NGO

 • Türkiye: Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Koordinatörü ve Genel Sekreter Yardımcısına Falun Gong Zulmünü Anlatmak

  2 Haziran 2007’de Mersin’de düzenlenen “Olimpik Gün Koşusu” sırasında iki Falun Gong uygulayıcısı Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Koordinatörü Bay Aziz Başdoğanı ziyaret ettiler ve kendisine Çin’deki acımasız zulmü ve ÇKP’nin canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarını çıkarıp sattığı gerçeğini anlattılar.
 • Uluslararası Af Örgütü Raporunda Çin’in İnsan Hakları Durumu Eleştirildi

  Uluslararası Af Örgütü Çarşamba günü 2007 Dünya’daki İnsan Hakları Durumu raporunu yayınladı. Raporda ÇKP rejiminin Falun Gong ve Tibet halkına zulümde hiçbir gelişme olmadığına ve ülkenin insan haklarından hala yoksun olduğuna dikkat çekildi. Kuruluş uluslararası topluma ÇKP’ye bu konuda baskı yapılması için çağrıda bulundu. Raporda: “Hükümet resmi kanalları kullanarak dinlere baskı yapmaya devam etmekte. “Ev kiliseleri”nin binlerce gizli Protestan üyesi ve gayri resmi Katolik kiliselerinin üyeleri tutuklandı, birçoğuna bu alıkoymalar sırasında kötü muamele ya da işkence yapıldı.
 • Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı: “Çin Komünist Partisi inançları engelleyerek çok büyük bir hata yaptı”

  AB-Çin insan hakları görüşmelerinden önce Avrupa’daki sekiz sivil insan hakları grubu AB merkez binası yanındaki Silken Berlaymont Brussels Hotelinde bir seminer düzenlediler. Seminere katılan Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Bay Edward McMillan-Scott, “Herhangi bir hükümet inancın bozulmasına izin vermez.” dedi.
 • İspanya’daki Barış ve Kültür Derneği Başkanı Falun Gong Zulümünü Kınadı

  Barış ve Kültür Başkanı Feterico Mallor olarak, amacım, gerçeğe, adaletin eşitliğine ve hoşgörüye saygı duyan bütün insanlara özgürlüğün doğruluğunu kanıtlamaktır. Bireysel özgürlüğün böylesi sert bir şekilde bastırıldığı bir duruma, kesinlikle ve net bir şekilde karşı çıkıyorum. Aynı zamanda barışçıl ve manevi bir hareket olan Falun Gong’a karşı zulüm, ÇKP’nin zayıf insan hakları sistemini de açıkça ortaya koymaktadır. Kısaca, hükümetten bağımsız bir kuruluş olarak Rapor tarafından açığa vurulan gerçeklere tamamen dikkat edeceğimi ve zulmü durdurmak için her zaman için elimden geleni yapacağımı belirtirim.
 • İsveç: “Çin’in Perde Arkası” Semineri Kalmar’da Düzenlendi

  Çin’deki İnsan Haklarını Destekleme ve Uluslararası İnsan Hakları Topluluğu, Epoch Times'ın İsveç şubesi ile birlikte 14 Mart'ta Kalmarsalen’de “Çin’in Perde Arkası” semineri düzenlediler. Seminere belediye komisyonu üyeleri, belediye konseyi üyeleri, Kamlar İlçesi Bölge Konseyi görevlileri, yerel ve ulusal basından yaklaşık yüz dinleyici katıldı.
 • Danimarka Gazetesi Bir Sivil Toplum Örgütünün Harbin’deki Falun Gong Uygulayıcılarına Yapılan Acımasız Zulmü Kınama Bildirisini Yayınladı

  Danimarka’nın ikinci büyük şehri olan Aarhus, kardeş şehir olduğu Çin’in Harbin şehri ile Harbin’deki çeşitli çalışma kamplarında Falun Gong uygulayıcılarına yapılan acımasız ve kamsaplı zulmü ve bu çalışma kamplarında ve hastanelerde uygulayıcılardan organ toplandığına dair ciddi ithamları öğrendikten sonra ilişkilerini ayırmayı düşünüyor. Danimarka’nın en büyük ulusal gazetelerinden biri olan Jyllandsposten, Aarhus Şehir Konseyi ile İnsan Hakları Derneğinin konuyla ilgili ilk basın bildirisini geçenlerde yayınladı.
 • İsveç: Singapur Hükümetine Mektup

  Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen zulüm hakkındaki gerçeği açıklayan broşürleri dağıttıkları için haklarında dava açılan Singapurlu altı Falun Gong uygulayıcısının 22 Ocak’taki duruşmasını izlemek için Singapur’a geldim. Mahkeme sadece yargıç ve sanıkların oturabileceği sekiz sandalyenin olduğu bir salonda yapıldı ve ne medyanın ne de sanık yakınlarının duruşmaya girmesine izin verilmedi. Ben Singapur’un uluslararası toplumun bir parçası olduğuna inanıyordum. Ama şimdi Singapur’un 1949’dan beri seksen milyon insanın ölümünden sorumlu bir ölüm makinesi olan Çin Komünist Parti tarafından etkilendiğini görüyorum.
 • Çek Cumhuriyetindeki Uluslararası Af Örgütünden Destek Mektubu

