Çek Cumhuriyeti: Hükümetin İnsan Hakları Müdürü Bay Michael Kocab Falun Gong Uygulayıcılarıyla Görüştü

Çek Hükümeti İnsan Hakları Müdürü ve Devlet Bakanı Bay Michael Kocab, 22 Temmuz 2010 günü Falun Gong uygulayıcısı Bay Chung-Chang Liu’yi karşıladı ve bir görüşme yaptı. Bay Chung-Chang Liu ve ailesi, birçok Falun Gong uygulayıcısı gibi Çin hükümetinin on yıldan uzun bir süredir devam eden zulmünün kurbanı oldu. Bay Chung-Chang Liu memleketinden ayrılmak zorunda kaldı. Şu anda Hollanda’da yaşıyor ve Çin hükümetinin Falun Gong uygulayıcılarına karşı yaptığı zulmü kınamak için destek bulmaya çalışıyor.

Bay Michael Kocab, Çek Hükümeti İnsan Hakları Müdürü

Çin Komünist rejimi, 1999 yılında Falun Gong uygulayıcılarına karşı zulmetmeye başladı. Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü prensiplerini izleyerek fiziksel ve zihinsel olarak kendini geliştirmeye çalışan Falun Gong uygulayıcıları Çin hükümeti için her sene oldukça büyük rakamlarda tedavi giderlerindeki yükü azalmıştı. Fakat sırf ülke çapında Falun Gong uygulayıcılarının sayısının yüz milyonu yani Çin Komünist Parti üye sayısının bir üzerine ulaşması yüzünden, rejimi 20 Temmuz 1999’da Falun Gong’a karşı şiddetli bir zulüm başlattı. Kanıtlanan raporlara göre 3,383 Falun Gong uygulayıcısı şimdiye kadar işkence sonucu öldürüldü ve binlerce kişi zorunlu çalışma kamplarında hapsedilmekte. Onlardan birçoğunun canlı canlı organları toplandı.

Görüşme sırasında Bay Chung-Chang Liu, Çin’deyken 7 sene boyunca yasadışı olarak hapsedildiği süre içinde yaşadığı şiddetli işkenceler ve suiistimallere maruz kaldı ve şahsen tanık olduğu hapishanelerdeki diğer Falun Gong uygulayıcılarına gardiyanlar veya polisler tarafından yapılan insanlık dışı zulüm ve vahşice işkenceleri ayrıntıları ile Bay Michael Kocab’a anlattı.

Bay Chung-Chang Liu, ziyaret sırasında Bay Michael Kocab’a Amerikan Kongresi tarafından kabul edilen Falun Gong’a yapılan zulme karşı alınan kararı, Avrupa Parlamentosu tarafından ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulmü kınamak için hazırlanan açıklama taslağını ve Çek Cumhuriyetinin açıkça ÇKP’nin hükümetini tenkit edişi hatırlatarak, bu konuyla ilgili bir teşekkür mektubu verdi. Bay Michael Kocab, “Çin devlet yetkililerinin kararı yüzünden hala binlerce kişi öldürülmekte, hapsedilmekte, işkence görmekte ve zorla çalıştırılmaktadır. Yakın tarihimizde yaşadığımız tecrübeler yüzünden bu insan hakları felaketine dikkat çekiyoruz ve bu zulmü durdurmak için Çin hükümetine baskı yapıyoruz.” diye ifade etti.

Bay Michael Kocab, Çek Hükümeti İnsan Hakları Müdürü


Kaynak: http://cz.clearharmony.net/articles/201008/2849.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.