NGO

 • İngiltere: Londra’daki Bir Şoförün Duygulanışı ve Bir Fotoğrafçının Hediyesi

  Londra’daki Falun Gong uygulayıcılarının ÇKP Büyükelçiliği önündeki her gün 24 saat aralıksız süren barışçıl protestoları 8 yıldır devam etmektedir. Geçmiş 8 yıl boyunca, her gün Londra’daki ÇKP Büyükelçiliği önünde barışçıl protestoları ile ÇKP’nin Falun Gong’a karşı 11 yıldır yürüttüğü zulmü durdurma çağrısında bulunuyorlar.
 • BM İnsan Hakları Konferansında ÇKP’nin Falun Gong Zulmünde Psikiyatrik İlaçlar Kullanması Açığa Vuruldu

  Bay Chen Shizhong, 15 Mart 2010'da BM İnsan Hakları Konseyi 13.Konferansında, Birleşmiş Milletler San Diego Bölümünü temsilen bir konuşma yaptı. Bay Chen, BM İnsan Hakları Konseyinden, Çin Komünist rejiminin Falun Gong uygulayıcılarının inanç özgürlüklerine yönelik devam eden ihlale son verilmesi için harekete geçmesini talep etti.
 • Kilgour ve Matas Nobel Barış Ödülüne Aday Gösterildi

  Kanadalı iki insan hakları mücadelecisi olan David Kilgour ve David Matas, Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlenen organ toplama suçları hakkında yaptıkları araştırmalar ile ilgili çalışmalarından dolayı Nobel Barış Ödülüne aday gösterildiler. İki aktivist de 2009 İnsan Hakları Ödülünü kazandılar.
 • İsviçre: “Kanlı Kampanya” Kitabının Yazarları İsviçre’de İnsan Hakları Ödülünü Kazandılar

  Uluslararası İnsan Hakları Örgütü İsviçre Şubesi, 16 Ocak 2010’da ÇKP’nin işlediği canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplama suçlarını araştırmak için gösterdikleri çabaları ödüllendirmek üzere 2009 yılı İnsan Hakları Ödülünü, ünlü insan hakları avukatı David Matas ve David Kilgour’a verdi.
 • İngiltere: Dünya İnsan Hakları Gününde İngiltere Parlamentosunda Çin’deki Organ Toplama Olayı Üzerine Bir Seminer Düzenlendi

  10 Aralık 2009 Dünya İnsan Hakları Günüdür ve bu önemli günde Westminster Sarayındaki İngiltere Parlamentosunda Çin’deki insan hakları üzerine bir seminer düzenlendi. Bu seminerin odak noktası Çin Komünist rejiminin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını toplaması --insanlığa karşı bir suç-- gerçeğiydi.
 • İnsan Hakları Aktivisti, Jiang Zemin’e Karşı İspanya’da Açılan Dava Hakkında: “Bu çok önemli bir ilerleme”

  Bay Reed Brody, ünlü uluslararası insan hakları kuruluşu İnsan Hakları İzleme’nin sözcüsüdür. Bay Brody, geçtiğimiz günlerde İspanya Ulusal Mahkemesinin Falun Gong zulmünün beş ana suçlusuna karşı açılan davada sanıkların işkence ve soykırım suçu işlediklerini kabul ettiğini öğrenmesi üzerine, “Bu çok önemli bir ilerleme” dedi.
 • Almanya: Alman İnsan Hakları Örgütü, Jiang Zemin’e Karşı İspanya’da Açılan Davayı Yorumladı

  İspanya Ulusal Mahkemesinden bir yargıcın, Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen işkence ve soykırım suçlarında aktif role sahip ÇKP eski lideri Jiang Zemin dâhil ÇKP’nin üst düzey beş yetkilisi için açtığı dava ile ilgili olarak “Tehdit Edilen Irklar Derneği” Asya ve Afrika Bölge sorumlusu Bay Ulrich Delius ile röportaj gerçekleştirildi. Bay Delius, o yıl Jiang Zemin’e karşı açılan dava ile ilgilenen ana kişilerden biridir.
 • İsveç: İnsan Hakları Forumunda Falun Gong Zulmüne Dikkat Çekildi

  Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadınlar Birliği (WILPF), 22 Ekim’de saat 13-15 arası İsveç Parlamentosunda bir insan hakları forumu düzenledi. Ev sahipliğini, İsveç Parlamento üyesi ve WILPF başkan yardımcısı Eva Selin Lindgren’in yaptığı foruma İsveç Parlamentosundan temsilciler ve sivil toplum örgütleri katıldı.
 • Fransa: Falun Gong Uygulayıcıları Fransa Millet Meclisinde Bir Basın Toplantısı Düzenledi

