Hollanda: Çin’deki İnsan Hakları Üzerine Yapılan Oturumda İspanya’daki Jiang Zemin Davasından Bahsedildi

10 Aralık 2009’da, Hollanda Parlamentosunda Çin’deki insan hakları durumu üzerine bir oturum düzenlendi. Kanadalı ünlü insan hakları avukatı Bay David Matas, Falun Gong uygulayıcılarının temsilcileri ve Hollanda’daki Çin’de demokrasi için çabalayan kişiler de davet üzere oturuma katıldılar. Oturumda, İspanya Ulusal Mahkemesi tarafından “soykırım” ve “işkence” suçuyla Falun Gong’a zulmeden baş suçlu Jiang Zemin dâhil ÇKP’nin üst düzey beş yetkilisine karşı dava açılması için verilen kararın çok önemli olduğunu düşündüler.

Kanadalı ünlü insan hakları avukatı David Matas

Kanadalı ünlü insan hakları avukatı Bay David Matas, “Bu adaletli bir formdur. Uluslararası Ceza Mahkemesi teorik olarak Jiang Zemin’e dava açabilir, fakat Çin’in BM Güvenlik Konseyinin dokunulmazlık hakkı var ve bu hakkı mahkemede de geçerlidir. Şu anda tek yol bazı yabancı ülkelerdeki ‘evrensel yargılama hakkı’ yasal maddesini kullanılması ki, işte İspanya bunu yaptı. Sadece Jiang Zemin için değil, Bo Xilai ve Luo Gan için da bu karar geçerli. Bu adaletli bir formdur, üstelik bu da bir semboldür.” dedi.

The Europe Times gazetesinin eski genel müdürü Bay Zhang Yi, “Jiang Zemin’e karşı dava açılması çok anlamlı bir olay, aslında çoktan böyle yapılmalıydı, çünkü Jiang Zemin ve Luo Gan gerçekten ortada hiçbir şey yokken kendi kendine problem yarattılar. Onlara göre, üç ay veya üç sene içinde Falun Gong’u kesinlikle tamamen yok edeceklerdi, fakat şu anda on sene geçti ve Falun Gong dünyanın dört bir köşesinde yayılmış durumda. İspanya ve diğer uluslararası mahkemelerde, Jiang Zemin ve Luo Gan gibi suçluların cezalandırılması gerekir. Hepimiz bunu alkışlıyoruz!” diye konuştu.

Dünya Uygur Komitesi Hollanda Şubesi Başkanı Bay Haci, “Benim görüşüme göre şu anda onlar Çin’den dışarıya çıkar çıkmaz hemen uluslararası cezalandırma ile karşılaşacaklar. Bizler tüm Uygur vatandaşları bu haberi duyduktan sonra çok mutlu olduk. Biz de bunun gibi harekette bulunmamız gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Aynı günde, Hollanda Tuidang (ÇKP ve bağlı kurumlardan geri çekilme) Hizmet Merkezi de resmi olarak kuruldu. Onlar, Den Haag’daki Barış Sarayı ve Uluslararası Ceza Mahkemesinin önünde Çince ve Hollandaca kuruluş açıklamasını okudular.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.