İsviçre: Ulusal Organ Bağışı Ve Nakli Vakfı Başkanı “ÇKP’nin Organ Toplamasını Durdur”

İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı ve Uluslararası İnsan Hakları Örgütü birlikte 15 Ocak 2010’da İsviçre’de Organ Alışverişi ve Organ Bağışı Uzmanları Semineri düzenledi. İsviçre’deki bazı organ nakli uzmanları, İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı Başkanı Bay Franz Immer ve birkaç Falun Gong uygulayıcısı seminere katıldılar. Seminerde, Falun Gong uygulayıcısı Bayan Liu Wei anakara Çin’deki hapishanede yaşandıklarını herkese anlattı. Bayan Liu Wei sadece ve sadece Falun Gong’u uyguladığından dolayı yasadışı olarak on altı ay boyunca hapsedildi ve bu on altı ay boyunca dört ile beş defa sağlık kontrolünden geçti.

İlk sağlık kontrolü Pekin’deki Dongcheng gözetim merkezinde yapıldı. O gün, birçok doktor bir sürü tıbbi makine ile birden gözetim merkezine geldi ve bütün Falun Gong uygulayıcılarını zorla sağlık kontrolünden geçirdi. Sağlık kontrolünde, kan testi, EKG ve röntgen çekimi yapıldı. Fakat kontrolden sonra, kontrolden geçenlerin hiç biri herhangi bir kontrol sonucu alamadı.

Bunu duyduktan sonra, Bay Immer, “Hem kan testi hem de röntgenini çekimi, bu zaten çok açık bir kanıttır. ÇKP sadece organları toplamak istemekle kalmıyor, aynı zamanda da organların kalitesine dikkat veriyor. Onlar ilk önce organların kalitesini belirlemek istiyor, yani kalbin yapısı, ciğer ve böbreklerin normal olup olmadığından emin olup, ondan sonra bir arşiv oluşturacak.” dedi.

İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı Başkanı Bay Franz Immer

“Bu konu profesyonel bir kişi yani benim gibi organ nakline katılan bir doktor için, çok açık bir kanıttır, yani onlar gerçekten organları topluyorlar.”

İsviçre Ulusal Organ Bağışı ve Nakli Vakfı Başkanı Bay Immer çok net bir şekilde İsviçre’de yaklaşık 100’den fazla kişinin organ nakli beklediğini, her ülkede bir milyon kişi içinde organ bağışlayabilecek sadece 20 kişi olmasına rağmen, İsviçre’de sadece aşağı yukarı 100 ile 150 organ bağışlayacak kişi var. Bu yüzden, uygun bir organ için genelde çok uzun bir zaman beklemek zorundayız.

Fakat Çin’deki birçok hastanenin ifadesine göre, organ için bekleme süreci ortalama 2 haftadır. Çin’deki 2. Ordu Tıp Fakültesine bağlı 2. Hastanesindeki Organ Nakli Enstitüsü tarafından karaciğer için bekleme süreci sadece bir haftadır. Bu, Bay Immer için de çok güçlü bir kanıt oldu.

“İsviçre’de bir böbrek için neredeyse yaklaşık 3 yıl beklemek gerekir, Avrupa ve diğer ülkelerdeki durum da aşağı yukarı aynı olmalı. Uygun bir kalp veya karaciğer için ise en azından 9 ile 12 ay beklenir. Eğer hasta özel bir kan grubuna sahipse, o zaman bekleme süreci daha da uzar. Dolayısıyla, 2 hafta içinde uygun bir organ bulmak asla mümkün değil, Çin’de de mümkün değil.”

Bay Immer’e göre, ÇKP’nin organ çalma suçu insan doğasının bir felaketi. Bay Immer, ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarına karşı yaptığı zulmü daha önce duymuştu ve bu konuda, “Ben şiddetli bir şekilde kınıyorum, onların bu şekilde kendi halkına davranmasını kınıyorum ve daha net bir biçimde canlı insanlardan organlarını toplamayı kınıyorum. İnsan doğasına göre, her zaman bu olaydan bahsettiğimde, gözlerim yaşarıyor, çünkü günümüz toplumunda hala böyle bir şeyin olması beni çok üzdü.” dedi.

Bay Immer’e göre, ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yaptığı zulüm suçları şimdiden açığa vurulmuş olmasına rağmen, “Ben şunu vurgulamak istiyorum, insanoğlunun bir üyesi olarak, hepimiz ayağa kalkıp seslenmeliyiz ve insan haklarını ihlal eden bütün eylemler için savaş ilan etmeliyiz.” Bay Immer, bu olayı daha fazla kişiye bildirmek gerektiğini ve herkesin canlı insanlardan organ toplanmasını ve bu zulmü durdurması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.