AB  |  VIP  |  Shen Yun

Avrupa Parlamentosu Üyesi Shen Yun’u Destekleyip Hong Kong Hükümetinden ÇKP’ye Boyun Eğmemesini İstedi

Hong Kong hükümetinin Shen Yun Gösteri Sanatları Grubundaki 6 profesyonel teknisyene vize vermeyi reddetmesi yüzünden Shen Yun’ün Hong Kong’daki gösterileri zorla iptal edildi. Bu haberin duyulmasının ardından, Avrupa Parlamentosu üyesi Bay Gerard Batten, Hong Kong hükümetinden ÇKP’nin baskısına boyun eğmemesini ve Hong Kong’daki halkın Shen Yun’ün güzelliğini görebilmesini sağlamasını istedi.

Avrupa Parlamentosu üyesi Bay Gerard Batten, Shen Yun’un 2009 yılındaki gösterisi sırasında basın ile röportaj yaparken

Avrupa Parlamentosunun İngiliz üyesi Bay Gerard Batten, “Hong Kong hükümeti, ÇKP’nin baskısı yüzünden, Shen Yun Gösteri Sanatları Grubunun 6 önemli prodüksiyon elemanına vize vermeyi reddetti. Bu, Hong Kong hükümetinin açık bir şekilde Shen Yun’ün Hong Kong’daki gösterilerini durdurmak istediğini göstermekte.” dedi.

Çin çağdaş tarihini incelemiş olan Bay Batten, ÇKP’nin böyle bir yol kullanarak grubu engellemesine hiç şaşırmadı. Bay Batten, “Gösteriyi seyreden herkes, gösterinin neşeli bir şekilde geleneksel Çin kültürünü ve değer yargılarını –yani Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü’yü– hissedebilir. Kim böyle bir değere karşı olabilir? Sadece kötü insanlar. ÇKP’nin halka yaydığı şeyler sadece acımasızlık, şiddet, yalan ve baskı. Bu yüzden, ÇKP hükümeti kesinlikle bu kadar iyi bilgilerin halk arasında yayılmasını istemez ve bunu zaten herkes anlayabilir.” dedi.

Bay Batten, Hong Kong hükümetinin adil olmasını ve 6 prodüksiyon elemanına vize vermesini istedi. “Hong Kong hükümetinin ÇKP tarafından kontrol edildiği çok belli, fakat bence Hong Kong hükümeti onlara vize verme cesaretini göstermeli ve Hong Kong’daki halkın Shen Yun’ün güzelliğini hissedebilmesini sağlamalı.” dedi.

Bay Batten, “Hong Kong ile ekonomik işbirliği içinde olanların, demokrasi ve konuşma özgürlüğüne inanan kişilerin hep birlikte gösterinin Hong Kong’da başarılı bir şekilde düzenlenebilmesi için Hong Kong hükümetine baskı yapması gerekir.” diye ekledi.

Shen Yun Gösteri Sanatları Grubu iki yıl önce İngiltere’yi ziyaret ederken, Bay Batten ailesi ile birlikte gösteriyi seyretti. Geçen yıl Mart ayında Londra’daki gösteriyi seyrettikten sonra, kendisi bu gösteriden Çin’in ahlaki kültürünün mükemmel bir resmini gördüğünü ifade etmişti. Ona göre, gösteri Çin geleneksel kültürünün yan anlamını halka açıkça göstermekte ve bu dünyanın ihtiyacı olan şey tam olarak da budur dedi.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.