Destek Sesleri

AB | BM | NGO | Hükümet | Parlamento Üyeleri | Avrupa Komisyonu | VIP

 • Türkiye: NTVMSNBC “Af Örgütünden Çin’e İdam Cezası Eleştirisi”

  Bu sene Pekin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları ile dünyaya “yükselen güç” olduğunu bir kez daha kanıtlayacak olan Çin’in, insan hakları karnesi pek de parlak değil. İdam cezalarının kurşun sıkarak değil, zehirli iğne kullanarak infaz edilmesini yaygınlaştıran ülkeye Af Örgütü’nden tepki geldi. Örgüt, Pekin’in ölüm cezasının kaldırılmasına odaklanması gerektiğini söyledi. Çin Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Jiang Xinghang’ın dün, zehirli iğneyle infazın “daha insani” olarak değerlendirildiğini ve bunun ileride enseden kurşun sıkılarak yapılan eski yöntemin yerini alacağını söylediği bildirilmişti.
 • Deutsche Welle: “Avrupa Parlamentosu Başkanı ÇKP’nin İnsan Haklarını Koruma Prensiplerine İtaat Etmesini Ummakta”

  8 Ocak 2008’de Deutsche Welle Radyosu, son dönemde Çin Komünist Partisinin Çin’deki insan hakları savunucularına yaptığı baskılarla ilgili Avrupa Parlamentosu Başkanı Bay Hans Gert Poettering ile röportaj yaptı. Bay Poettering “Herkesin insanlığın itibarını ve insan haklarını korumakta olduğumuzu duymasını istiyoruz." dedi.
 • İngiltere: Ely’deki Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü Sanat Sergisi Falun Gong’a Onur Ödülü Getirdi

  14 Aralık 2007’de Çin’in insan hakları durumu ve Çin’deki Falun Gong zulmü hakkında uzun zamandır ilgilenen Ely vatandaşı bir bayan Cambridgeshire, Ely’de bir “Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü Sanat Sergisi” düzenledi. Sergide Falun Gong uygulayıcısı sanatçılar tarafından yapılan sanatsal çalışmaların hepsi sergilendi.
 • BBC Türkiye: Af Örgütünden Olimpiyat Uyarısı

  Uluslararası Af Örgütü, Çin insan hakları ihlallerini önlemek üzere bir an önce harekete geçmezse, bu yıl Ağustos ayında yapılacak Pekin Olimpiyat Oyunlarının itibarının zedeleneceği uyarısında bulundu. Olimpiyatların başlamasına kısa bir süre kala yayımlanan raporda, Af Örgütü, ölüm cezasını düzenleyen yasalarda yapılan olumlu adımların Çinli gazeteciler ve insan hakları savunucularına uygulanan baskı nedeniyle gölgelendiği yorumunu yaptı. Örgütün genel sekreteri Irene Khan, gazeteci ve eylemcilerin 'gözaltına alınması vakalarının arttığını, zorunlu uyuşturucu rehabilitasyonu yönteminin daha fazla kullanılır olduğunu' söylüyor.
 • Uluslararası Fransa Radyosu: Uluslararası Af Örgütü İnsan Haklarını Geliştirmek İçin Verdiği Sözünü Tutmayan ÇKP’yi Kınadı

  Uluslararası Fransa Radyosunu 8 Aralık 2007’deki haberinde Uluslararası Af Örgütünün Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için müracaat ederken verdiği insan haklarını geliştireceğine dair verdiği sözü yerine getirmeyen Pekin yönetimini kınadığını açıkladı. Uluslararası Af Örgütü Almanya Şubesinin Genel Sekreteri Bayan Locker Blue, “Çin 2001 yılında Olimpiyatları düzenleme hakkını kazanmak için insan haklarını korumak ve sınav sistemi rahatlatmak için harekete geçeceğine söz verdi ama Çin verdiği sözlerden binde birini bile yerine getirmediği gerçeği fark edildi.”
 • Uluslararası Af Örgütü İtalya Şubesi Çin’i İnsan Haklarına Saygı Duymaya Çağıran Evrensel Kampanyaya Katıldı

  2008 Pekin Olimpiyatları sürecinde Uluslararası Af Örgütü Pekin’e insan hakları durumunu geliştirmeye önem vermesi çağrısında bulunmak için evrensel bir kampanya başlattı. Kampanya’ya 5 Aralık 2007’de Af Örgütünün İtalya şubesi de katıldı. “Gelecek yıl Ağustos ayında Pekin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları dünya çapındaki insanların Çin’in insan hakları durumuna dikkat çekmek için önemli bir fırsattır. İnsanlar Pekin Yönetiminden insan hakları kaydını geliştirmesini ya direk olarak ya da kampanyaya katılan yirmi bin gazeteci yoluyla isteyebilirler.”
 • Avrupa Parlamentosunun Kararı: Olimpiyat Oyunlarından Önce Pekin’in İnsan Hakları İhlallerine Dikkat Edilecek

  Avrupa Parlamentosu 13 Aralık 2007 tarihinde tüm üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenleyerek 28 Kasım’da Avrupa-Çin Zirvesinde ve 14 Ekim’deki Avrupa-Çin İnsan Hakları Görüşmelerinde alınan kararlar oy birliği ile kabul edildi. Bu kararlar Avrupa Parlamentosundaki her parti ve örgüt tarafından desteklendi. Avrupa Parlamentosu, Olimpiyat Oyunları Sözleşmesindeki birinci ve ikinci maddesinde “Uluslararası temel ahlak standartları” ve “insanoğlunun itibarı”na saygı duyulması gerekliliğinin net bir şekilde belirtildiği tekrar vurguladı.
 • Avrupa Parlamentosu (Basın Bildirisi): 2008 Olimpiyat Oyunları Yaklaşırken Çin’e İnsan Hakları İçin Baskı Yapmaya Devam Edilmeli

