İspanya: Bo Xilai

8 Kasım 2005'de, Çin Ticaret Bakanı Bo Xilai hakkında Falun Gong'a soykırım suçundan Madrid Yüksek Mahkemesinde dava açıldı. Dava da Bo'nun Dalian Şehri Belediye Başkanı ve Liaoning İli Valisi olduğu dönemlerde Falun Gong uygulayıcılarına karşı işkence ve soykırım yaptığı iddia ediliyor. Dava da eğer Bo İspanya'yı ziyaret ederse tutuklanması talep edildi. Bo, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun Avrupa ziyareti heyetinin bir üyesidir.

Falun Gong'u avukat Carlos Iglesias temsil ediyor.

İspanya'daki yasalar diğer ülkelerde işlenen suçlar hakkında dava açmaya izin verirken, yakın yıllarda farklı yüksek davalar görüldü. Falun Gong tarafından hazırlanan önceki dava dosyaları İspanyol Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi, çünkü İspanyollar ile ilgili değilse onun kendi üstündeki suçları yönetme ve yargılama yetkisi bulunmamaktadır.

Ama Ekim 2005'te İspanya'nın en yüksek adli otoritesi olan Anayasa Mahkemesi, İspanyol mahkemelerinin, İspanyol kurban olmasa bile yabancı suçların davalarını yönetebileceğini açıkladı. Avukat Iglesias “Eğer İspanyol toprağına adım atarsa İspanyolların onu tutuklama gücü ve yargılama yetkisi var.” dedi.

Bu yüzden Çin Büyükelçiliği sözcüsü, Bo'nun Çin Cumhurbaşkanıyla birlikte İspanya'da bulunamayacağını açıkladı.


Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.