Polonya: Gdansk, Sopot ve Gdynia Bölgesindeki İnsanlar Falun Gong’u Öğrendiler

Polonya’nın üç liman şehri olan Gdansk, Sopot ve Gdynia, sık sık birbirine danışan iç şehirdir. Bu önemli liman şehirleri aynı zamanda oldukça popular turistik noktalardır. 7 Ağustos 2010’da ülke çapındaki Falun Dafa uygulayıcıları iki gün boyunca bu üç şehirde faaliyet düzenleyen yerli uygulayıcılara katıldılar.

Falun Dafa uygulayıcıları Gdansk, Sopot ve Gdynia şehirlerini ziyaret ederek, Falun Gong’u tanıttılar ve halka Çin’de yaşanan zulmü anlattılar

Gdansk’taki Oliwa Parkında Falun Gong egzersizlerini öğrenen yerli vatandaşlar

Uygulayıcılar 7 Ağustos Cumartesi sabahı, Sopot plajında bilgi panolarını kurdular. “Falun Dafa İyi” yazan büyük bir pankartın asılı olduğunu çadırın önüne zulme karşı imza toplamak için bir dilekçe masası yerleştirildi. Bazı uygulayıcıları Falun Gong’un güzel egzersiz müziği eşliğinde egzersizleri gösterirken, bazı uygulayıcılarda yoldan geçenlere broşür dağıtarak soruları cevapladılar. Birçok kişi egzersizleri izlemek için durdu, broşürlerden aldı ve Çin’de yaşanan zulmü öğrendi. Birçok ziyaretçi ÇKP’nin yürüttüğü acımasız zulmü kınamak için dilekçeyi imzaladı.

Öğleden sonra uygulayıcılar Gdansk şehrine giderek Oliwa Parkında egzersizleri gösterip insanlara öğrettiler. Burası yerli uygulayıcılar için düzenli bir grup egzersiz alanıydı. Birçok vatandaş internetten online olarak bu özel faaliyeti öğrenmişti, bu yüzden çok sayıda kişi öğrenmek için parka geldi.

Ertesi sabah uygulayıcılar ikinci kez parka geldiler. İlk günkü dersten egzersizleri öğrenen birçok kişi gelmişti. Onlar egzersizleri dikkatle öğrenmeye devam ettiler ve birçok soru sordular. Uygulayıcılar onlara Falun Gong ve Zhuan Falun kitaplarını okumalarını ve akıllarına takılan birçok sorunun cevabını bu kitaplarda bulabileceklerini hatırlattılar.

Pazar günü öğleden sonra grup Gdansk’taki Çin Konsolosluğu önünde barışçıl bir protesto düzenleyerek, adalet ve vicdan çağrısında bulunarak insanlardan zulmü durdurma çabalarına destek vermelerini istediler.

Birçok araç sürücüsü uygulayıcıların yanından geçerken arabalarının kornalarını çalarak uygulayıcılara destek verdiler. Uygulayıcılar konsolosluk yetkililerine insanların parkta nasıl Falun Gong’u öğrendiğini görebilseler, zulmün başarısızlığa mahkûm olduğunu anlayacaklarını anlattılar.

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2010/8/11/228211.html
İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2010/8/12/119212.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.