  Gelecek sene Pekin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, Çin’in insan hakları durumundan dolayı ona baskı yapılmaya devam edilmeli. Habere göre, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosunun İnsan Hakları Altkurulu tarafından düzenlenen bir oturuma 200’den fazla kişi katıldı. İnternet telefonu üzerinden konferansta canlı konuşma imkânı bulan farklı görüşteki bir Çinlinin de dâhil olduğu birkaç Sivil Toplum Örgütünün Çinli yetkilileri işlenen insan hakları ihlallerinin hala yaygın olduğunu iddia ettiler. Çin Büyükelçiliğindne herhangi bir temsilci oturuma katılmadı.
 • Finlandiya: Finli Falun Gong Uygulayıcıları AB Parlamentosunu Destekledi

  23 Kasım 2007’de Finlandiya’nın Helsinki şehrinden bazı Falun Gong uygulayıcıları, AB parlamentosunun 26 Kasım 2007’de Belçika’nın Brüksel şehrinde Çin’deki insan hakları üzerine düzenleyeceği halk seminerine 14 Kasım 2007’de resmen davet ettiği Çin kökenli üç Falun Gong uygulayıcısını desteklemek için Çin Büyükelçiliğine gittiler.
 • Avrupa Parlamentosu Çin’deki İnsan Hakları Oturumuna Çin’den Falun Gong Uygulayıcılarını Davet Etti

  Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi 26 Kasım 2007’de Çin’deki insan hakları durumu hakkında bir oturum düzenledi. Oturuma Çin’den Falun Gong uygulayıcıları Cao Dong, Niu Jinping ve karısı Zhang Lianying davet edildiler. Niu Jinping ve Cao Dong 21 Mayıs 2006’de Pekin’de Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı ile görüştüler ve Başkan Yardımcısına kendisi, karısı ve çevrelerindeki Falun Gong uygulayıcılarının çektikleri acımasız zulüm hakkında bilgi verdiler. İki saat süren görüşmeden sonra Bay Cao, ÇKP rejiminin ajanları tarafından tutuklandı.
 • RFA:Ululararası Gazeteler Birliği ÇKP’nin İnterneti ve Haber Medyasını Kontrol Etmesini Kınadı

  20 Kasım 2007’de Bağımsız Asya Radyosu, uluslararası serbest bir kuruluş olan Uluslararası Gazeteler Birliği tarafından yakın zamanlarda yapılan bir açıklamayla ilgili haber yayınladı. Açıklama da Çin başta olmak üzere bazı ülkelerin interneti ve haber medyasını kontrol etmesini kınadı. Şu anda Çin’de yaklaşık 30 muhabir ve internet üzerinde yazılar yayınlayan farklı görüşlere sahip 50 kişi hala alıkonulmakta ya da hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Uluslararası Gazeteler Birliği, Olimpiyatlara katılacakları insan haklarını ihlallerine son vermesi için ÇKP'ye baskı yapmaya çağırdı.
 • İsveç: İsveç Parlamentosundaki Seminer

  11 Ekim 2007’de İsveç Parlamentosunda “Pekin Olimpiyat Oyunları Çin’deki insan haklarını geliştirebilir mi?” başlıklı bir seminer düzenlendi. Seminere elliden fazla senatör, insan hakları kuruluşu ve Çin uzmanları katıldı. Kanadalı avukat David Matas ve Uluslararası İnsan Hakları Derneği üyesi Bay Man Yang Wu birer konuşma yaptılar.
 • Estonya: Ülkenin Eski Başbakanı ÇKP’nin Acımasızlıklarını Durdurma Çağrısında Bulundu

  Bir muhabir geçenlerde Baltik ülkeleri 1991 yılında Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını kazandıktan sonra Estonya’nın ilk başbakanı olan Mart Laar ile bir röportaj yaptı. Röportaj sırasında Bay Laar, İnsan Hakları Meşalesini desteklediğini ve dünya çapındaki insanların Komünist Çin’deki zulüm olaylarına yakından dikkat etmesini ifade etti.
 • İngiltere: İnsan Hakları Meşalesi Turu Londra’da

  Evrensel İnsan Hakları Meşalesi 25 Ekim 2007'de Londra’ya vardı. Bu olay gelecek yıl Olimpiyatların düzenleneceği Çin’de halen devam etmekte olan insan hakları ihlallerine dikkat çekmekte ve kararlı bir şekilde “Olimpiyatlar ve insanlık karşıtı suçlar Çin’de aynı anda bulunamayacağını” ifade etmektedir.
 • İngiliz Parlamento Üyesi: “İnsan hakları ihlalleri Çin Halk Cumhuriyetinde yaygındır”

  Çin Halk Cumhuriyeti bu dünyada insan haklarını ihlal etme konusunda bir numara olduğunu tartışılmaz bir örneğidir. Ölüm cezası hakkında, oradaki ölüm cezası oranı dünyadaki diğer bütün ülkelerin toplamından daha fazladır. Geçen defa bunu araştırdığımda, Çin'de sadece bir yıl içinde ölüm cezasına çarptırılan kişi sayısının 10.000'e ulaştığını tespit edebildim, fakat bunu öğrenmek oldukça zordur, çünkü onursal Arkadaş Üyesi kuruluşumuz Streatham’in de kanıtladığına göre, bu ölüm cezalarını çoğu özel durumlarda ve büyük bir gizlilikle gerçekleştirilmekte.