Avrupa Parlamentosu Üyesi Avrupa Birliğinden Eutelsat Olayı İle İlgili Harekete Geçmesini İstedi

Yaz sezonunun ardından bütün üyelerin katıldığı ilk Avrupa Parlamentosu Toplantısı 1–4 Eylül 2008 tarihlerinde Brüksel’de düzenlendi. Toplantıda Avrupa Parlamentosu üyeleri Eutelsat’ın NTDTV’in Asya’daki yayın sinyalini kapaması olayından duydukları endişeyi ifade ettiler. Belçika Yeşiller Partisinin Avrupa Parlamentosu üyesi Bay Bart Staes, özel bir röportaj sırasında AB’nin Eutelsat Olayı ile ilgili harekete geçmesi gerektiğini bir kere daha belirtti.

Belçika Yeşiller Partisinin Avrupa Parlamentosu üyesi Bay Bart Staes

2005 yılından itibaren NTDTV’nin güçlü bir destekçisi olarak, Bay Bart Staes devamlı olarak Eutelsat Olayını yakından takip etmekte. Eutelsat, bu sene Haziran ayında, NTDTV’nin Çin’deki yayın sinyalini kapattıktan sonra, kendi web sitesinde Eutelsat’a seslenmek için özel makaleler yazdı ve NTDTV’nin Asya sinyalinin hemen verilmesi için Eutelsat firmasının başkanına da bir mektup yazdı.

Eutelsat, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) baskısı sonucu NTDTV’yi yayınlama hizmetini reddetti.

Muhabir: Çin’de bilginin özgür akışının önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bay Bart Staes: Demokrasi için özgür ve bağımsız bir medyaya sahip olmak gerekir. Ancak bu durumda, insanlar her gün özgür bir şekilde istedikleri zaman hem dünyada hem de kendi ülkelerinde neler olduğunu öğrenebilirler. Eğer özgür ve bağımsız medya yoksa o zaman demokrasi olmaz.

Muhabir: Çin’de şimdiki durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bay Bart Staes: Geçmiş birkaç ay içinde NTDTV’nin yayın sinyalinin durdurulmasından oldukça endişe duydum. Eutelsat’ın NTDTV’nin Çin bölgesindeki yayın sinyalini kapamasının sebebi teknik bir sorundan değil tamamen politik olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Bağımsız Gazeteciler tarafından yapılan bağımsız bir araştırmaya göre Eutelsat’ın W5 Uydusunda yeterli boş alanın olduğunu anlayabiliriz, çünkü BBG ondan geri çekildi. Amerika’nın Sesi de Ağustos ayının 1’inde W5 Uydusundan ayrıldıktan sonra uydudaki birkaç sinyal vericide boş yer kalmakta. Dolayısıyla, W5 Uydusunda boş alanların var olduğu kesindir. Bana göre, Eutelsat Yönetim Kurulu belki Çin Komünist rejiminden korkuyor ve onun baskısı karşısında zorlandı.

Muhabir: Avrupalı bir siyasetçi olarak, Çin Komünist rejiminin bir Avrupa firmasına baskı yaparak onun haberini abluka etmesi hakkındaki görüşünüz nedir?

Bay Bart Staes: Demokrasi açısından bu çok kötü bir sinyaldir. Çin Komünist rejimi bunu çok iyi biliyor ki Avrupa Birliği, birçok hükümetin yetkilisi ve Avrupa Birliği kuruluşlarının hepsinin, Olimpiyat Oyunları sırasında hem Çin’de hem de dünyada gerçekleşen haberlerin daha özgür ve bağımsız bir şekilde yayımlanmasının gerçekleştirme yönünde büyük bir isteği vardı. Fakat üzülerek söylemeliyim ki Olimpiyat Oyunları yoluyla Çin Komünist rejiminin demokratik ve çağdaş olmayı başaramamıştır. NTDTV’nin Çin bölgesindeki yayın sinyali Eutelsat tarafından kapandığında, Eutelsat’ın eylemine karşı ben hemen hareket geçtim.

Eutelsat, müşterilerine hizmet etmeyi garanti etmeli.

Muhabir: Eutelsat’ın devamlı olarak teknik nedenler bahanesini kullanarak NTDTV’nin Çin bölgesindeki yayım sinyalini vermeyi reddetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bay Bart Staes: Sözde teknik sorunlar tamamen saçmadır. W5 Uydusunda kullanılabilecek yeterli boş alana sahip olduğu yönünde bir sürü kanıt var. Eutelsat’ın bahsettiği teknik sebepler aslında onun Çin Komünist rejiminin baskısına boyun eğmesidir.

Muhabir: Haber özgürlüğü hakkında Eutelsat’tan neler umuyorsunuz?

Bay Bart Staes: Eutelsat politik sebeplerle değil, gerçek uydu hizmeti sağlayan bir firma olarak hareket etmelidir. Gerçek uydu hizmeti sağlayan bir firma müşterilerinin yapmak istediklerine imkânlar vereceğini garanti eder. NTDTV, Eutelsat’ın bir müşterisidir. Eutelsat bu şekilde hareket etmeli ve Çin Komünist rejiminin baskısına boynu eğmemelidir, çünkü artık teknik açıdan NTDTV’nin sinyali Asya’ya yayımlanması mümkündür. Avrupa Birliği bu konuda harekete geçmelidir.

Muhabir: Üç yıl önceki ilk Eutelsat Olayı sırasında NTDTV’ye destek oldunuz. Şu anda kapama olayı tekrar oldu. Bunun için ne düşünüyorsunuz?

Bay Bart Staes: Bu dönemde herhangi bir gelişme görmedik. Çin Komünist rejiminin yaptıklarına göre, bence bizim pozisyonumuz daha güçlü olmalı. Avrupa Parlamentosu Üyeleri, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği kuruluşları NTDTV’ye yayınları için yardım etmeliler. Şu anda Avrupa Parlamentosu içinde birçok harekete geçildi ve onlardan birisi de yazılı bir açıklamadır. Eğer üyelerin yarısından fazlası imza atarsa, Avrupa Parlamentosunun bir karar alacaktır. Ben kesinlikle bu açıklamayı destekleyeceğim.

AB’nin iletişimden sorumlu Komisyon Üyesi Bayan Viviane Reding yakın zamanda NTDTV’nin Asya’ya yayının kapanması ile ilgili Eutelsat’a bir mektup yazıp ondan açıklama istedi. Bay Bart Staes, Bayan Reding’in hareketine tamamen destek verdiğini ve onun Avrupa Parlamentosundan da destek alacağını söyledi. Çin’e gidecek Avrupa Parlamentosu delegasyonunun özgür ve bağımsız medya mümkün olmasını sağlamak yönünde sorumlu olmalısı ve Pekin yetkililerine baskı yapmasını söyledi.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a46105-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.