Fransa: Avrupa Parlamentosu Üyeleri Eutelsat’ı NTDTV’nin Çin’deki Yayınını Devam Ettirmeye Çağırdılar

Avrupa Parlamentosunun üç üyesi ve Yeni Tang Hanedanlığı Televizyonundan (NTDTV) temsilciler 22 Ekim 2008’de Avrupa Parlamentosunun Fransa’nın Strasbourg şehrindeki merkez binasında ortaklaşa bir basın konferansı düzenlediler. Onlar Avrupa Parlamentosuna ve cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e Fransa’daki Eutelsat firmasına NTDTV’nin Çin’deki yayınını devam ettirmesi ile ilgilenmesi ve konuyla ilgili hemen harekete geçmesi için çağrıda bulundular.

Basın konferansı

NTDTV, Çinli insanlar için çok önemlidir

Alman Parlamenter Helga Trupel, “NTDTV’nin sinyalinin devam ettirilmesi zehirli süt skandalı gibi önemli konular hakkında gerçekleri öğrenebilmeleri için Çinli insanlar için çok önemlidir.”

O, NTDTV’nin yayınının devam ettirilmesi için Eutelsat’ı zorlamanın AB kurumlarının, özellikle de cumhurbaşkanı Sarkozy’nin görevi olduğuna dikkat çekti, “Elde ettiğimiz bilgilere göre, NTDTV’nin yayın sinyalinin Olimpiyat Oyunlarından önce durdurulmasının nedeni teknik bir problem değil sadece Çin Komünist Partisinden (ÇKP) gelen baskılardır.“

Bayan Trupel, basın özgürlüğü ve insan haklarının evrensel değerler olduğunu ve Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak onları savunmanın vazifeleri olduğunu vurguladı. Liberal Demokratlar Birliğinden bir koordinatör ve Avrupa Parlamentosunun İnsan Hakları Komitesi üyesi İtalyan Parlamenter Marco Cappato ise, NTDTV’nin yayın sinyalini devam ettirilme çağrı hareketini desteklediğini ve diğer Parlamenterleri de destek için imza vermelerini tavsiye etti. AB ve ona üye ülkeler NTDTV’nin Çin’deki yayının devam etmesi için sert, değişmez ve açık bir pozisyon almalıdır.

AB, ÇKP’nin baskılarına karşı durmalıdır

Almanya’daki en büyük insan hakları kuruluşu olan Uluslararası İnsan Hakları Derneği (IFGM) başkanı Manyan Ng, “ÇKP, asıl boyutları çok daha ciddi gelişen SARS, Falun Gong zulmü ve en son “zehirli süt tozu” gibi olayları saklamak için basını kontrol etmektedir. Ben Avrupa Birliğinin bu defa ÇKP’nin baskılarına karşı duracağını içtenlikle umuyorum.” dedi.

AB bu konuyu araştırmalıdır

NTDTV Avrupa’dan Bayan Zhou, “Bugün, normalde Parlamentonun faaliyetleri hakkında haberler toplamam gerekirken sizlerin arasında oturmak beni üzüyor. Aslında bizim televizyon kanalımız sadece Çinli insanların Avrupa Parlamentosunda neler olduğunu öğrenmesine yardım etmektedir.” dedi.

Bayan Zhou, AB ve Fransız hükümetinin, Eutelsat’a karşı harekete geçmesini ve NTDTV’nin Çi’deki yayınının devam ettirilmesini talep etti, “O sadece Avrupa Parlamentosu hakkında bazı haberleri değil daha da önemlisi Çin ile ilgili ciddi haberler yayınlamaktadır. Örneğin, en son yaşanan zehirli süt tuz olayı gibi.
Ayrıca NTDTV, yiyecek kalite skandalı ile yakından ilgili Ulusal Kalite Araştırma Genel İdaresinin Gıda Üretimi Denetim Departmanının eski Çinli Genel Müdürünün intihar ettiğini Olimpiyat Oyunlarından önce öğrenmişti.

Bayan Zhou, NTDTV’nin yayın sinyalinin kesilmesi ile ilgili olarak Eutelsat’tan ayrıntılı bir teknik açıklama talep etti. Ayrıca o, Avrupa Birliğinden bu meselenin arkasındaki nedeni araştırması gerektiğini düşünmekte. Eğer Eutelsat, AB’den ekonomik anlamda bazı çıkarlar alıyorsa, para haber özgürlüğünü bastıran ve Çinli insanların yaşamlarını tehlikeye koyan bu ellere gitmemelidir.

Bu mesele, Avrupa Parlamentosunda ele alınmaya devam etmektedir. Geçenlerde beş Parlamento üyesi (onlardan ikisi bu basın konferansına katıldı) Avrupa Parlamentosunda yer alan AB’ne üye ülkeleri bu konuyla ilgilenmeye ve NTDTV’nin yayın sinyalinin devam ettirilmesi için Eutelsat’ı zorlayıcı harekete geçmesi çağrısında bulundular.

Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a46613-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.