NGO

 • Uluslararası Af Örgütü İtalya Şubesi Çin’i İnsan Haklarına Saygı Duymaya Çağıran Evrensel Kampanyaya Katıldı

  2008 Pekin Olimpiyatları sürecinde Uluslararası Af Örgütü Pekin’e insan hakları durumunu geliştirmeye önem vermesi çağrısında bulunmak için evrensel bir kampanya başlattı. Kampanya’ya 5 Aralık 2007’de Af Örgütünün İtalya şubesi de katıldı. “Gelecek yıl Ağustos ayında Pekin’de düzenlenecek Olimpiyat Oyunları dünya çapındaki insanların Çin’in insan hakları durumuna dikkat çekmek için önemli bir fırsattır. İnsanlar Pekin Yönetiminden insan hakları kaydını geliştirmesini ya direk olarak ya da kampanyaya katılan yirmi bin gazeteci yoluyla isteyebilirler.”
 • RFA:Ululararası Gazeteler Birliği ÇKP’nin İnterneti ve Haber Medyasını Kontrol Etmesini Kınadı

  20 Kasım 2007’de Bağımsız Asya Radyosu, uluslararası serbest bir kuruluş olan Uluslararası Gazeteler Birliği tarafından yakın zamanlarda yapılan bir açıklamayla ilgili haber yayınladı. Açıklama da Çin başta olmak üzere bazı ülkelerin interneti ve haber medyasını kontrol etmesini kınadı. Şu anda Çin’de yaklaşık 30 muhabir ve internet üzerinde yazılar yayınlayan farklı görüşlere sahip 50 kişi hala alıkonulmakta ya da hapis cezasına mahkûm edilmiştir. Uluslararası Gazeteler Birliği, Olimpiyatlara katılacakları insan haklarını ihlallerine son vermesi için ÇKP'ye baskı yapmaya çağırdı.
 • İsveç: İsveç Parlamentosundaki Seminer

  11 Ekim 2007’de İsveç Parlamentosunda “Pekin Olimpiyat Oyunları Çin’deki insan haklarını geliştirebilir mi?” başlıklı bir seminer düzenlendi. Seminere elliden fazla senatör, insan hakları kuruluşu ve Çin uzmanları katıldı. Kanadalı avukat David Matas ve Uluslararası İnsan Hakları Derneği üyesi Bay Man Yang Wu birer konuşma yaptılar.
 • İrlanda: “Bizler Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü İle İnsanları Uyandıracağız”

  Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonu tarafından düzenlenen İnsan Hakları Meşalesi Turu 19 ülkedeki 24 şehrin ardından 17 Ekim 2007’de Dublin’e vardı. İrlanda’nın başkenti Dublin’in güneyinde İnsan Hakları Meşalesinin varışı nedeniyle bir tören ve miting düzenlendi. Mitinge desteklerini ifade etmek için birçok insan hakları savunucusu ve politikacı geldi.
 • İsveç: İnsan Hakları Meşalesi Malmö’ye Vardı

  İnsan Hakları Meşalesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın ardından 7 Ekim’de İsveç’in üçüncü büyük şehri Malmö’ye vardı. Sydsvenskan (Güney İsveç Günlüğü) televizyonu ve birçok yerel gazete faaliyette bulundu. Birçok politikacı ve ünlü bir şarkıcı faaliyete katılarak Çin’de insan hakları çağrısında bulundular.
 • Danimarka: İnsan Hakları Meşalesi Kopenhag’a Vardı

  İnsan Hakları Meşalesi Hollanda’dan sonra 6 Ekim 2007’de Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a vardı. Öğlen saat 12:00’de Kopenhag’ın en büyük meydanı Kongens Nytorv’da düzenlenen töreni Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonunun üyesi ve aynı zamanda da insan hakları savunucusu olan Papaz Leif Bork Hansen sundu.
 • Hollanda: İnsan Hakları Meşalesi Turu Hollanda’nın Siyasi Başkenti Hague’ye Vardı

  3 Ekim 2007’de Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonu (CIPFG) tarafından düzenlenen İnsan Hakları Meşalesi Turu Hollanda’daki ilk durağı olan Hollanda’nın siyasi başkenti Hague’ye vardı. İnsan Hakları Meşalesi Turu faaliyetine katılanlar arasında müzisyenler, şairler ve yaşamın her kesiminden temsilciler yer aldı.
 • Belçika: Evrensel İnsan Hakları Meşalesi Turu Brüksel’e Vardı

