BM İşkence Üzerine Özel Raportörü: Falun Gong Zulmü İle İlgili, “Hiçbir Şeyin İyi Yönde Değiştiği Görülmüyor”

Birleşmiş Milletlerin İşkence Üzerine Özel Raportörü Dr. Manfred Nowak, 5 Ağustos 2009’da Epoch Times gazetesi ile Çin’deki Falun Gong zulmü hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.

BM İşkence Özel Raportörü Dr. Manfred Nowak

Dr. Nowak, Epoch Times gazetesi ile Çin Komünist Partisi tarafından yürütülen zulümde Falun Gong uygulayıcılarının güncel durumu hakkında “Hiçbir Şeyin İyi Yönde Değiştiği Görülmüyor. Bu [zorunlu çalışma] kamplardaki mahkûmların büyük çoğunlu Falun Gong üyeleridir. Ve bu insanlara şimdiye kadar bir duruşma imkânı verilmemesi daha da korkutmaktadır. Onlar hiçbir suç işlemediler.” dedi.

14 Ocak 2009’da Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinin yedinci oturumunda sunduğu raporda Dr. Nowak şunları yazmıştı:

“Üstelik birçok davada onlar adli incelemeye tabii tutulmadan gözaltında ve/ya da zorla çalıştırılmakta. Örneğin, Özel Raportör olarak Çin’i ziyaret ettiğimde ‘zorunlu ilaç rehabilitasyonu” programlarının idari gözaltının özel bir çeşidi olduğunu gördüm.”

Dr. Nowak 2005 yılında Çin’i ziyaretinde çalışma kamplarında Falun Gong uygulayıcılarına karşı 23 işkence metodunun uygulandığını keşfetti.

Çin Komünist rejimi hapishane ve çalışma kamplarındaki Falun Gong uygulayıcılarının üzerinde uyguladığı “zorunlu ilaç rehabilitasyonu” programlarının ölçüsünü aşmanın yanında sağlıklı ve normal Falun Gong uygulayıcılarını da psikiyatri ya da ilaç rehabilitasyon merkezlerine de yollamaktadır. Üstelik onlar Falun Gong uygulayıcılarının aile üyelerini evde de onlara psikiyatrik ilaçlar enjekte etmeleri için zorlamaktadır.

‘Psikiyatrik muamele’ ile zulüm gören Falun Gong uygulayıcılarına dair olaylar ile ilgili istatistikler bu işkence yönteminin 23 ile 33 eyalet, özerk bölge ve Çin’deki merkezi hükümete direkt olarak bağlı kentlere yayıldığını göstermektedir. Eyalet, şehir, ilçe ve bölge seviyesinde bulunan en az 100 psikiyatri kliniği zulümde görev aldı. Bu olayların dağılımı ve sayısı Falun Gong uygulayıcıları üzerinde psikiyatrik ilaçlar kullanımının üst yetkililer tarafından iyi planlanarak, sistematik olarak yürütüldüğünü açıkça göstermektedir.

Normal, mantıklı ve sağlıklı Falun Gong uygulayıcıları yasadışı olarak psikiyatri kliniklerinde alıkonulmaktadır. Onların birçoğuna zorla kişinin sinir sistemini yok eden ilaçlar enjekte edilmekte ya da içirilmektedir. Bu Falun Gong uygulayıcıları aynı zamanda ipler ile bağlanmakta ve elektrik şokları ile işkence görmektedir. Bilinmeyen ilaçlar bazı uygulayıcıların kısmı ya da tamamen felç geçirmesine neden oldu. Bazıları duyma ve görme yeteneklerini kaybetti. Bazıları kaslarını ya da iç organlarını kaybetti.
Bazıları hafızalarının tamamını ya da bir kısmını kaybetti ve zihinsel olarak sakatlandı. Bazı uygulayıcıların iç organları ciddi olarak yaralandı. Bazıları tam anlamıyla zihinsel çöküş yaşadı. Hatta bir kısmı ilaçların enjekte edilmesinden kısa bir sure sonra öldü.

ÇKP’nin psikiyatrik işkencesi uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti

Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen zulmün devamlı ve tutarlı bir şekilde açığa vurulması uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. 3–21 Kasım 2008 tarihleri arasında düzenlenen İşkenceye Karşı BM Komitesinin 41. genel toplantısı sırasında ÇKP’nin psikiyatrik hastanelerde zorunlu tutma ve ilaçla işkence vakaları tartışıldı.

Bu oturumu özetleyen yıllık rapor Çin dâhil bütün komite üyelerine yollandı.

Bu durum hakkındaki raporlar, Associated Press, Reuters, Agence France Presse, Central News Agency, New York Times, Radio France Internationale, Voice of America, New Zealand television, Canadian news, Voice of Germany gibi birçok ana basın kuruluşu tarafından haber yapıldı.

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2009/9/5/207769.html
İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2009/9/9/110690.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.