  Uluslararası Af Örgütü olarak Çin’deki Falun Gong inancına sahip insanların organlarının toplanması hakkındaki ithamları çok ciddiye alıyoruz ve bu bilgileri daha fazla araştırmak için destekleyici adımlar atıyoruz. Ama gerçek şu ki, Çin uluslararası insan hakları kuruluşlarına kapalı ve bizlere son derece zorluk çıkarmakta. Af Örgütü, Çin’deki Falun Gong hareketinin taraftarlarına yapılan zulme önem vermektedir ve buna bağlı bazı raporlar yayımlamıştır. Bu rapor, BM İnsan Hakları Konseyi üye seçimi sırasında sunuldu.
 • Çek Sivil Enstitü Örgütü Yöneticisinin ÇKP’nin Organ Alımlarına Karşı Düzenlenen Mitinge Desteği

  Çin rejimi dünyada insan haklarını ihlal edenlerin en büyüğüdür. Ama Çin bir süper güç olma yolundadır. Komünist Çin’in yükselişi 21. yüzyıldaki bütün özgür ülkeler için tam olarak en büyük tehdittir. Dünyadaki kıtalararası balistik füzeler sade Doğu Asya için bir tehdit değildir, aynı zamanda tüm dünya: Amerika, Asya ve Avrupa için de bir tehdittir. Çin rejimi 2008’deki Pekin Olimpiyatlarının bir prestij olduğunu bilmektedir. Aynı 1936 yılında Berlin’deki Olimpiyat oyunlarını kazanan Hitler gibi.
 • Siyasi Mahkûmlar Konfederasyonundan Uygulayıcılara Destek Mektubu

  Çin Komünist Partisinin dehşet verici acımasızlıklarını ve 1999 yılından beri Falun Gong manevi hareketi taraftarlarına zulmettiğini çoğunlukla yerli ve yabancı basındaki haberlerden duyuyoruz. İddialara göre 2001 yılında Shenyang şehri Sujiatun’da kurulan bir toplama kampındaki, “doktorlar” tarafından “vicdan mahkûmlarının” canlı bedenlerden hayati organlarını topluyorlar ve onları tıbbi olanaklara sahip olanlara satıyorlar. Çin’de bunun gibi bir düzine kamp bulunmaktadır.
 • Çek Cumhuriyeti: Çek Halkı Çin’deki Organ Alımı Acımasızlığını Protesto Etmek İçin Prag Kalesine Yürüdü

  Çek Cumhuriyetinde insan hakları alanında etkin yaklaşık yüz kişi haricinde, Kanada, Almanya, Polonya, Rusya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Ukrayna, İngiltere ve Amerika’dan ilgili kişiler mitinge ve protesto yürüyüşüne katılmak için Prag’a geldiler. İnsanların dikkatini Çin’deki organ alımı olayına ve insan hakları ihlallerine çektiler.
 • Belçikalı Senatörün ÇKP'nin Ticari Amaçlı Organ Alımları Hakkındaki Araştırması ve İşlenen Suçların İlgili Kanunlara Göre Cezalandırılması İçin Çağrıda Bulundu

  27 Kasım akşamı Brüksel Erasme Hastanesinde Belçika Organ Nakli Derneği tarafından "Organ Naklinin Ahlaki Sonuçları” semineri düzenlendi. Yapılan basın açıklamasında dernek olarak temel etik ve ahlaki ilkeleri ihlal eden her çeşit ticari amaçlı organ ticaretine sert bir şekilde karşı çıktığını açıkça belirtti.
 • Fransız İnsan Hakları Grupları Başkan Chirac'ı Zulmü Durdurması İçin ÇKP'ye Baskı Yapması Yönünde Sıkıştırıyorlar

  Fransız insan hakları örgütü Agir pou les Droits de I'Homme'un başkanı Bayan Marie-Francoise Lamperti, geçenlerde Başkan Chirac'ın Dışişleri Danışmanı Laurent Billi ile bir araya geldi. Görüşmede Bayan Lamperti Falun Gong zulmü üzerinde durdu ve Fransız Falun Dafa Derneği'nin Başkana yazdığı mektubun konseyden geçmesini talep etti.
 • İngiliz Bağımsızlık Partisi ve Liberal Demokrat Grubun Çin'deki "Organ Toplanmasına" Yanıtı

  Avrupalı Falun Gong Dostları “Çin'deki vicdan mahkûmlarına yönelik ‘organ toplama’ uygulaması” hakkındaki kaygılarını İngiliz Bağımsızlık Partisine yazdıkları bir mektupla ifade etti. Avrupa Parlamento Üyesi Graham “İngiliz ve Avrupa Parlamentosundan meslektaşlarım tüm bu tip yüzkarası uygulamalardan nefret duymaktayız.” dedi. Onlarında “bu korkunç ve dehşet verici uygulamalara bir son” konusunda kendisine destek vereceklerini söyledi.
 • Çin'deki Organ Toplama Eylemi BM İnsan Hakları Komisyonu'nda Tartışılıyor

  18 Eylül 2006 tarihinde Birlişmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu İsviçre Cenevre'de toplantı yaptı. Toplantının konusu, BM'nin özel onayladığı tüm muhabirler tarafından çıkarılan raporların tartışılmasıdır. Özellikle işkence meselesine tayin edilen Bay Manfred Nowak, Eylül ayının 20'sinde komisyona bir rapor verdi.