bakanı Bayan Dzamila Stehlikova, Falun Gong uygulayıcılarının Pekin’deki Olimpiyat Oyunlarından önce 7–8 Ağustos’ta Prag’daki Çin Büyükelçiliği önünde düzenledikleri 24 saatlik huzur dolu ve barışçıl seslenişlerini destekleyen bir açıklama yolladı.

8 Ağustos’taki açıklamanın tam metni aşağıdadır:

Sevgili arkadaşlar,

Çin Halk Cumhuriyetinin başkenti Pekin’in ev sahipliğini yapacağı 29. Olimpiyat Oyunları bugün başlıyor. Dünyanın neredeyse bütün önemli politikacılarının (Angela Merkel hariç) katılacağı bu muazzam açılış töreninde bu hırslı ülke için bu organizasyonun ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao tarafından verilen yemeğe 70’den fazla ülkenin temsilcileri ve yöneticileri katıldı. Oysa Prag’daki Çin Büyükelçiliği önünde böylesi bir toplum tüm bunlardan daha önemlidir. Dünya muazzam açılış töreni sırasında gizli polislerin binlerce Çinli insan hakları aktivitistin evlerinden dışarı çıkmalarını bir kez daha engellediğini, oyunlar süresince onları ev hapsinde tuttuğunu ve “rahatsızlık” yaratacak seyircilerin polis eşliğinde evlerine yollandığı gerçeğini görmezden gelmemelidir. Olimpiyat madalyası sahibi Amerikalı patenci Joey Cheek’e, Sudan, Darfur’daki soykırım hakkında dünyaya bilgi verdiği için Olimpiyat Oyunlarından yasaklandı. Dünya çapındaki bütün basın kuruluşları Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen zulmü ve özgür televizyon yayını ve internet ulaşımının engellenme çabalarını biliyor. İnsan haklarını destekleyenlere karşı zulüm ve basın sansürü Olimpiyat Beyannamesine aykırıdır. Bu gerçeklere dikkat çekmek için harcanan emeğe değer, insan haklarını desteklemek için daha güçlü ve daha sistematik uluslararası baskı özel bir etki yapabilir. Bizler yüz milyonlarca Çinli insanın kaderine ilgisiz kalamayız.

Dzamila Stehlikova

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a45916-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.