İsveç: Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Toplantısında Çin’deki İnsan Hakları Durumunun Geliştirilmesi Çağrısında Bulundu

Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Toplantısı 6 – 7 Kasım 2008 tarihleri arasında, İsveç’in başkenti Stockholm’da düzenlendi.

Bu yıl, Uluslararası İnsan Hakları Beyannamesinin 60. yıldönümüdür. Fakat Bağımsız Gazeteciler Kuruluşunun hazırladığı araştırma raporuna göre, ÇKP’nin politik baskısı sonucu Eutelsat Firması bu sene Haziran ayında teknik bir sorun bahanesiyle NTDTV kanalının anakara Çin’deki yayın sinyalini kesti. Bu konu ve ÇKP yönetiminin insan hakları konusuna yaklaşımı ile ilgili, Avrupa Komisyonu İnsan Hakları Toplantısının bazı katılımcıları ile röportajlar yapıldı:

Avrupa İnsan Hakları Komisyonu yetkilisi Thomas Hammarberg ile röportaj yapılırken

Avrupa İnsan Hakları Komisyonu yetkilisi Thomas Hammarberg’e göre, Çin’deki insan hakları durumu BM’nin İnsan Hakları Sözleşmesine henüz uymamaktadır. O, “Ben gerçekten umuyorum ki Çin sadece BM’nin Ekonomik ve Sosyal Sözleşmesini kabul ettiğin gibi aynı zamanda İnsan Hakları ve Politika Sözleşmesini de kabul etmelidir, ancak bu şekilde konuşma özgürlüğü ve farklı düşüncelerin ifadesini garanti eder ve tamamen din, inanç ve başka özgürlükleri korur.” dedi.

O, Eutelsatın hareketini de tenkit etti. “Bana göre bilginin özgür bir şekilde aktarılması kesinlikle temel bir haktır ve bu çok önemlidir! Çünkü bilginin özgür aktarılmaması orada problemleri meydana getirebilir, eğer bazı şeyler hakkında konuşmak için yasak varsa, problemlerin asıl sebebi saklanabilir. Bugün dünya çapında yaşanan tecrübeler şunu belirledi ki bilgi özgürlüğü varken, insan hakları gibi başka taraftaki durumlar da otomatik olarak iyi olacak. Dolayısıyla, bilgi özgürlüğü insan haklarına bağlıdır ve diğer insan haklarını garanti eder.”

Avustralya Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşu Başkanı Bill Barker röportaj sırasında

Avustralya Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşu Başkanı Bill Barker’e göre, Çin’de insan hakları hakkında birçok yasak bölge var. Çin’i ziyaret ederken canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarının toplanması gibi bir sürü konu hakkında konuşması yasaktı. Ona göre, bu tip aşırı derecede insan hakları zulmünün (canlı organ toplamak) durdurulması için herhangi bir eğitim vermeye gerek yok, hükümet onu hemen durdurmalıdır!

Bill Barker, “Çok endişeliyim! Bir batı medya firması konuşma özgürlüğünün önemini tamamen bilir......fakat insanların endişe ettiği olay Çin ile çıkar meselesine gelince, onlar tam tersine insan haklarına zulmetmeye yardım ettiler!” diye ilave etti.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.