İngiltere: Avrupa Organ Bağışı Kongresi Sırasında ÇKP’nin Organ Toplama Suçları Açığa Vuruldu

Avrupa Nakil Koordinatörleri Kuruluşu (ETCO) tarafından düzenlenen Avrupa Organ Bağışı Kongresi 24–26 Eylül 2010 tarihleri arasında Wales, Cardiff’te gerçekleştirildi. Çin Komünist Partisinin (ÇKP) canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama suçu ETCO’dan katılımcıların, organ nakli uzmanlarının, bilim adamlarının ve Cardiff medyasının geniş çapta dikkatini çekti. ETCO’nun yıllık Kongresine Çin’den doktorlarda davet edildiler. Buna rağmen, ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ topladığının geniş çapta bilinmesinden dolayı Çinli doktorlar bu yıl Kongreye katılmayı reddettiler.

Cardiff Radyo Yayın İstasyonu, 21 Eylül’de üç Falun Gong uygulayıcısı -Çin’den Annie Yang ve Amy ve Cardiff’ten Peter- ile röportaj yaptı. Annie, ÇKP’nin bir zorunlu çalışma kampında şahsen yaşadıklarını anlattı. Amy ise Çin’deki kız kardeşinin ÇKP’nin zulmü sonucu nasıl öldüğü aktardı.

Annie, Falun Gong’u uyguladığı için ÇKP tarafından iki yıl bir zorunlu çalışma kampına hapsedildi ve yaklaşık yaşamını kaybetti. O, yurtdışındaki Falun Gong uygulayıcılar ve İngiliz hükümetinin çabaları sonucu kurtuldu. Yine de uzun bir süre çalışma kampında yaşadıkları ile ilgili kâbuslar gördü. Annie, “Kampta bize her gün sadece buharda pişmiş yarım ekmek veriyorlardı. Yüksek plastik taburelerin üzerinde uzun süre hareket etmeden oturmaya zorluyorlardı. Oturduğumuz yerden isteklerini: ayaklar birleşik, sırt dümdüz, eller dizlerin üzerinde ve hareketsiz- karşılamak zorundaydık. Her gün 20 saatten fazla bu şekilde oturmaya zorlandım. Su içmek için bile izin almak zorundaydım.” diye aktardı. Annie, ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplama suçu uluslararası çapta açığa vurulana kadar çalışma kampında yapılan tıbbi tahlillerin maksadını fark etmediğini de belirtti. O, “Onlar bazı insanları götürdüklerini ve onların organlarını topladıklarını öğrenmemize izin vermediler. Ama çalışma kampında bize kan uyumu, göğüs röntgeni, göz tahlilleri dâhil her türlü ayrıntılı tıbbi tahliller yapıldı. Sağlığım hakkında endişelenmediklerini görmediğimden, hatta beni inancımı bırakmak için zorlamak adına temel insan haklarımdan mahrum edildiğimden bu tahlillerin niçin yapıldığını bilmiyordum.”

Amy’nin kız kardeşi Falun Gong zulmü sonucu öldü. Kız kardeşinin ölümü Amy’nin Falun Gong hakkında daha fazla şey öğrenmek istemesine neden oldu. O, Falun Gong uygulayıcılarının tamamen masum olduklarını fark etti. ÇKP’nin bütün yalan ve karalamaları, zulme bahane olarak yaratıldı. Amy, tüm bunları öğrendikten sonra Falun Gong’u uygulamaya başladı. O, “Falun Gong’u uygulayan iki kız kardeşim daha var. Onlar ne yazık ki benim kadar şanslı değiller. Onlardan biri 2004 yılında zulüm sonucu öldü. Biz ölümünden üç ay geçmesine rağmen haberdar edilmedik. Yaşamım üç yıldır karanlık içinde.” dedi.

