Avrupa Parlamentosu Üyesi: Eutelsat’a Baskı Yapmak Görevimizdir

NTDTV 9 Ekim 2008’de, Avrupa Birliği Binasının önünde bir basın toplantısı düzenlerken, Avrupa Parlamentosunun bir kaç üyesi de destek için geldiler ve konuşma yaptılar. AP üyeleri, NTDTV’yi desteklemenin görevleri ve yapmaları gereken bir şey olduğunu söylediler.

Avrupa Parlamentosu ve Yeşiller Partisi üyesi Bayan Helga Trupel

Avrupa Parlamentosunun Alman üyesi ve aynı zamanda da Yeşiller Partisi üyesi olan Bayan Helga Trupel, Avrupa Parlamentosunun Kültür ve Eğitim Komitesi Başkanı ve Avrupa Parlamentosu Çin Delegasyonunun bir üyesidir. Bayan Trupel, Çin kültürünü çok seviyor ve birkaç defa Çin’i ziyaret etti. O, devamlı olarak Çin’deki insan haklarının gelişmesi için büyük çaba sarf etti ve Çin’e demokratik toplumun değer kavramını tanıtmaya çalıştı. Ona göre, anakara Çin’deki halk demokratik ülkelerdekiler gibi insan hakları ve özgürlüğe sahip olmalı. “Eğer Avrupa Birliği olar Eutelsat’a herhangi bir şekilde baskı yapmazsak, o zaman bu olay karşısında Avrupa Birliği çok zayıf bir konumda kalacaktır, çünkü böyle hareket etmek bizim görevimizdir. Şu anda yeni yeni harekete geçmekteyiz ve Eutelsat ile ilgili durumu sözlü olarak sorgulayacağız. Bunun dışında, yazılı bir açıklama da hazırladık. Bunlar Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından önerildi. Amacı insanların bu yayın sinyalinin kesilmesini protesto ettiğimizi bilmesidir. Bizler Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu olarak Eutelsat’a gereken baskının yapılmasını istiyoruz, çünkü bu olay Avrupa’da gerçekleşmiş bir olaydır ve biz bu olaya karışan kendi insanlarımıza baskı yapmalıyız.” dedi.

Bayan Helga Trupel, “Bir Avrupalı olarak, inanıyorum ki vatandaş hakları ve bilgi özgürlüğü gibi temel değerler anakara Çin’deki insanlarında ihtiyaç duyduğu temel haklardır. İşte bu yüzden ben bugün buraya gelip Eutelsat’tan NTDTV’nin yayın sinyalini yeniden aktif hale getirmesini istiyorum.” diye ilave etti.

AP İspanya üyesi, Raul Romeva

Avrupa Parlamentosunun İspanyol üyesi Bay Raul Romeva’ya göre, haber özgürlüğü Çin ile ilişkiler içinde temel prensiplerden biri olmalıdır. O, “Seslenmek için güçlere sahip olanların hepsi konuşmalı ve bu, Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak NTDTV’yi desteklememizin sebebidir. Bizler yapmamız gereken şeyleri yapıyoruz, tabii ki sadece destek için buraya geldik ve fazla bir şey yapmadık. Fakat en azından bu kadarını bile yapmalıyız ve bize göre başka kuruluşlar da böyle yapmalıdır.” dedi.

Raul Romeva’ya göre, Çin uluslararası sahnede yürümekte, fakat eğer bu sahnede güvenirlilik imajını kazanmak istiyorsa, en temel şey çeşitli sesleri duyabilmesidir. Onun, konuşma ve medya özgürlüğüne saygı göstermesi gerekir -hatta hükümetin duymak istemediği şeyler bile olsa.

Belçikalı AP üyesi Bart Staet, birkaç ay önce Eutelsat Olayı ile ilgili haberi kendi web sitesine koymuştu. O konuşmasında, “Eutelsat’ın böyle yapması yanlıştır. Biz Avrupalı olarak, Eutelsat’a baskı yaparak bu yanlış eylemini değişmeye gücümüz var.” diye vurguladı.

Bundan önce, bazı üyeler Avrupa Parlamentosunda Eutelsat Olayı hakkında yazılı bir açıklama hazırlamaya başlamıştı, eğer üyelerin yarısı öneriyi kabul ederse, bir karar olacak ve Avrupa Parlamentosunun Başkanı bu kararı resmen açıklayacak.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.