Tarihteki Figürler

 • Tarihsel Figürler: Guan Yu “Sadakat ve Doğruluğun Kutsal Savaşçısı”

  Guan Yu, Şeftali Bahçesinin Üç Kardeşinden biriydi. Hasır sandalet yapımcısı Lui Bei ve varlıklı kasap Zhang Fei ile arkadaş oldu ve ölene dek birbirlerine sadık kardeşler olacaklarına yemin ettiler. Lui Bei daha sonra, Üç Krallıktan Shu-Han’ın ilk kralı oldu, o sırada Guan Yu ise sadece...
 • Tarihsel Figürler: Zhuge Liang “Zekâ ve Strateji Sembolü”

  Zhuge Liang, M.S.234 yılında kuzey Wei’ye beşinci askeri seferi sırasında 54 yaşında hastalanarak öldü. O, tüm krallıkların büyük saygısını kazandı ve ölümüne hem Shu-Han krallığı hem de düşmanları yas tuttu. Onun adı Çin kültüründe “rakipsiz strateji” ve “krallığa bağlılık” ile beraber anılmaktadır.
 • Tarihsel Figürler: Liu Bei “İnsanlığın ve Değer Vermenin Kralı”

  Lui Bei’nin halkına olan ilgisi “Sivil halkı nehirden geçirmek” hikâyesinde iyi bir şekilde yansıtılmıştır. Şehrinin kuzeyinde gelen Cao Cao’nun büyük birliklerini duyunca, Lui Bei şehri terk ederek kuzeye çekilmeye karar verir. Fakat halkın çoğu Cao Cao’ya hizmet etmektense Lui Bei’nin...
 • Tarihsel Figürler: Lu Meng “Okuma Yazma Bilmeyen Bir Askerden Bilge Bir Generale”

  Lu Meng (178-219), Çin tarihinin Üç Krallık dönemindeki Doğu-Wu Krallığında Sun Quan’e önemli askeri bilgeliğe sahip bir general olarak hizmet etti. Lu Meng, çocukluğunda eğitim alamadı ama dövüş sanatlarında çok yetenekliydi. O cesurdu ve 16 yaşındayken, bir yetişkin kılığında askeri birliğe katıldı.
 • Tarihsel Figürler: Sun Quan “Saltanatı Boyunca Yetenek Seçme Ustası”

  Sun Quan, Çin tarihinin Üç Krallık Döneminde (Cao-Wei, Shu-Han ve Doğu Wu), Doğu Han Hanedanlığının son yıllarında, savaş ağaları birbirleriyle devamlı savaş halindeyken Doğu Wu’nun kurucusuydu. Sun Quan 18 yaşında, babasının ölümünden sonra kardeşinin bölgesini miras aldı.
 • Tarihsel Figürler: Cao Cao “Kaos döneminin yetenekli ama her zaman tartışılan bakanı”

  M.S.189 yılında saray ağaları ve devlet yetkilileri arasındaki çatışmalar ve kraliyet mahkemesinde kan dökülmesi ile doruk noktasına ulaşan kraliyet sarayındaki şiddet birleşik Doğu Han İmparatorluğunun çöküşüne neden oldu. Sonraki iç savaş dönemi Çin tarihinde yeni bir siyasi sahne ve devlet adamı betimlemektedir.
 • Tarihsel Figürler: Zhang Zhongjing “Çin Tıbbının Piri”

  Zhang Zhongjing (M.S.150 - 219), Doğu Han Hanedanlığında yaşamış en seçkin hekimdi. Sıklıkla Çin Hipokrat’ı olarak saygı görüyordu. Tıbbi halk bilimi bize Zhang’ın, tıpkı Bian Que gibi, görsel tanı konusunda doğaüstü bir yeteneğe sahip olduğunu anlatıyordu. Bir defasında bu yeteneğiyle bir arkadaşının gizli bir hastalığını teşhis etmişti.
 • Tarihsel Figürler: Xu Shen, “İlk Çince Sözlüğün Yaratıcısı”

