Belçika: "Eutelsat’ın yaptığı yanlıştır"

NTDTV ve destekçileri 9 Ekim 2008’de Brüksel’deki Schumann Meydanında Avrupa Birliğinin dikkatinin
NTDTV’nin ve Umut Sesi Radyosunun anakara Çin’deki yayınlarını kesen Eutelsat’a çekmek için büyük ölçekli bir miting düzenlediler. Olayın arkasında, ÇKP’nin ekonomik tehditler ile ikna metodu sonucu Eutelsat’ın basın özgürlüğünü engellemesi yatmaktaydı. Birçok Avrupa ülkesinden Falun Gong uygulayıcıları da bu faaliyete katıldılar ve NTDTV’nin ÇKP’nin Falun Gong’a karşı acımasız zulmünü yayınlamasını desteklediler.

Düzenlenen basın toplantısına Belçika’dan Bay Bart Staes, Almanya’dan Bayan Helga Tripel, İspanya’dan
Raul Romeva ve David Hammerstein gibi Avrupalı Parlamenterler ve NTDTV sözcüsü Carrie Hung, Umut Sesi Radyosu sözcüsü Eva, Sınırsız Gazeteciler Avrupa temsilcisi Olivier Basille, Tibet Dostları Belçika Başkanı Inge Hermans ve Belçika’daki partilerin üyeleri katıldılar.

Basın konferansını düzenleyen kuruluş olan NTDTV’nin sözcüsü Carrie Hung, Avrupalı Uydu Firmasının olay sürecinde NTDTV kanalının yayın sinyalini tek taraflı olarak kesmesi sürecini anlattı, sonrasında da anakara Çin’de geçenlerde yaşanan zehirli süt tozu örneğini verdi ve bunun sadece bireysel bir ahlaki sorun olmadığına, tamamen endüstriyel sistemin ve hükümetin bozulması olduğuna dikkat çekti ve eğer bağımsız basın gözetilmezse problemin sadece gerçekleştiği zaman keşfedilecek olduğunu söyledi.

Belçikalı Parlamenter Bart Staes birkaç ay önce Eutelsat olayı ile ilgili detayları kendi resmi web sitesinde “Eutelsat’ın yaptığı yanlıştır, biz Avrupalılar olarak Eutelsat’ı kararını değiştirmesi için zorlama kuvvetine sahibiz” sözleri ile yayınlamıştı.

İspanyol Parlamenter David HAMMERSTEIN: “eğer biz Avrupa Birliği olarak demokrasinin temel ilkesini koruyamazsak, o zaman problem sadece Çin’in değil, böyle bir problem Avrupa’ya da yansıyacaktır” dedi.

Sınırsız Gazeteciler AB temsilcisi Bay Olivier Basille de: Firma tam olarak Avrupa değer ilkelerine uygun hareket etmelidir; bu sadece Çin’in problemi değil aynı zamanda Avrupa’nın da bir problemidir.

Belçika Tibet Dostları Derneği Başkanı Bayan Inge Hermans yaptığı konuşmada NTDTV zulmedilen zulüm gören farklı gruplar ve farklı siyasi görüşlere sahip seyirciler için konuşmakta ve onlar yayın sinyalinin koşulsuz olarak yeniden verilmesini desteklemektedir dedi.

İskoçya’dan bir anne ve kızı da: biz İngiltere’de uzun zaman önce Çin’de zulüm gören Falun Gong’un durumunu duyduk; ben Çin ile ilgili gerçek yayın yapan basını destekleyen bu kadar çok insanın gördükten sonra onun zorunlu olduğunu hissettim. Bizler şimdi Çin’de yaşanan zulmü daha fazla insanın öğrenmesini sağlamalıyız ve hep birlikte bu zulmü durdurmalıyız, böyle bir zulüm bu çağda yaşanmamalı.

Sabah dokuzda başlayan miting öğleden sonra üçte sona erdi ve öğle yemeği sırasında AB Binasından çıkan çalışanlar ve yetkililer faaliyet alanına izlemek için geldiler. Yoldan geçen insanlar dikkatle megafonlar ile yapılan konuşmaları dinlediler. Birçok kişi materyallerden aldı, ilgi gösterdi ve Avrupalı uydu firmasının bunu neden yaptığını anlamaya çalıştı.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a46492-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.