Cardiff Radyo İstasyonu sunucusu Bay Big Scott, programında, “Üzgünüm. Bugün meydana gelenlere inanmak benim için çok zor ama bu yaşananlar gerçek bir soykırım.” dedi. O, öğrendiklerinin I. ve II. Dünya Savaşı sırasında insanların başına gelen şeyleri hatırlattığını söyledi ve insanların manevi bir inanç arama ve bulmak istemelerinden dolayı asla zulüm görmemesini ya da hayati organlarını kaybetmemesini dilediğini belirtti. Bay Scott, herkesin kendi inancını seçme hakkına sahip olduğunu ve rejimlerin bu hakkı sınırlandırmasına izin verilmemesi gerektiğini de ekledi.

Cardiff Radyo İstasyonu sunucusu Bay Big Scott, bugün yaşanmakta olan soykırım kesinlikle hoş görülemez ve herkesin bu öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Bay Scott, 24 Eylül’deki Kongrenin açılış gününde özellikle Cardiff’in güney bölgesinde uygulayıcıların açtıkları bilgi masasına giderek ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplamaya bir son vermesi çağrısında bulunan dilekçeyi imzaladı. O, bugün yaşanmakta olan bu soykırım kesinlikle hoş görülemez ve daha fazla insanın bu gerçekleri öğrenmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Konferans sırasında Falun Gong Dostları Derneği, katılımcıların hepsine ÇKP’nin kar amacıyla Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplaması hakkında bilgilerin yer aldığı dosyalar dağıttı. Avrupa ülkelerinden gelen katılımcılar ÇKP’nin bu rezilce davranışı karşısında şok oldular.

Portekiz, Curry Cabral Hastanesi Genel Cerrahi ve Nakil Bölümü Başkanı Bay Eduardo Barroso, “Ben karaciğer nakli üzerine bir konferansa katılmak üzere Pekin’e gittim. Canlı organ toplama hakkında sorular sordum ve bunun gibi bir şeyin sadece Naziler tarafından yapılabildiğini söyledim. Durum çok vahim. Öğrendiğim her şeyin gerçek olduğuna inanıyorum. Çünkü bu konuşmada onlar çok korkmuş göründüler ve bu konu hakkında konuşmak istemediler.”

Danimarka Organ Nakli Merkezinden bir bayan, “Çin’de organ kaynaklarının bu kadar zengin olduğuna inanmak oldukça zor. Bunu hiçbir ülke yapamaz. Bu, organ nakli sürecine tamamen karşıdır.” dedi.

Danimarka Organ Nakli Merkezinden bir bayan, Çin’de organ nakilleri için bir hafta beklenmesi karşısında oldukça şaşırdı. O, “Danimarka’da insanların %80’ı öldüklerinde organlarını bağışlamayı istemekte. Bu durumda bile hala yıllarca hatta daha uzun zaman bile organ beklenmekte. Ben herhangi bir ülkede organlar için bir hafta beklendiğini kesinlikle duymadım. Bu benim içinde çok büyük bir şüphedir.”

Konferans sırasında İngiltere’deki Falun Gong uygulayıcıları Cardiff’in güney bölgesinde düzenledikleri bir faaliyet ile ÇKP’nin organ toplama suçlarını açığa vurdular ve bu insanlık dışı olayın durdurulması için imza topladılar.

Cardiff’deki insanlar ÇKP’nin canlı organ toplama olayını öğrendiler

Birçok kişi uygulayıcıların zulmü durdurma çabalarını desteklemek amacıyla imza verdiler. İçlerinden biri uygulayıcıya, “Sizler insanlık için çok büyük bir şey yapıyorsunuz. İyi bir iş çıkardınız. Kesinlikle devam edin.” dedi. Genç bir adam dikkatle Falun Gong egzersizlerini gösteren bir uygulayıcıyı izledi ve “Ben onun (uygulayıcının) içten kararlılığını ve Falun Gong’un gücünü hissettim. ÇKP, sizi kesinlikle etkileyemez.” dedi.

Çince metin: http://www.minghui.org/mh/articles/2010/9/30/230367.html
İngilizce metin: http://www.clearwisdom.net/html/articles/2010/10/1/120352.html

Clearharmony'de yayınlanan tüm makaleleri kopyalayabilir ya da çıktı alabilirsiniz, fakat lütfen kaynak belirtiniz.