İsveç: "Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” Sanat Sergisi Uddevalla Şehrinde Düzenlendi

“Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” Sanat Sergisi, 24 Temmuz 2010 tarihinde İsveç’in batı sahilinde bulunan Uddevalla şehrinde düzenlendi. Bu defa ki sergide yer alan eserlerin birçoğu daha önce İsveç’te sergilenmemişti.

Ziyaretçiler açılış akşamı sergiyi gezerken

Sanat sergisi 2004 yılından bu yana 40 ülkede 200’den fazla şehirde düzenlendi. Uddevalla’daki sergi İsveç Falun Dafa Derneği tarafından düzenlendi. Sergide dünya çapından Falun Dafa uygulayıcıları tarafından yapılan eserler yer almaktadır. Sanatçıların dördü Çin’de milyonlarca Falun Gong uygulayıcısı gibi acımasız korku, propaganda ve şiddet kampanyasına doğrudan maruz kaldı.

Sanat profesörü Zhang Kunlun ve birkaç sanatçı Falun Gon’un huzurlu uygulamasına karşı yürütülen insanlık dışı zulme bir son vermek amacıyla, kendi kişisel yaşam anlayışlarını ve sanatın evrenselliğini ifade etmek için bir grup oluşturmayı kabul ettiler. Bu onların Falun Gong uygulamasından öğrendiklerinin yansımasıydı. Sanatçılar eserlerinde Çin’de Falun Gong’a karşı yürütülen zulmün akıl almaz acımasızlıklarını açığı vurmaktalar. Sergi toplam 61 eserden oluşmakta ve Uddevalla’da bu defa sergideki 30 resim ilk defa sergilenmektedir.

Açılış törenine İsveçli bir heykeltıraş ve Falun Gong uygulayıcısı olan Bayan Ann Carlsson Korneev’de katıldı. Açılışa katılan özel konuklar arasında Uddevalla Belediye Başkanı Bay Essam El-Naggar’da yer aldı.

Bayan Carlsson Korneev, “Bu sanat sergisi sürekli olarak yeni resimlerin üretildiği canlı bir proje olması ile benzersiz. Uddevalla’daki bu defa sergide yer alan resimlerin birçoğu İsveç ve İskandinavya’da daha önce sergilenmedi.” dedi.

Resimler Çin’deki hapishanelerde merhametsizce öldüresi işkence göre ve dayaklar yiyen Falun Gong uygulayıcılarını yansıtılmakta.

“Oğlum” adlı resimde, kollarında daha yeni ölen sevgili oğlunu tutan kalbi kırık bir anne yansıtılmakta. Annenin yıpranmış yüzü Çin’de birçok kurbanın aile üyelerinin yaşadıkları acıya sessizce katlanışını yansıtmaktadır

Uddevalla Belediye Başkanı Bay El-Naggar, Epoch Times gazetesi muhabiri le yaptığı röportajda, “Bir kişinin bu insanların yaşadıklarını anlaması için bir sanat uzmanı olmasına ihtiyaç yok ve bu kadar güzel bir sanat hakkında açıkça konuşmaya kim izin vermez. Bu yüzden Çin’in bazı şeyleri bırakması gerektiğini düşünüyorum. Çin’deki demokrasi sürecinin kuvvetlenerek devam edeceğini umuyorum. O zaman Çin daha iyi olacak ve Çinli insanlarda iyi hissedeceklerdir. Çin böylece diğer birçok ülkeyi de etkileyecektir. Eğer Çin, demokratik bir ülke olabilirse bu tüm dünyayı olumlu etkileyecektir.” dedi.

Uddevalla Belediye Başkanı Bay Essam El-Naggar ve Bayan Ann Carlsson Korneev

Bay El-Naggar, Falun Gong zulmünü kınadı.

“Biz onun –zulmün- doğru olmadığına inanmamalıyız ve tüm bunlar Çin rejiminin zaaflarını gösterir. Eğer sen zararsız ve güzel şeylerden korkuyorsan, bu kendinize inanmadığınızı, güveninizin olmadığını ve inancınızın zayıf olduğunu gösterir.”

Eserlerin çoğu Rönesans döneminde kullanılan tarzda hazırlanmış yağlı boya resimlerdir. Serginin ziyaretçilerinden bir sanatçı olan Annika Sallader, Epoch Times’a eserleri anlamanın çok önemli olduğunu söyledi.

“Ben bu resim tarzında çok açık bir mesaj verildiğini düşünüyorum. Sergi daha fazla insana ulaşmalı, herkes resimlerin anlatmak istediği bu önemli mesajı kolayca görebilir. Sergi farklı, çok parlak ve umut dolu, o adeta yaşamın ışığını göstermekte.”

Sergi başladığından itibaren birçok kişi ve yerel basın büyük bir ilgi gösterdi. Ziyaretçilerin birçoğu resimlerin güzelliği, barış ve uyumu ifade edişi karşısında etkilendiler.

Birçok ziyaretçi, sergiyi düzenleyen İsveçli uygulayıcılara teşekkür etti ve sık sık derin bir şekilde etkilendiklerini ifade ettiler. Orta yaşlarında bir adam sergiyi ikinci kez ziyaret ettiğini söyledi ve “Artık İsveç’tekilerin güzellik uykumuzdan uyandırma fırsatımız var.” dedi.

Uddevalla’dan genç Bayan Matilda, küçük kardeşi ile galeriye geldi ve annesine de sergiyi tavsiye ettiğini söyledi.

Sergiyi gezdikten sonra konuk defterine, “Buraya sergideki resimleri görmek için geldim ve bilmediğin şeyler hakkında harika bir hikâye duydum. İnsanı etkileyen bir sergi. Güzel resimler ve arkasındaki hikâyeler ile bu büyüleyici bir sergi için teşekkürler.”

Bir öğretmen olan Bay Bengt, Falun Gong uygulayıcılarının Çin’de neden zulüm gördüğünü daha önce gerçekten anlamamıştı ve konuk defterine şunları yazdı:

“Çok ilginç bir zaman geçirdiğim ve Falun Gong hakkında aldığım bilgiler için içtenlikle teşekkür ederim ama Çin hükümetinin özellikle Çin’deki masum Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlediği suçlar bir talihsizlik.” dedi.

O, Falun Gong’u öğrenmek için yeniden gelmek istediğini ekledi.

Birçok ziyaretçi ilk olarak galerinin camında sergilenen sekiz resmi gördü ve içeri girerek daha fazlasını görmeye karar verdi. Yoldan geçenlerin birçoğu birkaç kez geldiğin ve resimlerin adeta kendilerini “çektiğini” söyledi. Birçok kişi rehberin anlattıkları sayesinde daha iyi bir anlayış elde ettiklerini ve sanatçılar hakkında birçok şey öğrendiklerini söylediler.

Sanat sergisi 14 Ağustos 2010 tarihine kadar devam edecek.

Daha fazla bilgi için: www.falunart.org

İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2010/8/14/119240.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.