İngiltere: Bo Xilai (Suçlu)

Falun Gong 8 Kasım 2005’te, Çin Başkanı Hu Jintao’nun İngiltere’yi ziyareti sırasında heyetinde yer alan Bo Xilai hakkında Bow Caddesi Magistrates Mahkemesinde tutuklanması istemiyle bir dava açtı.

Müracaat, Bayan Huiwen Su namına dosyalandı. Bayan Su, 66 yaşında bir Falun Gong uygulayıcısı ve şu anda İngiltere’de yaşıyor, Bo’nun yönetim altındaki Liaoning Eyaletinde yaşarken işkence gördü. Bayan Su’nun iddiasına göre, Bo Xilai, Liaoning Eyaleti Valisi, Liaoning Eyaletin Parti sekreteri ve Dalian Şehri belediye başkanı olduğu dönemlerde talimatıyla Bayan Su da dahil birçok masum insanı sadece Falun Gong’un huzurlu meditasyon egzersizlerini yaptıkları için işkence yaptı ve öldürdü. Liaoning Eyaletinde kullandığı zulüm metotları: sağlıklı uygulayıcıları akıl hastanelerinde alıkoyma ve kötü davranma, yüksek-voltaj elektrikle şoka tabi tutma, kadın uygulayıcılara cinsel işkence yapma, fiziksel işkence, aşırı derece dövme, beyin-yıkama, tutuklanan uygulayıcılarının aile üyelerini birlikte cezalandırma ve propaganda ile halkta Falun Gong’a karşı nefret yaratma. Liaoning Eyaleti ve Dalian Şehri en kötü zulüm suçlarının işlendiği iki yerdir.

Bayan Su’nun avukatı Croydon’daki Ormerods Avukatı Bay Paul Conrathe’dir.

İngiliz mahkemesi Bayan Su’nun müracaatını kabul etmedi. Hâkim Bay Timothy Workman, Bo – şu anda İngiltere’yi ziyaret etmekte olan Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun heyetinin bir üyesidir ve Bo’nun diplomatik dokunulmazlığı nedeniyle gözaltına alınamayacağını söyledi.


Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.