Avrupa İnsan Hakları Komisyonu Başkanı: “Jiang Zemin Davası İnsanları Yüreklendirdi”

Uluslararası İnsan Hakları Günü, dünya çapında düzenlenen çeşitli faaliyetlerle anılırken, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Şubesi Başkanı Bayan Heidi Hautala, İspanya Ulusal Mahkemesi tarafından Falun Gong’a karşı başlattığı zulümde “işkence” ve “soykırım” suçları işlediği gerekçesi ile Jiang Zemin dâhil ÇKP’nin üst düzey beş yetkilisi hakkında açılan dava ile ilgili olarak, “Bu, insanları yüreklendiren bir haber” yorumunu yaptı.

Bayan Hautala, “Bizim işimiz insanlığa karşı, savaş ve şiddet kullanarak insan haklarını ihlal eden suçlar işleyen katillerin hiçbir yere kaçamayacağı bir dünya kurmak. Bazı ülkeler, suçlular kendi ülkesinin vatandaşı olmasa bile, onların cezalandırılmadan uzak kalmalarına izin vermezler. İspanya ve Belçika tam olarak bu tür ülkelerdendir.” dedi.

Avrupa Parlamentosu İnsan Halkları Şubesi Başkanı Bayan Heidi Hautala

O, “Hedefimiz, gelecekte bir gün, mükemmel ve sıkı uluslararası adalet sistemine sahip olmak ve insanoğlunun haklarını ihlal eden her kişinin mutlaka adalet önünde yargılanmasıdır. Görebiliyorum ki, biz şu anda bu yönde ilerliyoruz.” diye vurguladı.

Bayan Hautala, on yıl önce kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi bu konudaki gelişmelerden tek tek bahsetti. Şu anda, uluslararası ceza açısından Asya da kapılarını açtı ve bazı Asya ülkelerinde şimdiden bölgesel insan hakları sistemi kuruldu. Daha yeni başlamasına rağmen, gelecek birkaç sene içinde bu sistemin uygulanmasının daha güçlü olacağına inandığını da belirtti.

Bayan Hautala, Finlandiya Yeşiller Partisi eski Başkanıdır. Bayan Hautala 1 Aralık 2009’da, Avrupa Parlamentosunda Çin’deki İnsan Hakları üzerine bir açık oturum düzenledi. Oturuma katılan toplumun farklı seviyelerinden kişiler canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanması dâhil ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü acımasız zulmü odaklandılar.

Çin’deki insan hakları durumu hakkında Bayan Hautala, Çin halkı kendileri için önemli olaylar hakkında düşüncelerini özgürce ifade edebilme hakkına sahip olmalı. Çünkü bu, tüm Çin toplumuna yardım edebilecek şeydir.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.