Tarihteki Figürler

 • Tarihsel Figürler: Sun Bin “Sun Zi’dan Sonra En Seçkin Askeri Stratejist”

  Sun Bin (M.Ö.316), birçok bilim adamı tarafından Sun Zi’dan sonra gelen en seçkin askeri stratejistlerden biri olarak kabul edildi. Sun Zi’nın soyundan olup olmadığı hala tartışma konusudur. Bir antik işkence ile özdeşleşmiş olan Bin ismi Savaşan Devletler Döneminde yetenekli bir adamın derdini yansıtmaktadır.
 • Tarihsel Figürler: Sun Zi – Askeri Stratejist ve “Savaş Sanatı” Kitabının Yazarı

  Aynı zamanda Sun Tzu olarak da bilinen Sun Zi, Çin tarihinde yüksek rütbeli bir askeri general ve stratejistti. Tüm zamanların strateji ve liderlik konusundaki en büyük öğretmeni olarak kabul edilmiştir. Sun Zi’nin gerçek adı Sun Wu idi ve M.Ö.535’te doğmuştu. Sun Zi, Çin’in İlkbahar ve Sonbahar Döneminin (M.Ö.770–481) asillerinden biriydi. Çin savaşları patlak verdiğinde, Wu Krallığına kaçmış ve kendisini savaş sanatlarını çalışmaya adamıştı.
 • Tarihsel Figürler: Bian Que “Tanrısal Doktor”

  Efsaneye göre, “Shi Ji” (史記) (Büyük Tarih Bilimi Kayıtları) kitabında, 2500 yıl önce Konfüçyüs ile aynı dönemde (M.Ö.552 – 479) yaşamış olan Bian Que adında olağanüstü bir doktor vardı. Altıncı hisleriyle özel bir yeteneğe sahipti ve mucize doktor olarak biliniyordu. Bian Que’nin daha önce yüce gönüllü bir pansiyon müdürü olduğu...
 • Tarihsel Figürler: Shi Kuang - Müzik Tanrısı

  Shi Kuang (M.Ö. 572 – 532), İlkbahar ve Sonbahar Dönemi (M.Ö. 770-476) sırasında Jin Krallığında kör bir müzik ustasıydı. Kanuna benzeyen yedi-telli Çin müzik aleti olan Zheng’i çalma konusunda olağanüstü yetenekliydi. Rivayete göre yemek yiyen atlar, kuşlar bile durup onun müziğini dinlemeye başlardı.
 • Tarihsel Figürler: Zhuang Zi “Laozi’dan Sonra Taoizm’in En Büyük Atası”

  Zhuang Zi (M.Ö. 369 – 286), hayatı boyunca seçkin bir devlet adamı olarak görev üstlenmedi, bunun yerine kısa bir süre kendi yaşadığı bölgede küçük çapta bir görev aldı. Bir keresinde, devletin bir krallığı tarafından kendisine Başvekillik görevi teklif edildi, fakat Zhuang Zi özgürlüğüne kıyasla devlet adamı olmayı reddetti.
 • Tarihsel Figürler: Mengzi – Konfüçyüs Doktrinin İkinci Bilgesi

  Mencius olarak da bilinen Mengzi, Konfüçyüs doktrininin varisidir. Çin tarihinin en büyük filozof, siyasi teorisyen ve eğitimcilerinden biri olarak kabul edilir. Mengzi M.Ö. 372 yılında, Savaşan Devletler döneminde (M.Ö. 403-222) doğdu. Henüz 3 yaşındayken babasını kaybetti. Annesi küçük oğlunun üzerine titredi.
 • Tarihsel Figürler: Mozi "Barış ve Sevgi Üzerine Büyük Çin Filozofu"

  Mozi (M.Ö. 470 – 391), Laozi ve Konfüçyüs’ten (M.Ö. 571–479) sonra dünyaya gelmiş ve Savaşan Devletler (M.Ö. 476–221) ve İlkbahar ve Sonbahar (M.Ö. 770–476) döneminde yaşamıştır. O çağ zulmün çok fazla olduğu, karanlık bir devirdi. Mozi’nin gerçek adı Mo Di’ydi. Mozi, coşkulu bir hümanistti.
 • Tarihsel Figürler: Konfüçyüs “Çin Tarihindeki Büyük Bilge ve Öğretmen”