  İnsan Hakları Meşalesi Turu, 28 Eylül 2007’de Brüksel’e vardı. İnsan Hakları Meşalesi turunun varışını kutlamak ve bu tarihi ana tanıklık etmek için Belçikalı senatörler, atletler, insan hakları kuruluşlarından temsilciler ve vatandaşlar Avrupa Birliği Binası yanındaki Schunma Meydanında bir araya geldiler.
 • Belçika: İnsan Hakları Meşalesi Antwerp’e Vardı

  İnsan Hakları Meşalesi Turu, Belçika’daki ikinci durağı olan Antwerp’e 29 Eylül’de vardı. Meşale yoğun yağmurlu bir sabahtan sonra Brüksel’den meşaleyi taşıyan iki sporcunun ellerinde St. John Meydanından tura başladı ve tren istasyonu yakındaki Kraliçe Meydanındaki miting alanında sona erdi. Olay yerli insanların da dikkatini çekti.
 • Çek Cumhuriyeti: Çek Başbakan Yardımcısı Çin’deki İnsan Hakları İle İlgilendiğini Gösterdi

  Tüm dünyayı Çin’deki insan hakları durumundan haberdar etmek için CIPFG tarafından düzenlenen “İnsan Hakları Meşalesi Turu”, 6 Eylül 2007’de Berlin ve Münih’ten sonra Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’a vardı. Meşale Turu, politik çevrelerden gördüğü büyük desteğin yanında, sivil toplum örgütleri, spor ve eğlence çevrelerince de desteklendi.
 • Almanya: Falun Gong’a Karşı Zulmü Kınayan İnsanların İnsan Hakları Meşalesi Berlin’e Vardı

  Çin’deki Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonu (CIPFG) tarafından başlatılan İnsan Hakları Meşalesi Turu 18 Ağustos 2007’de Berlin’e vardı. Olimpiyat Meydanında düzenlenen törene birçok insan hakları alanında aktif olarak faaliyet gösteren isimler katıldı. Katılanların hepsi ÇKP'yi kınadı ve Falun Gong zulmünün durdurulması için çağrıda bulundu.
 • Yunanistan: Atina Forumu İnsanlık Karşıtı Suçlar İşlenmeye Devam Eden Bir Ulusun Olimpiyat Oyunlarını Düzenlemesine Nasıl İzin Verilebileceğini Sordu

  Dünya çapından Çin’in insan hakları konusunda uzmanlar 7 Ağustos 2007’de Atina’daki “Olimpiyat Oyunları ve Çin’deki İnsanlık Karşıtı Suçlar” konulu uluslararası bir foruma katılmak için bir araya geldi. Foruma katılan 100'ün üzerinde katılımcı konuşmacılar tarafından açığa vurulan Çin’deki insan hakları durumu karşısında sarsıldı.
 • Hollanda: Amsterdam Halkı ÇKP’yi Bırakan Yirmi Dört Milyon Cesur İnsanı Destekliyor

  21 Temmuz 2007’de aralarında Epoch Times gazetesi, Umut Sesi Radyo istasyonu ve “Sevdiklerimizi Kurtarma” gibi hükümet dışı birkaç kuruluş Amsterdam’daki Dam Meydanında Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve bağlı kurumlarını terk eden yirmi dört milyon cesur Çinli insanı desteklemk için bir faaliyet düzenlediler.
 • Yunanistan: Evrensel İnsan Hakları Meşalesi Turu Atina’da Başladı

  CIPFG tarafından düzenlenen Evrensel İnsan Hakları Meşalesi Turu 9 Ağustos 2007’de Yunanistan’ın başkenti Atina’da başladı. Meşaleyi yakma törenine Kanadalı eski bir politikacı ve Alman Uluslararası İnsan Hakları Komitesi Üyeleri, Amerika Asya Enstitüsü başkanı, Yeni Zelanda’dan Çin Liberal Demokrat Parti başkanı katıldı.
 • Malezya: CIPFG Üyesi Dünyanın ÇKP’nin Zulmüne Direnmek İçin Birleşmeye Çağırdı

  Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonu Asya Bölümü 2 Ağustos 2007’de Kuala Lumpur’da “İnsan Hakları Meşalesi” basın konferansı düzenledi. Basın konferansı sırasında CIPFG insan hakları meşalesinin 9 Ağustos’ta Atina’da yakılacağını duyurdu. Basın konferansı katılan bütün Asya ülkelerinde eş zamanlı yayınlandı.