  Xu Shen, Doğu Han Hanedanlığında yaşamış Çinli bir filologdur ve ilk Çince sözlüğü derlemeyi tamamlamıştır. Doğu Han Hanedanlığında, birçok bilgin entelektüel kibrinden dolayı yazılı karakterlerde yeni tarzı oluşturmak veya değiştirmekten zevk alıyor ve bunun gibi tutarsız değişimler geniş karışıklıklara neden oluyordu.
 • Tarihsel Figürler: Cai Lun “Kâğıt Yapımının Mucidi”

  Kâğıdın keşfinden önce, taşlar, yapraklar, kabuklar, hayvan derileri, kemikler ve tekstil ürünleri yazı yazmak için kullanılıyordu. Çeşitli kısıtlamalar nedeniyle bunlar uygun değillerdi. Kâğıt yapımı Çin’in uygarlaşmasına olanak verdi. Bu çoğunlukla antik Çin’de kâğıt yapımı mucidi olarak tanınmış Cai Lun’a atfedildi.
 • Tarihsel Figürler: Ban Zhao “İlk Çinli Kadın Tarihçi”

  Ban Zhao, doğu Han hanedanlığının ilk Çinli kadın bilgini ve tarihçisi olarak bilinir. 14 yaşında evlendi, kocasının ölümünden sonra kendini edebiyata ve ailesine bakmaya adadı. Babası Sima Qian’in Shiji (“Büyük Tarihçinin Kayıtları”) kitabını desteklemek için HanShu’nun (“Han Kitabı”) çalışmalarını başlattı.
 • Tarihsel Figürler: Ban Chao “Ünlü Askeri General ve Diplomat”

  Ban Chao (M.S.32-102), Doğu Han Hanedanlığının İmparator Ming zamanında, M.S.62’de başkente geldikten sonra kayıt personeli olarak geçimini sağlamaya başladı. Kan ve ateş ile temizlenmekten ilham alan kuzeydeki bazı göçmen kabilelerine, Xiongnu’ya (Hunlar) karşı, yazı fırçasını bir kenara atarak orduya katıldı.
 • Tarihsel Figürler: Zhang Heng “Büyük Çinli Mucit”

  Zhang Heng (M.S.78 -139) Doğu Han Hanedanlığı döneminde yaşamış bir mucit, astronom, matematikçi, ressam ve edebiyat bilimcisiydi. Onun buluşları arasında, yer alan “gök küre” ve “sismograf”, insanların astrolojik harita ve deprem algıları ile ilgili taslaklar oluşturmasını sağlamaktadır. Zhang Heng, Çinli tarihçilere gören çalışkan ve...
 • Tarihsel Figürler: İmparator Ming “Doğu Han’ın Altın Çağının Yaratıcısı”

  Liu Zhuang, Han İmparatoru Xiao Ming (ölümünden sonraki adı, "Evlada yakışır derecede saygılı ve Parlak İmparator” anlamına gelir) Doğu Han Hanedanlığının ikinci imparatoru ve İmparator Guangwu’nun oğludur. Birkaç büyük öğretmen tarafından eğitilmiş zeki bir adam olarak, bilgili ve kararlı bir yönetim geliştirdi.
 • Tarihsel Figürler: Liu Xiu, “Büyük Merhamete Sahip Kararlı İmparator”

  Liu Xiu, savaş zamanındaki astlarının yerine, devlet işlerini idare etmesi için eğitimli bilginleri topladı. O, generallerin savaş alanında iyi ama birçoğunun savaş sırasındaki başarılarının verdiği kibirden dolayı emir ve yasalara itaat etmediklerinden, medeni yasalar konusunda iyi olmadıklarına inanıyordu.
 • Tarihsel Figürler: Wang Zhaojun “Barış Güzelliği”

  Wang Zhaojun, antik Çin’de “Dört Güzel”den biriydi. Batı Han İmparatorluğu zamanında iyi eğitimli bir ailede doğmuştu ve büyüdüğünde saray hanımefendisi olarak seçilmişti. Zhaojun ana yurdunu terk etti ve hayatı boyunca Xiongnu bölgesinde yaşadı. Xiongnu hükümdarını, Han İmparatoru ile barış içinde yaşamaya ikna etti.