Slovakya: Başbakan Yardımcısı Bay Rudolf Chmel Falun Gong’a Dikkatini Verdi

Anakara Çin’de gördüğü zulümden kurtarılan ve şimdi Hollanda’da yaşayan Falun Gong uygulayıcısı Bay Liu Hong-Chang geçen ay sonunda Slovakya Cumhuriyetine geldi ve Slovakya Falun Dafa Derneği yetkilisi ile birlikte Başbakanlık Binasına giderek Slovakya İnsan Hakları İşlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bay Rudolf Chmel’i ziyaret etti.

(Soldan sağa) Slovakya Falun Dafa Derneği yetkilisi, Başbakan Yardımcısı Bay Rudolf Chmel ve Bay Liu Hong-Chang

Başbakan Yardımcısı Bay Rudolf Chmel iki ziyaretçiyi hoş karşıladı ve birkaç yıl önce Çin’e yaptığı ziyaret sırasında Falun Gong olayına özel dikkat çektiğini söyledi. O ziyaret sırasında, ÇKP’yi protesto etmesine rağmen ne yazık ki o dönem insan hakları işlerinden sorumlu kişi değildi. Bugün böyle bir fırsat ile zulümden şahsen kurtulan bir Falun Gong uygulayıcısının ağzından yaşadıklarını dinleyebilmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bay Liu Hong-Chang anakara Çin’deyken Falun Gong uygulamasından vazgeçmek istemediğinden dolayı ÇKP tarafından yasadışı olarak 5 yıl hapis cezasına mahkûm edildiğini, hapishanede gördüğü işkenceler yüzünden kaburga kemiklerinin kırıldığını ve zihninin yaklaşık çöküş noktasına geldiğini anlattı. Ailesindeki dört kişi kendisi için endişelendiklerinden hastalanıp öldü ve bunun da kendisine zihinsel açıdan çok büyük zarar verdiğini ifade etti.

Bay Rudolf Chmel, Bay Liu Hong-Chang’ın yaşadıklarını ve ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürüttüğü insanlık dışı zulmün hala devam ettiğini duyduktan sonra, oldukça öfkelendi ve ÇKP yetkilileri ile bir sonraki görüşmesinde veya uluslararası bir toplantı sırasında kesin bir şekilde Falun Gong’a karşı yapılan bu zulmü durdurma çağrısında bulunacağına söz verdi.

Bay Liu Hong-Chang, Bay Rudolf Chmel’in Falun Gong uygulayıcılarına verdiği destek ve Çin’deki insan haklarına gösterdiğin dikkat için içtenlikle teşekkür etti. Sonrasında da Başbakan Yardımcısına Falun Gong’un tanıtım ve Amerikan hükümetinin Falun Gong’a karşı yürütülen zulmün durdurulması için kabul ettiği 605 Nolu kararla ilgili materyalleri sundu.

Çince metin: http://www.epochtimes.com/gb/10/8/19/n3000245.htm

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.