İsveç: Falun Gong Uygulayıcıları Üniversite Şehri Uppsala’da Gerçeği Açıkladı

İsveç’teki bazı Falun Gong uygulayıcıları 11 Eylül 2010 akşam saat 6 civarında ünlü üniversite şehri Uppsala’da bir araya gelerek Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen akşam kültür faaliyetine katıldılar.

Falun Gong uygulayıcıları egzersizleri gösterirken
Uppsala şehrindeki vatandaşlar ÇKP’yi kınamak için imza verirken

Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü, yerli sanatçılar ve kültür severler hep birlikte Uppsala şehir merkezinde kültür faaliyetleri düzenler. Falun Gong uygulayıcılarının bu sene kültür festivalinde egzersizleri gösterdiler ve gerçeği açıklayan pankartlar yoluyla insanlara Falun Gong’un ne olduğunu ve Falun Gong uygulayıcılarının Çin’de yaşadığı acımasız zulmün gerçeğini anlattılar. Güzel egzersiz müziği, yavaş ve huzurlu egzersiz gösterisi birçok vatandaşın dikkatini çekti.

Uppsala’daki vatandaşlar Falun Gong’u sevdiler ve ÇKP’nin zulmünü kınadılar

Birçok kişi isteyerek gelip Falun Gong uygulayıcılarıyla sohbet etti ve Falun Gong’a büyük ilgi gösterdi. Bazıları Falun Gong’un ne olduğunu ve egzersiz alanının nerede olduğunu sordular. Gözlüklü orta yaşlarında bir bayan birçok soru sordu ve en son bütün sorularına tek tek cevap almaktan duyduğu memnuniyetle faaliyet alanından ayrıldı.

Uppsala Üniversitesinde okuyan iki kız öğrenci olan Lina ve Lotta, uygulayıcıların tam karşısında müzik ile beraber Falun Gong’un egzersizlerini öğrenmeye başladılar. Onlar heyecanla bütün egzersizleri denedikten sonra, kendilerini çok iyi hissettiklerini söylediler.

Kırmız bir kıyafet giyen Victoria mutlu bir şekilde uygulayıcılardan birine, “Falun Gong’u seviyorum. Siz çok sakin ve huzurlusunuz. Bu uygulamanın çok iyi olduğunu biliyorum, şu anda bunu yapmak için zamanım yok, ama daha sonra kesinlikle öğreneceğim. Gerçekten inanamıyorum, ÇKP neden bu kadar iyi insanlara karşı zulüm yapıyor!” dedi. Ayrılmadan önce, Victoria Falun Gong’u desteklemek ve zulmü durdurmak için imza verdi. O kızgın bir şekilde durmadan ÇKP’nin canavarlığını kınadı.

Kalabalık içinde oldukça iyi giyimli bir bayan vardı ve bir uygulayıcı ile sohbet ederken şöyle söyledi, “Çin’de uzun bir süre çalıştım ve yarından sonra tekrar Çin’e gideceğim. Çin’i özellikle de onun uzun tarihini ve antik kültürünü çok seviyorum. Fakat ÇKP’nin yönetimi altında Çin’de insan hakları ve özgürlük olmadığını da biliyorum. İlk zamanlar onun yüzeysel şeylerine gerçekten kandım, fakat daha sonra yavaş yavaş onu daha net olarak gördüm. Meğer ÇKP’nin yaptığı her şey sahte. Falun Gong’un Çin’de yaşandığı zulüm gerçeğini şimdi anladım ve Falun Gong’un dünya çapında bulunduğunu da biliyorum.” Ona göre, iyi şeyler asla baskı ile yok edilmez ve bu defa döndükten sonra Falun Gong uygulamaya karar verdiğini de ekledi.

Gerçeği öğrenen aile üyelerinin tamamı ÇKP ve bağlı kurumlardan geri çekildiğini açıkladı

Bayan Jin bir yıl önce İsveç’e geldi ve böylesi özgür ve demokratik bir ülkeye gelebildiği için kendini çok mutlu hissediyor. Bugün iki oğlu ile Falun Gong’un gerçeğini öğrendiler. Bayan Jin, “Çin’de Falun Gong’u uygulayan kişi sayısının çok fazla olduğunu biliyordum. Fakat daha önce sadece televizyonda yayınlanan Falun Gong uygulayıcılarının Tiananmen Meydanında kendi kendini yakma olayını anlamamıştım. Bugün uygulayıcılardan bu olayın gerçek yüzünü öğrendim. ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yaptığı karalamalar gerçekten çok çirkin.” dedi.

Gerçeği öğrenen Bayan Jin, “Bugün herşeyi anladım ve olay ÇKP’nin söylediğinden tamamen farklı! Geçmişte sadece ÇKP’nin kötü olduğunu biliyordum, fakat onların bu kadar kötü şeyler yapabildiğini hiç düşünmemiştim, şeytani bir şey!” dedi. Bayan Jin ve iki oğlu en sonunda ÇKP ve bağlı kurumlardan geri çekilmeye karar verdiler. Bayan Jin, eve döndükten sonra, bu gerçekleri kocasına da anlatacağını ve bütün ailesinin tamamen ÇKP’den uzak duracağını söyledi.

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.