  ÇKP’nin Falun Gong’a karşı yürüttüğü zulüm gerçeğini daha ileri düzeyde açığa vurmak için, Fransa Falun Dafa Derneği tarafından Millet Meclisinde bir basın toplantısı düzenlendi. Sunuculuğunu milletvekili Bayan Francoise Hostalier'ın gerçekleştirdiği toplantı da eski Eğitim Bakanı Bay Jack Lang da bir konuşma yaptı.
 • İsveç: İsveçli Sanatçı Shen Yun’a Yardım Amacıyla Koro Gösterisi Düzenledi

  26 Eylül 2008’de, İsveçli ünlü sanatçı Sam Paris koro grubuyla beraber Stockholm’deki Allhelgona Kyskan Katedralinde Cennet Gösteri Sanatları Grubuna yardım amacıyla başarılı bir koro gösterisi düzenledi. Sam Paris, kazanılan tüm parayı Cennet Gösteri Sanatları Grubuna bağışladı ve bununla desteğini göstermek istedi.
 • İspanya: NTDTV’nin Basın Toplantısına Farklı Sosyal Kuruluşlardan Destek Geldi

  NTDTV’nin İspanya Şubesi 9 Eylül 2008’de, Barselona’da bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına ACP Catalan İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Bay Ferrán Sales, Bağımsız Gazeteciler Genel Sekreteri Bay Rafael Jiménez ve ACP Catalan Sosyal Faaliyet Kuruluşunun yetkilisi gelerek NTDTV’ye destek için konuşma yaptılar.
 • Sınırsız Gazeteciler, Eurotelsat Firmasının NTDTV’nin Yayınını Pekin’i Pohpohlamak İçin Kestiğini Açığa Vurdu

  Sınırsız Gazeteciler, Temmuz ayının 10’nunda Eurotelsat firmasındaki çalışanlar arasındaki konuşmalara göre, Eurotelsat’ın NTDTV’nin Çin bölgesindeki sinyalini kapatmasının Eurotelsat’ın açıkladığı gibi teknik bir problemden değil, firmanın çoktan planladığı siyasi bir karar olduğunu açığa vurdular.
 • Türkiye: NTVMSNBC “Af Örgütünden Çin’e İdam Cezası Eleştirisi”

  Bu sene Pekin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları ile dünyaya “yükselen güç” olduğunu bir kez daha kanıtlayacak olan Çin’in, insan hakları karnesi pek de parlak değil. İdam cezalarının kurşun sıkarak değil, zehirli iğne kullanarak infaz edilmesini yaygınlaştıran ülkeye Af Örgütü’nden tepki geldi. Örgüt, Pekin’in ölüm cezasının kaldırılmasına odaklanması gerektiğini söyledi. Çin Yüksek Halk Mahkemesi Başkan Yardımcısı Jiang Xinghang’ın dün, zehirli iğneyle infazın “daha insani” olarak değerlendirildiğini ve bunun ileride enseden kurşun sıkılarak yapılan eski yöntemin yerini alacağını söylediği bildirilmişti.
 • BBC Türkiye: Af Örgütünden Olimpiyat Uyarısı

  Uluslararası Af Örgütü, Çin insan hakları ihlallerini önlemek üzere bir an önce harekete geçmezse, bu yıl Ağustos ayında yapılacak Pekin Olimpiyat Oyunlarının itibarının zedeleneceği uyarısında bulundu. Olimpiyatların başlamasına kısa bir süre kala yayımlanan raporda, Af Örgütü, ölüm cezasını düzenleyen yasalarda yapılan olumlu adımların Çinli gazeteciler ve insan hakları savunucularına uygulanan baskı nedeniyle gölgelendiği yorumunu yaptı. Örgütün genel sekreteri Irene Khan, gazeteci ve eylemcilerin 'gözaltına alınması vakalarının arttığını, zorunlu uyuşturucu rehabilitasyonu yönteminin daha fazla kullanılır olduğunu' söylüyor.
 • Uluslararası Fransa Radyosu: Uluslararası Af Örgütü İnsan Haklarını Geliştirmek İçin Verdiği Sözünü Tutmayan ÇKP’yi Kınadı

  Uluslararası Fransa Radyosunu 8 Aralık 2007’deki haberinde Uluslararası Af Örgütünün Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için müracaat ederken verdiği insan haklarını geliştireceğine dair verdiği sözü yerine getirmeyen Pekin yönetimini kınadığını açıkladı. Uluslararası Af Örgütü Almanya Şubesinin Genel Sekreteri Bayan Locker Blue, “Çin 2001 yılında Olimpiyatları düzenleme hakkını kazanmak için insan haklarını korumak ve sınav sistemi rahatlatmak için harekete geçeceğine söz verdi ama Çin verdiği sözlerden binde birini bile yerine getirmediği gerçeği fark edildi.”