İsviçre: “Kanlı Kampanya” Kitabının Yazarları İsviçre’de İnsan Hakları Ödülünü Kazandılar

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü İsviçre Şubesi, 16 Ocak 2010’da ÇKP’nin işlediği canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplama suçlarını araştırmak için gösterdikleri çabaları ödüllendirmek üzere 2009 yılı İnsan Hakları Ödülünü, ünlü Kanadalı insan hakları avukatı David Matas ve Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölümü eski sekreteri David Kilgour’a verdi. Ödül töreninde ve öncesinde düzenlenen uzmanlar toplantısında, İsviçre’nin her seviyesinden insanlar ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplama suçuna odaklandı.

Ünlü Kanadalı insan hakları avukatı David Matas ödül töreninde konuşurken
Kanada Dışişleri Bakanlığı Asya-Pasifik Bölgesi eski sekreteri David Kilgour ödül töreninde konuşurken

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü İsviçre Şubesi Baş Sekreteri: “Halkın zulme dikkat vermesi için çağrıda bulunulmalı”

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü İsviçre Şubesi Baş Sekreteri Bayan Schlegel, kendisinin ve Örgütün yönetim kurulundakilerin, iki insan hakları avukatı olan Bay Kilgour ve Matas’ın yayınlandıkları ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplaması üzerine araştırma raporunu ve “Kanlı Kampanya” kitabını okuduktan sonra oldukça derinden etkilendikleri söyledi. “Fakat İsviçre’de, bu konu ile ilgili daha fazla ve net bilgi henüz bulunmadı. Bize göre, halkın dikkati bu rapora çekilmeli ve bu yüzden İnsan Hakları Ödülünün bu iki yazara verilmesine karar verdik, çünkü onlar bunun için çok fazla çaba sarf ettiler.”

Bayan Schlegel’e göre, ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplayarak işlediği suçlar çok korkunç. “Artık gerçekten onu açığa vurma zamanı geldi. Sadece profesyonel kişiler arasında değil, tüm insanların bu olayı öğrenmesi, neler olduğunu fark etmesi ve bir şeyler yapması gerekiyor. Hep birlikte ÇKP’nin organ hırsızlığını durduralım.”

İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı Başkanı: “Bu, insanoğlunun felaketidir”

İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı Başkanı Bay Franz Immer, Kilgour ve Matas’ın raporundan, özellikle Falun Gong uygulayıcıları olmak üzere çok fazla sayıda insanın organlarının çalındığını fark ettiğini söyledi. Ona göre, “Organ hırsızlığı -bence en doğru ifadeyi kullandım, insanoğlunun felaketidir. Organ deposunun meydana gelmesi gerçek bir felakettir. Böyle bir şeyin olması gerçekten inanılmaz.”

Bay Immer, daha fazla insanın bu gerçeği öğrenmesi ve dünya çapındaki ülkelerin hükümetlerinin baskı yaparak organları çalınan kurbanlara yardım etmeyi güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

İsviçre Hasta Derneği Temsilcisi: “Tüm dünya bunu bilmeli”

İsviçre Hasta Derneğinden bir temsilci olan Bayan Margrit Kessler, Kilgour ve Matas’ın yazdığı “Kanlı Kampanya” kitabını okurken, her 10 sayfada ara vermeye gerek duyduğunu, çünkü okudukları karşısında gerçekten çok şaşırdığını söyledi. “Kitapta insan haklarının ihlal edildiğini gördüm. Bazı kişiler öldürüldü ve bu son derece inanılmaz bir şey. Böyle bir bilginin tüm dünyaya yayılması çok önemli, bunu herkes bilmeli! O durumda halen bu şekilde temin edilen organları kabul edebilecek kişilerin olacağını sanmıyorum, bunu kimse kabul edemez!”

Bayan Kessler’e göre, herkesin Çin’deki canlı insanlardan organ toplanmasına ve Falun Gong’a karşı yürütülen zulme dikkat etmesi gerekir. “Destek vermeli, mümkünse bunun yanlış olduğu belirtilmeli ve olmaması sağlanmalı. Bunun Çin’de bile olmaması gerekir. Biz bu kişilerin (Falun Gong uygulayıcıları) herkes gibi huzur içinde yaşamasını sağlamalıyız, çünkü onlar yaşama haklarına sahipler. Bu konu çok önemli.”

Ödül töreninden bir gün önce, Uluslararası İnsan Hakları Örgütü ve İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı, organ bağışı ve ÇKP’nin canlı insanlardan organlarını toplaması üzerine bir uzman toplantısı düzenledi. Toplantıya cerrahlar, tıp ve ahlak bilimi profesörleri, parlamento üyeleri, hukuk profesörleri, ödül kazanan Bay Kilgour ve Bay Matas ve Falun Gong uygulayıcısı Bayan Liu Wei katıldılar.

Toplantının sonunda alınan kararda, katılımcıların hepsi ÇKP’nin sistematik olarak canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplama suçlarını şiddetli bir şekilde kınadı, bireysel, devlet kuruluşu, ilaç girişimi ve bağımsız kuruluşlar dâhil toplumun her seviyesinden insanlar kendi yollarıyla hep birlikte ÇKP’nin işlediği bu suçları durdurma çağrısında bulundu.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.