Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu (ISHR)- Avusturalya Makamlarına Çin'de Alıkoyulan Avusturalya Vatandaşlarını ve Akrabalarını Kurtarmak için Başvuruldu

Dışişleri Bakanı Alexander Downer'e Mektup
 

04 Kasım 2002


Sayın Bakan,

25 Ekim 2002 tarihinde Bayan Zheng Zeng vasıtasıyla Çin otoriteleri tarafından alıkonulan kocası Cao Jianwei için başvuruda bulunduk.

Bayan Zeng, bir Falun Dafa uygulayıcısı olduğu gerekçesi ile tutuklanıp 12 hafta toplama kampında tutulduktan sonra Çin'den kaçmıştır. Şu anda Avustralya'nın koruması altındadır. Kocasının tutuklanma nedenini ve şu anda nerede olduğunu tespit etmek için harcadığı bütün çabalar başarısız olmuştur. Kocasının ne bir Falun Dafa uygulayıcısı ne de politik bir kişiliği olmadığını, profesyonel bir iş adamı olduğunu belirtmektedir.

Bayan Zeng, akrabalarından "polisin zorla kapıyı kırarak evine girdiklerini, evini aradıklarını ve Bay Cao Jianwei'yi bilgisayarı ile beraber aldıklarını" öğrenmiştir. Tutuklamak için hiçbir gerekçe ya da resmi bir neden gösterilmemiştir.

Bayan Zeng ve pek çok Falun Gong uygulayıcısı Çin'deki insanlık dışı zulüm için Birleşmiş Milletler ve ICC'ye Jiang Zemin'e karşı yasalara uygun bir biçimde dava açmış olmalarından dolayı bu tutuklanma olayında zan altındadır.

Size sormak istediğimiz, Çin [Jiang] hükümeti ile Bay Cao'nun tutuklanması ile ilgili olarak irtibata geçip, tutuklamanın ve bilinmeyen bir yerde tutulmasının nedenini sorabilir misiniz? Bay Cao'ya karşı bir suç davası olmadıkça, serbest bırakılmalıdır. Ağır ve yanlı davranışlar konuşmanın ve birlikte hareket etmenin özgür olduğu demokratik ülkelerle olan ilişkilere sadece zarar verir. Bu Çin'in 2008 Olimpiyat Oyunlarına katılımı açısından önemli bir konudur.

Saygılarımızla,

John Launder
Uluslararası İnsan Hakları Komisyonu (ISHR) Başkanı

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a8297-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.