İsveç: Komünizmin Kurbanları Anıldı

İsveç “Komünizm’den Uyanma” adlı sivil toplum örgütü, 23 Ağustos 2010 tarihinde Stockholm’ün güney bölgesinde komünizm, Nazizm ve diktatörlüklerin kurbanlarını anmak için bir miting düzenledi.

İsveç “Komünizm’den Uyanma” adlı sivil toplum örgütü, Stockholm’ün güney bölgesinde komünizm, Nazizm ve diktatörlüklerin kurbanları anısına bir miting düzenledi. Resimde, bir Falun Gong uygulayıcısı diğer katılımcılar ile konuşurken görülmekte

Mitinge birçok hükümet yetkilisi katıldı ve İsveç Eğitim Bakanı, Avrupa Birliği Temsilcileri ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı dâhil çok sayıda önemli isim konuşma yaptılar. Konuşmalarda Nazi ve komünist diktatörlükler ve işledikleri suçlar kınandı. İsveç Falun Dafa Derneği de mitinge davet edildi ve faaliyete katılan uygulayıcılar İngilizce ve İsveççe Komünist Parti Üzerine Dokuz Yorum kitabını ve Falun Gong zulmünü ve canlı organ toplama acımasızlığını açığa vuran broşürler dağıttılar.

Avrupa Birliği Temsilcisi Bay Gunnar Hokmark, NTDTV ile röportaj yaparken

Avrupa Birliği Temsilcisi Bay Gunnar Hokmark, “Çin hükümeti, kendi halkını bastıran bir diktatörlüktür. Çin ekonomik açıdan büyük bir ülke ama bu bir bahane olamaz.” dedi.

İsveç Kültür Bakanı Bay Jan Bjorklund, miting de konuşma yaparken

İsveç Kültür Bakanı Bay Jan Bjorklund, Çin hükümetinin dünyadaki en büyük diktatörlük olduğunu ve birazda olsa gelişeceğini görmeyi umut ettiğini söyledi. “Eğitim Bakanı olarak Çin’i ziyaret ettim ve Çinli bir yetkili ile yaptığım görüşmede bu gerçeği vurguladım.” dedi.

“Komünizm’den Uyanış” Derneğinin kurucusu Bay Anders Hjemdahl, miting’de konuşma yaparken

Mitingi “Komünizm’den Uyanış” Derneğinin kurucusu Bay Anders Hjemdahl düzenledi. O yaptığı konuşmada Çin insanların Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Baltık ülkelerindekiler gibi desteklenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. “Çinli insanlar uzun bir zamandır acı çekmekte ve Çin’de bu kadar büyük nüfusu ve onların özgürlüğünü düşünmek dünya için en önemli şeydir.”

Bay Hjemdahl, kazandığı bir ödülü almak için geçen yıl Amerika’ya gitti ve Falun Gong uygulayıcıları tarafından düzenlenen büyük bir miting ve yürüyüşü gördü. O, çok etkilendi ve bu faaliyete Falun Dafa Derneğini de davet etti. “(Bizim) Çin Komünist Partisinin acımasızlıklarından daha fazla insanı haberdar etmeliyiz. Çinli insanların özgürlüğe ihtiyacı var.” dedi.

Stockholm’de bir üniversite öğrencisi olan Laury Weljah, ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcılarına niçin bu kadar acımasız işkence metotları kullandığını anlamadığını söyledi. O, uzun bir süre bazı uygulayıcılar ile sohbet etti ve Dokuz Yorum’un bir kopyasından aldı. Falun Gong’a ilgi duyduğunu söyleyen Laury, internetten daha ayrıntılı bilgi almaya çalışacağını belirtti.

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2010/8/25/228815.html
İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2010/8/26/119642.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.