  Zhou hanedanlığının son bir kaç yüzyılında (M.Ö. 1122-222) toplumun gelişmesiyle birlikte insanlardaki bencil istekler de fazlasıyla arttı. Xia, Shang ve Zhou hanedanlığının o ilk dönemlerindeki erdemin yerini kişisel çıkarlar aldı. Bunun doğal bir sonucu olarak devletlerarası çıkar yarışı başladı ve bu da savaşlara yol açtı.
 • Tarihsel Figürler: Laozi “Büyük Aziz ve Taoizmin Kurucusu”

  Laozi, Zhou Hanedanlığı zamanında, Tarih Müzesinin İlkbahar ve Sonbahar Dönemi (M.Ö. 770 – 481) Küratörüydü. Gelenek ve ritüellerin tarihsel altyapılarına aşinaydı ve doğa hakkında kapsamlı bir bilgisi vardı. M.Ö. 520’de Krallıkta İç Savaş çıktığında, Laozi savaşa katılması nedeniyle, görevinden alınmıştı.
 • Tarihsel Figürler: Zhou Dükü “Terbiye ve Merhamet Örneği”

  Zhou Dükü yâda Çince adı ile Zhou Gong, Kral Wen’in dördüncü oğlu ve Kral Wu’nun da erkek kardeşidir. Zhou Dükü, Çin tarihinde merhametli ve inançlı olmaya çocukluğundan itibaren disiplinli bir şekilde başlamıştı. Bundan dolayı diğer kardeşlerinden farklıydı. Shang Hanedanlığını fethetmek için gitmesinde Kral Wu’ya yardımcı oldu.
 • Tarihsel Figürler: Kral Wu “Cennete Saygılı Zhou Hanedanlığının İlk İmparatoru

  Kral Wu (周武王), Zhou Krallığının hükümdarı Kral Wen’in (周文王) oğludur. Kral Wu, tahta çıktıktan birkaç yıl sonra Shang Hanedanlığını (商朝) fethetti ve Zhou Hanedanlığını (周朝) kurdu.(M.Ö.1122-221) Zhou Hanedanlığı, Çin tarihinde önemli bir dönem oldu. Zhou Hanedanlığı, Qin Hanedanlığı (秦朝) tarafından M.Ö.221’de fethedilmeden önce, tam 900 yıl, 37 imparatoruyla hüküm sürdü. Zhou Hanedanlığı, Çin tarihinin en uzun hanedanlığı olmasının...
 • Tarihsel Figürler: Jiang Ziya “Zhou Hanedanlığının Kurulmasına Yardımcı Olan Danışman”

  Jiang Ziya (MÖ. 1152) Zhou Krallığının hükümdarı Wen’in iyiliği ile bilinen danışmanıdır. Jiang Ziya, 32 yaşına geldiğinde Tao öğretileri doğrultusunda yaşayarak kendini geliştirmek ve eğitmek için bir dağda yaşamaya gitti. Shang Hanedanlığı zamanında devamlı bir savaş durumu vardı.
 • Tarihsel Figürler: Kral Wen “Zhou Krallığının Dürüst ve Erdemli Hükümdarı”

  Shang hanedanlığına bağlı Zhou Krallığının Hükümdarı Wen (M.Ö.1152 – M.Ö.1056) erdemle ve iyilik ile ülke yönetme anlayışına sahipti ve bu özelliği ile ün yapmıştı. İnsanlara dürüst ve erdemli, Tanrıya saygılı olmayı öğretti. O sık sık şöyle derdi: “Bir kral insanları iyilikle yönetmeli, yetkililer insanları titizlik ve dikkatle yönetmeli...”
 • Tarihsel Figürler: Yi Yin “ Shang Hanedanlığının Büyük Başbakanı”

  Yi Yin, Shang Hanedanlığının ilk başbakanı olarak 50 yıl boyunca hizmet etti. Yi Yin, nazik karakteri, iyi iktidar bilgisi ve fevkalade yemek yapma yeteneği ile tanınmaktadır. Yi Yin doğduğu esnada büyük bir tufan yaşanmış ve o, Xin Krallığının hükümdarının aşçısı tarafından tufandan kurtarılarak evlat edinilmiş.
 • Tarihsel Figürler: Shang Hanedanlığını Kuran Merhametli Tang

  Xia hanedanlığının son imparatoru Xia Jie tiran olarak tanınırdı. O ve soyluları insanları barbarca bastırıp, çok lüks ve görkemli bir hayatın tadını çıkarmak için pek çok saray yaptırdılar. O zaman, hayvancılık ile uğraşan Shang krallığı büyük bir hızla gelişti. Shang krallığının kralı Tang (aynı zamanda Shang Tang olarak da bilinir) idi.