İskoçya: “Zulmü Kesinlikle Kabul Edemeyiz”

8 Ağustos 2010’da, Uluslararası Sanat Festivalinin açılış töreni için düzenlenen büyük yürüyüş Edinburg şehrindeki birçok vatandaş ve turistin dikkatini çekti. Falun Gong uygulayıcıları yürüyüşün son durağının yanındaki İskoçya Parlamento Binasının önünde düzenledikleri faaliyet ile insanlara hem Falun Gong’u tanıtmaya çalıştılar hem de ÇKP’nin Falun Gong’a karşı 11 yıldır yürüttüğü acımasız zulmü açığa vurdular.

Falun Gong uygulayıcıları Parlamento Binası önünde egzersizleri gösterip broşürleri dağıtırken

Falun Gong uygulayıcıları Parlamento Binası önünde egzersizleri gösterdiler ve yoldan geçen insanlara Falun Gong’un gerçeğini açıklayan broşürler dağıttılar. Birçok kişi isteyerek gelip gerçeği açıklayan pankartları okudu ve bir sürü kişi Falun Gong uygulayıcılarının zulme karşı barışçıl direnişini desteklemek için imza verdi.

Yoldan geçenler Falun Gong uygulayıcılarına destek için imza verirken
Tekerlekli sandalye ile gelen ihtiyar bir beyefendi bir uygulayıcının yardımı ile Falun Gong’a destek için imza verdi

Tekerlekli sandalye ile gelen ihtiyar bir adam cebinden kimlik kartını çıkarıp bir uygulayıcıya verdi ve o uygulayıcıdan kimliğin üzerindeki ismini ve adresini imza defterine yazmasına yardım etmesini istedi.

Bir İngiliz adam da uygulayıcının yanına geldi ve Falun Gong’un ne olduğunu bildiğini söyledi. Adam bir başka yerde daha Falun Gong’a destek için imza vermişti ve bugün bir imza daha verebilir miyim? diye sordu. Bu kişi İskoçya Ruhsal Araştırma Kuruluşunun Başkanı ve bir eğitmen olan Nick Kyle’di. Daha önce Londra’da Falun Gong uygulayıcılarının düzenlediği bir gerçeği açıklama faaliyetini görmüştü. “Orada Falun Gong uygulayıcılarının sergilediği birçok şaşırtıcı fotoğraf ve resim gördüm ve ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yaptığı zulmü öğrendim. O zaman şöyle düşünmüştüm, eğer bunların hepsi gerçekse, o zaman kesinlikle kabul edemem. Ondan sonra, internette araştırmaya başladım ve ÇKP’nin Falun Gong’a karşı gerçekten suç işlemekte olduğunu, çünkü internet üzerinde çok sayıda Falun Gong uygulayıcısının şahsen yaşadıkları olaylara ait kanıtlar var. Dolayısıyla, tanıdığım milletvekiline mektup yazdım ve ona “Çin, 2008 Olimpiyat Oyunlarına hazırlanıyor, bu bilgileri doğrulamak lazım ve gerçeği halka açıklamak gerekir.” dedim.

Bay Nick Kyle (siyah montlu) bir kez daha destek imzası vermek istedi

Bay Nick eğitmenlik yapıyor ve aynı zamanda insanın deneyimlediği olağanüstü tecrübeleri ve olayları araştırmaya çalışıyor. Kendi yaptığı araştırmalara göre, Falun Gong’un meditasyon sayesinde insan sağlığına faydalı olduğuna inanıyor. “Her hükümet toplumdaki vatandaşların düşünce ve hareketlerinin iyi bir durumda kalmasını istemeli, meditasyon yapmak toplumdaki şiddet olaylarını azaltabilir, insanın daha huzurlu ve sağlıklı bir bedene sahip olmasını sağlayabilir. İnsanlar kendi için faydalı işler yaparken zulüm ile karşılaşması gerçekten anlamsız bir şey.” dedi.

Bay Nick’e göre, uluslararası toplumun Falun Gong zulmüne dikkat göstermeli ve bu zulmü durdurmak için yardım etmeli. “Bu olay, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası Yardım Örgütü ve yardım kurumları gibi uluslararası kuruluşlar tarafından çözülmelidir, sadece yüzeysel anlamda kınamak yeterli değildir.” dedi.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.