AB  |  BM  |  NGO  |  VIP

Çin'deki Organ Toplama Eylemi BM İnsan Hakları Komisyonu'nda Tartışılıyor

18 Eylül 2006 tarihinde Birlişmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu İsviçre, Cenevre'de toplantı yaptı. Toplantının konusu, BM'nin özel onayladığı tüm muhabirler tarafından çıkarılan raporların tartışılmasıdır. Özellikle işkence meselesine tayin edilen Bay Manfred Nowak, Eylül ayının 20'sinde komisyona bir rapor verdi. Eski Kanada Dışişleri Bakanı David Kilgour, ÇKP'nin canlı Falun Gong uygulayıcılarının organlarını nakil yaptıktan sonra cesetlerini yok ederek kanıtları yok ettiği konusunu ortaya koydu.

Çin'deki işkenceden bahsederken, Manfred Nowak, Çin Halk Cumhürriyeti'nde geniş çapta işkence kullanıldığını dile getirdi. “Bir sistematik, insanlık dışı ve barbarca harekettir” dedi.

David Kilgour BM İnsan Hakları Komisyonu'nda konuşurken

Bay Kilgour, “Çin Komünist rejimi Falun Gong uygulayıcılarının organları topladıktan sonra cesetlerini yakarak kanıtları yok ettiği konusunun var olup olmadığı ile ilgili, David Matas ve ben Temmuz ayında birlikte bir araştırma raporu açıkladık. Raporumuzda, çok üzücü bir sonuç elde ettik ki iddialarımız doğrudur. Biz dikkatle kanıtların 18 farklı öğesini değerlendirdik.” dedi.

“Eğer bu kanıta ayrı ayrı bakarsanız,” Bay Kilgour devam etti, “İddiaları belirtmek için bu veya şu kanıt ile yetmez diye söyleyebilirsiniz, fakat eğer siz bu kanıtları birlikte koyarsanız ve onları okursanız, siz o zaman tıpkı bizim gibi hayal kırıklığına uğramış acı bir sonuca varabilirsiniz. Çin Hükümeti’nin ulaştığımız sonuca cevap vermesi de bizim sonucumuzun doğruluğunu güçlendirmiştir.”

Bay Kilgour devam ederek, “Yeterince materyal ve iç bilgiler vermiş olmalarına rağmen, Çin Hükümeti hala bizim raporu çürütebileceği herhangi bir sağlam kanıt verememiştir. Raporda on yedi teklif önerdiğimiz halde, Çin şimdiye kadar canlı Falun Gong uygulayıcılarının organlarını toplama eylemini durdurmak için hiçbir harekette bulunmamıştır. Bizim önerdiğimiz tüm önleyici tedbirler uygulanmalı ve yerine getirilmelidir. Özellikle de raporumuzda önerdiğimiz bir teklif hemen gerçekleştirilmeli: ‘Bütün Çin'de canlı Falun Gong uygulayıcılarının organlarının toplanması durdurulmalı.’”

BM İnsan Hakları Komisyonu on dokuz gün daha sürecek ve 6 Ekim'de sona erecektir.


Here is the article in English language:
http://en.clearharmony.net/articles/a35703-article.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.